Nadváha je problém více než poloviny Čechů. Každý pátý muž či žena jsou přímo obézní. Trháme i evropské rekordy. Pomoc se přitom nabízí - od péče lékařů specialistů, služeb nutričního terapeuta, přes podávání léků až po chirurgickou léčbu. Na co máte nárok?
reklama
reklama
Obezitou je ohroženo 18,5 procent Čechů. Z větší části jde o muže, kteří konzumují méně ovoce a zeleniny než ženy. Ukazují to nová data ze zjišťování Českého statistického úřadu o životních podmínkách domácností.
Češi tloustnou. I ve srovnání s cizinou
reklama
Průměrná hodnota BMI indexu tělesné hmotnosti obyvatel České republiky vloni dosáhla 25,2. To je těsně za horní hranicí normální zdravé váhy (BMI 25). \""Mírnou nadváhou trpí 47 % mužů a 33 % žen. Obezita se týká bezmála 20 % mužů a 18 % jejich protějšků,“ uvedla Michaela Jirková z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.
I v evropském srovnání si vedeme špatně a patříme k největším tlouštíkům. Nad českými muži jsou už jen Chorvaté, Malťané a Řekové. Více žen s nadváhou než v Česku najdete už jen v Lotyšsku, Estonsku, na Maltě a ve Velké Británii.
Jaký je rozdíl mezi nadváhou a obezitou?
Za nadváhu se označuje BMI mezi hodnotou 25-30, obezita začíná od BMI 30. Index BMI (body mass index) je indikátorem váhy. Je možné ho vypočítat vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky, případně použijte on-line kalkulačku BMI.
Jak z toho ven? Obtížně, jak vám asi řekne skoro každý, kdo opakovaně bojoval s nadváhou nebo dokonce obezitou. Dobrou zprávou je, že k tomu naše zdravotnictví i zdravotní pojištění nabízí řadu možností. Od poradenství lékařů a specialistů po chirurgické zákroky.
Zhubnout nejde bez motivovaného pacienta
Pomiňme protentokrát nadváhu. S tou vám nejlépe poradí praktický lékař, který vás případně odešle k dalšímu specialistovi a podle vašeho stavu dojdou k doporučené léčbě. Nadváha je problém, ale ještě zdaleka ne takový jako obezita.
Obezita je chronické onemocnění, kdy má člověk jednoduše řečeno příliš mnoho zásob tělesného tuku. Základním cílem při léčbě pacienta s nadváhou nebo obezitou je změnit jeho stravovací návyky a životní styl. Proto je důležitá dostatečná motivace pacienta.
Mám nárok na služby nutričního terapeuta?
Začít by se mělo návštěvou lékaře. Nebude to jen praktický lékař. Na léčbě obezity se podílí i řada specialistů - internista, endokrinolog, diabetolog, nutriční terapeut, psychiatr, chirurg, ortoped, rehabilitační lékař, fyzioterapeut a další. Lázeňská léčba je hrazena jen u dětí.
První na řadu zpravidla přichází redukční dieta. Její složení a energetický obsah musí odrážet věk, pohlaví, jídelní zvyklosti a další individuality. Měla by být stanovena zvlášť pro každého jednotlivého pacienta – pojišťovna proto hradí některých případech i služby nutričního terapeuta.
Pokud chcete využít rad nutričního terapeuta, musí vás za ním poslat váš praktický nebo ošetřující lékař, aby to pojišťovna proplatila. Terapeut pak pacientům sestaví jídelníček. Bere přitom v potaz nejen hubnutí jako cíl, ale i případné další nemoci jako je vysoký tlak, vyšší cholesterol, cukrovka nebo třeba nemoci ledvin nebo jater. Návštěvy u terapeuta se mohou i opakovat, aby řešil zjištěné chyby ve stravování. I když to lidé neradi slyší, kromě diety je součástí hubnutí i pravidelný pohyb. I ten je potřeba volit s ohledem na možnosti pacienta, jeho kondici, stupeň obezity nebo věk.
Kdy přicházejí na řadu léky na hubnutí?
Při léčbě obezity je možné využít i farmakoterapii. Česká obezitologická společnost doporučuje podávání léků v léčbě obezity u pacientů s BMI vyšším než 30 nebo u pacientů s BMI vyšším než 27, u nichž se vyskytují závažná zdravotní rizika související s nadváhou.
Léky užívají i pacienti, u kterých selhala dieta, pohyb i psychoterapeutická léčba. \""Kritériem účinnosti léků proti obezitě je hmotnostní pokles alespoň o 5 procent výchozí váhy během tříměsíčního podávání,\"" upřesnil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý.
Bandáž žaludku jako poslední možnost
U těch nejzávažnějších případů lékaři přistupují k chirurgickému řešení. Nejde jen o tzv. bandáž žaludku, kdy jde vlastně o zmenšení žaludku. Další metoda omezuje energetickou absorbci jídla a vede také k výrazné redukci váhy. Pokud tuto léčbu doporučí lékař, pak ji pojišťovna uhradí.
Takové operace ale nemůže podstoupit každý. Jde často až o poslední možnost. Nezbytně nutná je po nich další spolupráce pacienta. \""Musí dodržovat specifický režim, například pětkrát až šestkrát denně jíst malé porce a oddělovat pitný režim od jídla,\"" vysvětlil mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Pacient ještě předtím musí splňovat určitá kritéria - BMI index nad 40, případně \""jen\"" nad 35, ale při současném potvrzení cukrovky, metabolického onemocnění, kardiorespirační choroby nebo onemocnění kloubů.
David Garkisch
Foto: Pxhere, CC0
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama