Hlavička
Zprávy -
04/07/2018

Falešní lékaři na mistrovství světa? Uzbekistán neprošel testem

Překvapivá událost zasáhla do mistrovství světa lékařů ve fotbale, které teď hostí Praha. Dva hráči Uzbekistánu neprošli testy, které ověřují, jestli na hřišti skutečně hrají lékaři. Stalo se tak poprvé v historii turnaje. Tým byl penalizován a příště ho na mistrovství nepozvou.

reklama

reklama

Znají to obvykle hráči fotbalu v nižších soutěžích – aby se předešlo půjčování cizích hráčů, občas si rozhodčí nebo mužstva protihráče ověřují podle osobních údajů identitu vybraných fotbalistů. Ti musí třeba odpovědět, kdy se narodili nebo jakou mají adresu.

Podobnou zvláštnost má i každé mistrovství světa lékařů ve fotbale. V tomto případě se neověřují osobní údaje, ale lékařské znalosti hráčů. „Jde o to, aby spolu soutěžili sobě rovní hráči. Jako jsou třeba v boxu různé váhy, tak u nás by to měl být doktor,“ řekl v rozhovoru pro Naše zdravotnictví reprezentační hráč, lékař a gynekolog Josef Bolen.


reklama

Být doktor a fotbalista je na hřišti proti profíkům hendikep

Smyslem kontroly je ověřit, jestli spolu opravdu hrají lékaři a jestli za někoho z nich nenasadil některý tým třeba profesionálního fotbalistu. „To vzdělání vás prostě brzdí ve sportovní kariéře. Pokud by tam někdo nabral někoho, kdo není doktor a hraje nějakou vyšší soutěž, mohlo by to dost zásadně ovlivnit turnaj. Každý chce samozřejmě vyhrát, ale je tam tahle brzda,“ vysvětlil Josef Bolen.

Dosud se v historii mistrovství nikdy nestalo, že by nějaký tým nasadil falešného doktora. „Ne, to se nestalo. Jen občas hráči dostávali otázky mimo svoje odbornosti, ale to už se vysvětlilo,“ potvrdil Josef Bolen.


Uzbekistán v testech pohořel

Teď dokonce organizátoři používají speciální program, který generuje náhodné odborné otázky i podle specializace lékařů. Jak to vypadá v praxi? „Vytipujeme si někoho z protihráčů, zeptáme se ho na odbornost, dostane tři otázky a buď reaguje, nebo ne,“ shrnul Josef Bolen. Více v článku Doktoři v kopačkách nejsou másla: Budou Češi mistry světa i počtvrté?.

Včera jeden z týmů touto zkouškou neprošel. Na facebookových stránkách mistrovství o tom informovali organizátoři: „V zápase Korea–Uzbekistán dva hráči uzbeckého týmu odmítli po skončení hry zkoušku lékařských znalostí. Jeden hráč pak byl kontrolován organizačním výborem a neodpověděl na základní otázky.“

Důsledky pro reprezentační tým Uzbekistánu vyplývají z pravidel šampionátu. „Výsledek hry byl proměněn na 3:0 pro Koreu a hráč, který neprošel zkouškou, už nebude moci v turnaji pokračovat,“ uvedli organizátoři. Mužstvo jako takové smí sice podle pravidel na mistrovství dál pokračovat, ale nebude pozváno na další mistrovství v následujícím roce.


Češi za sebou mají tři zápasy a tři vítězství

Ačkoliv jde o překvapivou a nepříjemnou událost v jinak hladkém chodu mistrovství, paradoxně se tím potvrzuje stoupající význam a úroveň mistrovství světa lékařů ve fotbale. Češi jsou letos poprvé organizátory šampionátu a vypadá to, že i hostitelskou roli zvládají na výbornou. „Víceméně všechny ohlasy jsou v superlativech,“ potvrdil Našemu zdravotnictví trenér české reprezentace Vladimír Richter. Více v článku: Míří čeští lékaři ke zlatu? Trenér: Rozhoduje závěr, ale jsme silní.

Český tým si na mistrovství podle očekávání vede výborně. Ve třech zápasech v základní skupině zatím třikrát zvítězil a postupuje do play-off. Další zápas ho čeká ve čtvrtek na Stadionu Evžena Rošického na Strahově. Od 17.15 hodin se tam čeští lékaři utkají s reprezentačním týmem Mexika.


David Garkisch

Foto: Libreshot.com, CC0


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama