Hlavička
Kauzy -
02/11/2017

Čínská medicína v Česku? Za její náklady by šla vymýtit frambézie

Slyšeli jste o frambézii? Ohavná nakažlivá nemoc lidstvo trápí už nejméně 1,5 milionu let. Lze jí zcela vymýtit a stálo by to méně než zavádění kontroverzní čínské medicíny v Česku, zní zajímavá úvaha českého lékaře.

reklama

reklama

Frambézie je prastará nemoc, která lidstvo dějinami provází už od jeho raného úsvitu. V minulém století, kdy se na ni podařilo nalézt lék, se stala i předmětem politiky. Podnítila vznik jedné děsivé diktatury s desítkami tisíc obětí. Frambézii lidstvo už téměř vymýtilo, ale nepodařilo se to úplně a teď se znovu ozývá.

Frambézie je přenosná a nakažlivá nemoc vyvolaná bakteriemi. Projevuje se vředy, ničí kůži, měkké tkáně, později i chrupavky a kosti a způsobuje těžké deformace těla. Právě tyhle stopy nemoci se našly už na kostech našich dávných předků z doby kamenné. Teprve objev penicilinu boj s nemocí zvrátil ve prospěch lidstva. 


reklama

Frambézii jsme jednou už skoro vyhladili

Byl nejvyšší čas. V polovině minulého století na planetě bylo 50 milionů nakažených. Světová zdravotnická organizace (WHO) a fond UNICEF vyhlásily frambézii nelítostnou válku. S pomocí jejich programu se do roku 1964 podařilo vymýtit 95 procent případů. Frambézie zmizela. 

Bohužel jen skoro. V odlehlých a nejchudších oblastech světa se nemoc udržela a jak nad ní polevila pozornost, znovu se hlásí o slovo. V současné době se opět objevuje v nejchudších regionech Afriky, Asie a Jižní Ameriky. 

Nákazou trpí nejčastěji děti a mladí lidé. Na kůži, často na holeních, se jim nejprve objeví ploché bradavičky, které mají tvar maliny. Mohou se i spontánně zahojit, ale do dvou tří týdnů se stejné vřídky objeví po celém těle. Typicky na dlaních, chodidlech a na  vlhkých místech těla. Hnis v každém z nich je plný dalších bakterií a nemocný šíří infekci dál. V posledních stadiích nemoc napadne chrupavky i kosti a klouby. Pacientům znetvoří tělo - kromě rukou a nohou i chrupavky nosu a hrtanu. 

Nákaza se přenáší dotekem všude tam, kde existují byť jen drobné mikrotrhlinky v pokožce. V chudých částech světa s nedostatečnou hygienou se tak nemoc šíří snadněji a její léčba chybí. Stačí přitom jediná tableta antibiotik a nemoc je vyléčena. \""Výskyt frambézie je v 21. století naprosto neakceptovatelný,\"" komentuje tento tristní stav lékař Lorenzo Savioli z WHO.


Čínská klinika? Ne, děkuji, radši zničte frambézii

Podobnými úvahami se zaobíral i český lékař, chirurg Kristián Vrhel z Čáslavi, společně se synem. Tedy, jak sám přiznal, byl to nápad jeho syna, který letos ukončil základní školu. Pročítal s ním články o budování kliniky čínské medicíny v Hradci Králové: \""Syn pronesl, že za ty peníze by se dala třeba celosvětově vyléčit frambézie a ještě by dost zbylo.\""

Kristián Vrhel se dal do počítání a zjistil, že tomu tak skutečně je. \""Lidí infikovaných frambézií je ve světě asi půl milionu. Léčí se jednou dávkou penicilinu. Cena jednoho balení s deseti ampulemi je 224,20 Kč. Prostým násobením dojdeme k sumě něco přes jedenáct milionů za léčivo. Pro všechny,\"" konstatuje chirurg Vrhel. I poté by podle jeho výpočtů na logistiku akce zbyla více než čtvrtmiliarda korun.

