Hlavička
Zprávy -
19/02/2018

Byt v Praze za 960 Kč měsíčně? V nájmu ho má šéfka zdravotního ústavu

Extrémně levné nájmy služebních bytů jsou jen drobností mezi milionovými prohřešky, které odhalil Nejvyšší kontrolní úřad v hospodaření Státního zdravotního ústavu. Kontroloři hodlají podat trestní oznámení. Byt za tisícovku i s energiemi si pronajala šéfová ústavu. A nebyl jediný.

reklama

reklama

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) dnes zveřejnil kritickou zprávu o hospodaření Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Prověřoval obchody a spravování majetku v letech 2014 až 2016. Výsledek? Kontroloři už finančnímu úřadu nahlásili porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun.


Žádná kontrola, podezřelé nákupy, porušení zákonů

reklama

Mimořádně nízké nájmy služebních bytů jsou jen jedním z problémů ústavu. Kontroloři prověřili například to, jak ústav spravoval majetek, jak fungoval jeho kontrolní systém nebo jak nakupoval zdravotnický materiál.

Ukázalo se například, že v ústavu celé roky nefunguje vnitřní kontrolní systém. Milionové veřejné zakázky se rozdělovaly na menší, aby se ústav vyhnul soutěži. Nákupy zdravotnického materiálu i přístrojů pro testování HIV a hepatitid ústav zadával jednomu dodavateli, a to dokonce v rozporu se smlouvu, kterou sám uzavřel.

Jindy SZÚ uzavřel s dalším dodavatelem smlouvu za sedm milionů, a to napřímo bez jakéhokoliv zadávacího řízení. Tím ústav opět porušil zákon. Před čtyřmi lety také úřad na mzdách vyplatil o dvacet milionů víc, než směl, a dopustil se dalšího porušení zákona.


Největší a nejlevnější byt si pronajala šéfová úřadu

Extrémně nízké nájmy, za které svým zaměstnancům pronajímal Státní zdravotní ústav služební byty, jsou dalším skandálním odhalením kontroly. „V neposlední řadě SZÚ poskytoval svým zaměstnancům bydlení, za které od nich nepožadoval odpovídající úhradu. Například vedoucí zaměstnanec platil za zrekonstruovaný byt v Praze o výměře 53 m² měsíčně 960 korun, a to včetně nákladů za energie, vodné a stočné, teplo a dalších položek spojených s bydlením,“ uvedl NKÚ ve své zprávě.

Slovy „vedoucí zaměstnanec“ měli kontroloři NKÚ na mysli přímo ředitelku úřadu Jitku Sosnovcovou. A ukázalo se, že si šéfová pronajala nejen největší z bytů, ale paradoxně také nejlevněji. „Úhrady vybraných zaměstnanců SZÚ za ubytování v samostatných bytech byly v rozmezí od 960 Kč do 5 710 Kč a plocha bytů byla v rozmezí od 18,44 do 53,13 m²,“ píší kontroloři ve své zprávě.

Státní zdravotní ústav pronajímá celkem devatenáct bytů a podezřele nízké ceny nájmů byly i u dalších.


Nájmy náhle podražily 

Státní zdravotní ústav s některými závěry kontroly nesouhlasí, ale přesto už začal některá pochybení napravovat. Patří k nim i nízké nájmy bytů. Od letošního roku jsou vyšší. „Snažili jsme se to překalkulovat, zaktualizovat a dát to podle požadavků zákona. Nájemné jsme přepočítali podle metrů čtverečních, takže někde se nezvýšilo, a u těch větších bytů, co byly pronajímané za 960 korun, to šlo nahoru o dva až čtyři tisíce korun,“ uvedla pro iDnes.cz ředitelka Sosnovcová. 

K nejvýraznějšímu zvýšení nájmu došlo u největšího bytu, což je ten její. Ředitelka ho má stále pronajatý, i když v něm trvale nebydlí, ale jen někdy přespává. Hájí se tím, že je cena přímo úměrná kvalitě bytu ve staré budově. Nejvyšší kontrolní úřad naopak tvrdí, že byt je po rekonstrukci. 


Kontroloři podají trestní oznámení 

Do zmiňované tisícovky se však vešly i všechny energie a další náklady, tedy elektřina, vodné, stočné, vytápění, odvoz odpadu i poplatky za osvětlení společných prostor v domě a jejich úklid.

Kvůli hospodaření Státního zdravotního ústavu připravuje NKÚ trestní oznámení. Závěry kontroly však zaujaly také Ministerstvo zdravotnictví, které je označilo za „alarmující“. Po ředitelce Sosnovcové žádá vysvětlení, a navíc plánuje rozsáhlou hloubkovou kontrolu úřadu. 

David Garkisch

Ilustrační foto: PxHere, CC0 Public Domain


reklama

reklama

reklama

reklama