Hlavička
Kauzy -
06/04/2018

Cizinci poprvé v historii přečíslili nové české lékaře. Ti utíkají za lepším

Letos poprvé přijala Česká lékařská komora více nových lékařů a lékařek z řad cizinců než Čechů. Je to jednoznačný ukazatel migrace v lékařském stavu. Čeští lékaři odcházejí za lepšími podmínkami a platy a nahrazují je cizinci. I oni paradoxně ze stejného důvodu.

reklama

reklama

Ještě zdaleka to neznamená, že by cizinci mezi lékaři mohli přečíslit počet českých lékařů. Přesto je letošní únor zlomovým bodem, kdy se k lékařskému stavu přihlásilo více cizinců než Čechů. \""Poprvé v historii bylo v únoru do České lékařské komory přijato více lékařek a lékařů s cizí státní příslušností než českou,\"" uvedla na svém facebookovém profilu komora lékařů.


Mladí čeští lékaři stále častěji míří za hranice

reklama

Jde o nezpochybnitelný ukazatel. Každý lékař v Česku totiž musí být členem lékařské komory. Toto členství je ze zákona povinné. Členem komory lékařů se pochopitelně může stát i cizinec - státní příslušnost nebo dokonce národnost v tom nehraje žádnou roli.

Ukazatel je varující z jiného důvodu. To, čím před několika lety hrozili čeští lékaři - tedy kampaní \""Děkujeme, odcházíme\"" - se právě odehrává. Teď už ale potichu a nenápadně. A zejména mezi mladými nastupujícími lékaři. Do zahraničí jich hned po škole zamíří každý rok kolem dvou stovek. Odcházejí nejen za lepšími platy, ale i lepšími pracovními podmínkami a vzděláváním. Více v článku Proč čeští lékaři odcházejí do zahraničí?


Mezi novými lékaři je nejvíc Ukrajinců, následují Slováci

Přelomovým se stal letošní únor, kdy Česká lékařská komora přijala celkem 85 nových lékařek a lékařů. Nových českých lékařů bylo jen 35, zatímco zbývajících padesát tvořili cizinci. \""Z toho bylo 17 se slovenskou státní příslušností a 33 s jinou státní příslušností (z toho 31x Ukrajina),\"" upřesnila Česká lékařská komora. 

Nikoli náhodou převažují mezi nově přijatými lékaři z ciziny ti ukrajinští. Ministerstvo zdravotnictví má totiž pro lékaře z Ukrajiny speciální výjimku. Před touto praxí shodně varovali zástupci lékařů, lékárníků a somatologů. Podle nich jsou tak totiž pacienti v ohrožení. Psali jsme o tom v článku Zastavte okamžitě projekt \""Ukrajina\"", žádají lékaři a lékárníci ministra


Zdravotnictví drží na nohou i cizinci 

Na přijímání cizinců mezi lékaře v Česku - pokud se tak děje za rovných a zákonných podmínek - není nic špatného. Alarmující je fakt, že podíl nových českých lékařů klesá. Neobstojí ani argument, že čeští lékaři se do komory hlásí až po promoci, tedy v létě nebo na podzim. Podle komory se bez ohledu na roční období dosud nikdy nestalo, aby bylo cizinců víc. 

\""V rozumných zemích se vlády snaží udržet lékaře zlepšením podmínek a pro příchozí nastavit stejná kritéria. U nás je to naopak. Kritéria se změkčují a absolventi lékařských fakult se vyhánějí,\"" podotkla k situaci Česká lékařská komora.

Za pravdu tomu dal na facebookových stránkách komory i slovenský lékař v Česku Juraj Mosendz: \""Jsem členem ČLK a cizincem (Slovák). (...) Je k zamyšlení proč v ČR není dostatek tuzemských lékařů. Faktem je, že kdyby z českého zdravotnictví odešli všichni cizinci, tak české zdravotnictví zkolabuje.\""


Školy brzy nezvládnou chrlit dost nových lékařů

Situace se přitom bude zhoršovat. Česko totiž míří k dalšímu zlomovému bodu, kdy školy nedokážou nahrazovat přirozený úbytek lékařů odcházejících do penze. Varovali před tím děkani lékařských fakult. Zhruba od roku 2019  budou školy produkovat méně nových mladých lékařů, než jich bude odcházet do penze. Psali jsme o tom v článku Za rok začnou staří lékaři ubývat rychleji, než školy dodají nové

Už teď chybí v českém zdravotnictví tisíce lékařů a dalšího zdravotnického personálu. Nedostatek lékařů je znát hlavně v lůžkové péči, kde už teď schází nejméně tisíc úvazků. Mnohé nemocnice musely uzavřít celá oddělení, protože jim chybí personál. Školy více studentů nemohou přijmout, protože na ně nemají dost peněz ani učitelů.

David Garkisch

Foto: Pixabay, CC 00


reklama

reklama


reklama

reklama