Ve svém dopise, který doputoval do redakce Našeho zdravotnictví, srovnává tyto náklady s částkou, kterou bude stát klinika tradiční čínské medicíny v Česku. Přislíbených 270 milionů korun sice zaplatí do česko-čínského fondu čínská společnost CEFC, ale celý kontroverzní projekt čelí tvrdé a odmítavé kritice českých lékařů, vědců i institucí. Provozní náklady, rizika i část platů čínských lékařů bude navíc podle smluv hradit fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde má klinika do dvou let vyrůst.


Lékař: čínská medicína je šamanismus

Kristián Vrhel přiznává, že stavbu kliniky zaplatí čínská strana, nicméně vůbec nechápe, proč se na propagaci tradiční čínské medicíny podílí Česko. Neskrývá přitom jako většina jeho kolegů k této formě medicíny skepsi: \""Co se dá pořídit za 270 milionů? Vymazat ze světa kus středověku? Nebo ho naopak podpořit? B je správně, jsme totiž v Čechách.\""

V dopise lékař z Čáslavi zmiňuje nevědeckost čínské medicíny i její podezřelý původ. \""Jak poukazují odpůrci, tradiční čínská medicína je v podstatě šamanismem. Má krajně pochybný původ - jejím nejvýznačnějším podporovatelem byl ´Velký Kormidelník´ Mao Ce-tung, který ji určil jako náhradu pro chudé masy za skutečnou medicínu, na kterou jeho režim neměl prostředky a lidi,\"" upozorňuje chirurg Vrhel.

Podle něj by ministr zdravotnictví, který vznik čínské kliniky v Česku protlačil vládou, udělal pro lidstvo lépe, kdyby se zasadil o vymýcení frambézie. \""Vymazalo by to z 21. století kousek přetrvávajícího středověku. Alespoň pro ten půlmilion postižených chudáků, vesměs dětí, a pár milionů jejich příbuzných. Nestane se tak. Za peníze bude vybudováno moderní centrum šamanizmu v metropoli Královéhradeckého kraje,\"" uzavřel čáslavský chirurg Kristián Vrhel.


Frambézie ničí i africké Pygmeje

Jak už bylo výše uvedeno, frambézie sužuje odlehlé oblasti Afriky, Asie a Jižní Ameriky. Je pohromou například pro komunity Pygmejů na severu Konga. Tam, přímo v terénu, proti ní mimo jiné bojují například Lékaři bez hranic, kteří cestují džunglí, aby k pacientům dopravili po jedné tabletě penicilínu. 

\""Frambézii dokáže vyléčit jediná orální dávka antibiotika azithromycinu. Lidé jsou jedinými přenašeči nákazy, a tak můžeme vyléčením všech existujících případů nákazu zcela vymýtit,\"" řekl magazínu National Geographic Matthew Coldiron z Lékařů bez hranic.


Diktátor Papa Doc: Frambézie jako cesta k moci

Kromě těžkých útrap, které frambézie způsobuje lidem napříč dějinami, se s touto ohavnou nemocí pojí ještě jedna příšerná část lidské historie. Jeden z nejhorších diktátorů minulého století, haitský prezident François Duvalier, získal svoji přezdívku Papa Doc právě ve spojitosti s frambézií. Svou kariéru začínal jako haitský lékař v americkém očkovacím projektu proti frambézii, která Haiti tehdy velmi sužovala. 

Jako lékař zbavující jedinou dávkou penicilínu své pacienty obtíží, si získal mezi Haiťany popularitu, která mu umetla cestu k místu ministra práce a zdravotnictví. Dál už ale jeho osudy tak bohulibé nejsou. Papa Doc se ve zmanipulovaných volbách v roce 1957 dostal ke křeslu prezidenta a proměnil se v paranoidního a megalomanského diktátora.

Na Haiti rozpoutal François Duvalier a jeho soukromé milice o počtu až patnácti tisíc mužů peklo. Žoldáci popravovali politické oponenty a kohokoli, kdo se jim postavil na odpor. Nedostávali plat, ale živili výpalným, krádežemi, nelegálními obchody i vraždami. Když François Duvalier v roce 1971 zemřel, zůstalo po jeho hrůzovládě 30 tisíc obětí. Jeho syn už diktaturu neudržel a v roce 1986 utekl s haitským státním pokladem do exilu.

David Garkisch

Foto: Wikimedia Commons, Museum of the Tropics, Amsterdam

reklama

reklama

reklama

reklama