Hlavička
Kauzy -
15/09/2017

Krize zasáhla i soukromé lékaře. Není jich dost, škodí to pacientům

Sehnat praktického lékaře je na mnoha místech v zemi docela oříšek. Krize zdravotnictví totiž zasáhla už i soukromé lékaře. Je jich nedostatek, podobně jako v nemocnicích...

reklama

reklama

Znají to zejména rodiče malých dětí, kteří se pro ně snaží sehnat praktického lékaře. Leckde takoví doktoři prostě došli. Praktici stárnou, odcházejí na odpočinek a nemá je kdo nahradit. Jejich pacienti zůstávají bezprizorní. A nejde jen o praktiky, scházejí třeba i oční lékaři nebo zubaři.


Tristní stav dokládají e-maily, ve kterých si iniciativě Zdravotnictví volá o pomoc stěžují i sami soukromí lékaři. Krize českého zdravotnictví se totiž netýká jen nemocnic a jejich personálu, ale právě i těchto lékařů.


V některých regionech je zkrátka lékařů nedostatek, a proto ti, kteří zde působí, mají na starost neúměrně velké množství pacientů. Čekací doba na vyšetření se tak může protahovat až na několik měsíců a lékaři pracují pod velkým tlakem. Navíc už často z kapacitních důvodů ani nemohou přijímat nové pacienty.

reklama


Dvě lékařky na dvacet tisíc pacientů!


Do e-mailové schránky iniciativy Zdravotnictví volá o pomoc dorazila i celá řada kritických zkušeností od soukromých lékařů. Pro příklad ukázka z praxe v Jihočeském kraji – v okrese Český Krumlov se po úmrtí očního lékaře v Kaplici nepovedlo získat za něj náhradu. Protože si místní pacienti oprávněně stěžovali, bylo zde v roce 2015 z podnětu VZP dvakrát vypsáno výběrové řízení, do kterého se nikdo nepřihlásil.


Dvě oční lékařky, které v této oblasti působí, tak mají zaregistrováno kolem 20 000 lidí. To je dvakrát tolik, než je běžné v nedalekých Českých Budějovicích. Čekací doba na vyšetření je kvůli tomu tři až čtyři měsíce a nové pacienty mohou lékařky přijmout jen v případě skutečně akutního stavu.


ČLK varuje: Lékaři nejsou a bude jich ubývat


Bohužel nedostatek lékařů takzvané primární péče se týká i dalších oblastí ČR. Česká lékařská komora (ČLK) například upozorňuje na očekávanou alarmující nedostupnost praktických lékařů pro dospělé i pro děti a dorost na Mostecku.


Jednou z příčin této rizikové situace, jak setrvale varuje ČLK, je velké procento praktických lékařů, kteří již dosáhli důchodového věku. Pokud se zároveň přidá nedostatek mladých lidí se zájmem o tento obor, který je už nyní na fakultách patrný, může být v příštích letech primární péče o obyvatelstvo některých regionů ohrožena. Stávající ambulantní specialisté nejsou schopni z kapacitních důvodů ošetřit více pacientů, přesto zdravotní pojišťovny neumožňují otevření nových ambulancí.


Sehnat v okrese praktika pro dítě? Nemožné


Dopady na pacienty jsou zřejmé. Dokládá je i e-mail soukromého lékaře z Příbramska, který potvrzuje, že nedostatek praktiků v jeho regionu už poškozuje nemocné děti a jejich rodiče: „V okrese Příbram bývá pro rodiče velmi obtížné zajistit praktického lékaře pro své dítě. Opakovaně jsem se setkal se situací, kdy rodič obtelefonoval celý seznam lékařů v okrese a nebyl úspěšný ani u jednoho. Bohužel se to ve zvýšené míře týká dětí s nějakým zdravotním problémem či v komplikované sociální situaci, u kterých je předpoklad větší časové náročnosti péče. Situace je o to tíživější, že další dosluhující lékaři plánují uzavření svých praxí.“


Zdravotnictvivolaopomoc.cz

reklama

reklama

reklama

reklama