Hlavička
Kauzy -
27/09/2022

Kvůli regulacím cen a závislosti na Asii hrozí do budoucna výpadky léků. Rychlé řešení není, ale cestou jsou inovace, říká Zentiva

Farmaceutický průmysl se stejně jako spousta jiných odvětví potýká s mnoha hrozbami. Jen náklady na energie vzrostly farmaceutické společnosti Zentiva v letošním roce meziročně o více než 200 procent. Pražský závod očekává letos podle generálního ředitele Zentivy ČR Borise Sananese náklady za energie oproti minulému roku vyšší o 350 až 400 milionů korun.

reklama

reklama

Do výrobní ceny se promítá také stále rostoucí inflace. Jenže ceny léků jsou regulované, proto konečné spotřebitelské ceny zůstávají v podstatě na stejné úrovni. Pro spotřebitele dobrá zpráva, zatím. Pokud se ale regulatorní politika nezmění, hrozí další výpadky některých léků. 

„Kdybychom pracovali v normálním oboru, tak jsme schopni zvýšit naše ceny a absorbovat náklady. Pro nás to možné není. Na jedné straně je to skvělé pro pacienty. Léky zůstávají cenově stabilní. Z našeho pohledu je to ohrožující, protože budeme muset případně i rozhodnout, které léky budeme schopni a které nebudeme schopni vyrábět,“ upozornil na tiskové konferenci generální ředitel Zentivy ČR, která ročně po celém světě vyrobí na 610 milionů balení léků. Pražský závod ročně vyrobí 135 milionů balení, z toho 80 procent je pro Česko.

Vymanit se ze závislosti na Číně

Zentiva stejně jako ostatní farmaceutické společnosti jedná s regulátory a podle členky představenstva Zentiva Group Soni Porubské jsou jednání velmi vstřícná a je snaha situaci řešit. Jak dlouho to ale ještě bude trvat, je otázka. Dostupnost léků totiž nezávisí jen na ČR a evropské politice, ale také na importech. 

reklama

„Evropa je v některých lécích totálně závislá na výrobě v Asii. Například některé léky na diabetes se vyrábí jen v Číně, nikde jinde. Když se stane něco v čínském logistickém řetězci nebo když se Čína rozhodne, že tyto léky nebude prodávat, tak vypadnou dodávky léků na diabetes. Podobný problém je i s antibiotiky – některé substance se dnes vyrábí výhradně v Číně,“ varoval ředitel výzkumu ve společnosti Zentiva Pavel Šebek.

Krátkodobé řešení, aby se Evropa zbavila závislosti na asijském trhu, ale podle Soni Porubské není. „Proto ale Evropská komise přijala farmaceutickou strategii, která se přijímá v letošním roce, a jednou z priorit je zvýšit soběstačnost ve výrobě léků,“ dodala s tím, že to je ale otázka několika let, protože se jedná o chemickou výrobu, které je zase zde v Evropě kvůli ochraně životního prostředí velmi nákladná.

Cestou jsou inovace

Cestou, jak Evropě zajistit léky, jsou podle vedení Zentivy ČR inovace. Mezi ně patří například výroba generik (ekvivalenty originálních léčivých přípravků, které mohou přijít na trh po vypršení jejich patentové ochrany, pozn. red.), kde probíhá inovace léčiv ve třech úrovních.

První je podle výrobního ředitele Pavla Šebka rychlost – tedy aby se lék dostal na trh první den po exspiraci základního patentu, který chrání originální lék. Druhou úrovní je inovace technologie, aby se lék vyrobil co nejlevněji a tím se snížila jeho konečná cena na trhu. A ve třetí úrovni by měl lék přinést pacientům přidanou hodnotu oproti originálu.

„Asi 30 procent populace má vyšší hodnoty pH v žaludku. Což znamená, že některé léky jejich tělo hůře vstřebává. Vylepšený generický lék – například u onkologických pacientů – zajistí správné vstřebání i u těchto 30 procent pacientů,“ přibližuje jednu z inovací Šebek. Další inovací je třeba zajištění menšího množství vedlejších účinků nebo snížení frekvence užívání.

Chybí lidé i podpora

I inovacím ale stojí v cestě několik překážek. Jednou z nich je opět ohodnocení. „Řada kolegů ve vládních strukturách si stále neuvědomuje jednu zásadní věc. A tou je, že farmaceutický průmysl má dnes už zhruba dvakrát vyšší přidanou hodnotu než třeba zpracovatelský průmysl, kam patří například i v Česku tolik protežovaný automobilový průmysl,“ dodal ředitel výzkumu ve společnosti Zentiva Pavel Šebek.

Druhým problémem je pak nedostatek kvalifikovaných pracovníků, a to hlavně v oblasti farmaceutických technologií. 

„Vzdělávací systém v Česku, jak je nastaven, směřuje zejména na vzdělávání a přípravu farmaceutů do lékáren. A velice málo studentů se věnuje technologiím a inovacím lékových forem tak, aby dělali akademický výzkum v této oblasti anebo aby pracovali pro industriální vývoj,“ vysvětlil Šebek na tiskové konferenci.

Zentiva se proto rozhodla, že si kvalifikované lidi vzdělá sama. „Máme vlastní virtuální univerzitu, která se jmenuje The Parc. Vybudovali jsme ji společně s Vysokou školou chemicko-technologickou, s Univerzitou Karlovou a Akademií věd,“ dodal ředitel výzkumu v Zentivě s tím, že konkrétně se zaměřují na výchovu na postgraduání úrovni a kombinuje se akademický a industriální trénink.

Byť jen polovina z absolventů nakonec zůstane pracovat v Zentivě (druhá odchází do větších nadnárodních farmaceutických firem), je to podle Šebka jediná možnost, jak může firma udržet svůj vlastní výzkum a vývoj.

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama