Hlavička
Zprávy -
11/11/2017

Lékařská komora má sjezd: Rozhodla o koupi Domu lékařů v Praze

Zástupci všech českých lékařů se dnes sešli v Brně na sjezdu lékařské komory (ČLK). Témata debat byla jasná: elektronický recept a EET, nedostatek lékařů i sester nebo nízká cena jejich práce. Kromě toho komora schválila, že v Praze koupí starší dům a přemění ho v sídlo lékařů.

reklama

reklama

Podobně jako nyní o víkendu se Česká lékařská komora schází na svém sjezdu každý rok. Tři stovky lékařů ze všech regionů země probírají nejaktuálnější témata zdravotnictví. Ta jsou pro zdravotníky letos zcela jasná - elektronický recept a EET. Obě povinnosti od příštího roku na lékaře dopadnou.

I tentokrát povinný eRecept lékaři odmítli. A nejen oni - přímo na místě je podpořil za lékárníky také předseda České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Ten doslova řekl, že ze dne na den lékárníci takový nárůst elektronických receptů \""nedají\"".


reklama

Budou lékaři eRecept bojkotovat?

Zatím není jasné, jak se lékaři a lékárníci od Nového roku, kdy má být eRecept povinný pro každého, zachovají. Zcela mimo hru není ani bojkot celého systému, jak na sjezdu v kuloárech zaznívalo. Lékaři opakovaně upozorňují, že elektronický recept nepřináší žádnou ze slibovaných výhod, ale jen administrativně a finančně zatěžuje lékaře.

Lékaři neodmítají eRecept z principu a řada z nich ho už roky používá. Vadí jim fakt, že má být od příštího roku povinný pro všechny. \""Lékaři nejsou žádní odmítači pokroku, ale mělo by to být dobrovolné, nepovinné. Možnost odmítnout elektronický recept by měl mít nejen lékař, ale i pacient,\"" zdůraznil často opomíjený detail této povinnosti prezident ČLK Milan Kubek. 

Posloužil si příkladem psychicky nemocných pacientů, kteří i z důvodu své nemoci nechtějí být zanášeni do centrálních databází. \""U nich hrozí, že se začnou péči vyhýbat,\"" dodal prezident Kubek. Sám předpokládá, že se povinný eRecept dostane až k Ústavnímu soudu. Ať už kvůli stížnostem lékařů, pacientů či ombudsmana.


eRecept nechce nikdo, zákon se ale asi změnit nestihne

Čeští lékaři se nyní dostali do situace, kdy jim od 1. ledna příštího roku eRecept přikáže zákon. Nedostatky elektronickému receptu přitom přiznává i ministerstvo zdravotnictví a Státní úřad pro kontrolu léčiv. Odklad zákona už ale není možný, protože ještě není sestavená nová poslanecká sněmovna a odložit zákon tak do konce roku nezvládne.

Jistou možnost nabízela vyhláška ministerstva zdravotnictví  k eReceptu, pokud by její znění umožnilo výjimku z povinnosti pro starší lékaře nebo ordinace bez počítače. To ale přímo na sjezdu komory dnes odmítl náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar: \""Nemůžeme vyhláškou nijak zvrátit smysl zákona, tedy povinnost elektronického receptu pro všechny. To by bylo v rozporu se zákonem.\"" 

Lékaři a lékárníci vyčítají eReceptu fakt, že nic nepřináší. Nebude - jak se slibovalo - srovnávat všechny léky, které pacient bere, nesníží spotřebu ani zneužívání léků a nezabrání ani duplicitnímu braní léků pacientem. Z výhod eReceptu nezůstala žádná, jen nevýhody a rizika.


Jako v Estonsku? Ano, ale s elektronickou občankou

Lékaři na sjezdu několikrát zmínili jako správný příklad elektronizace státu i zdravotnictví Estonsko. \""Tam ale udělali nejprve elektronickou revoluci státu, rozdali elektronické občanky a naučili obyvatelstvo je používat pro jednání s úřady. A teprve jako poslední v řadě zavedli elektronický recept,\"" vysvětlil lékař a předseda zdravotního výboru Senátu Peter Koliba.

Český systém s touto přímou identifikací pacienta skrze občanku nebo kartu nepočítá a ten tak nemůže dát bezprostřední souhlas s nahlížením do své zdravotní dokumentace. Proto hrozí široké zneužití systému, upozorňují také lékaři. 

Jak se zachovají od ledna, ještě netuší. Zhruba stovka praktických lékařů už oznámila, že eReceptu utečou jednoduše - zavřou své ordinace a skončí s praxí. Pokud by elektronický recept nevydali, hrozí jim totiž až dvoumilionová pokuta, což je pro běžnou ordinaci jednoduše likvidační. Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta tak alespoň lékařům slíbil, že kontroloři budou \""velmi vstřícní\"".


EET je pro lékaře naprosto zbytečné, jen drahé a obtěžuje

U další nové povinnosti - elektronické evidence tržeb (EET) - se lékaři shodli, že je v jejich případě naprosto zbytečná. Běžné příjmy lékařů jsou kontrolovány a evidovány hned několika způsoby a platby v hotovosti v ordinacích přijímají jen velmi výjimečně. Daňové úniky tak u nich takřka neexistují a uvalit na ně povinnost EET je zcela zbytečné. Ordinacím to přinese další náklady, lékařům zbytečnou administrativu a byrokracii.

Účastníci sjezdu ale dnes schválili další významný krok - Česká lékařská komora v Praze koupí nové sídlo. Jde o starší vícepodlažní dům, který se změní na Dům lékařů a poskytne místo komoře i dalším organizacím lékařů. \""Naším cílem je vytvořit školicí centrum s posluchárnou, několika seminárními místnosti, aby se lékaři měli kde vzdělávat. ČLK garantuje ročně asi čtyři tisíce vzdělávacích akcí a několik stovek jich sama organizuje,\"" řekl prezident komory Milan Kubek.

Přesné místo i částku, za kterou dům koupí, komora zatím nezveřejnila, protože ještě není uzavřená smlouva. Nicméně drtivá většina přítomných se vyslovila pro koupi domu. Souhlasilo s tím 236 delegátů sjezdu, 45 jich bylo proti a třináct delegátů se hlasování zdrželo. \""Lékařské komory a asociace ve světě podobné domy mají a je na čase, aby lékařská komora vybudovala něco takového i pro české lékaře,\"" uvedl Kubek. Komora chce využít současných výhodných úrokových sazeb, vezme si úvěr.

David Garkisch

reklama

reklama


reklama

reklama