Hlavička
Rady a tipy -
14/04/2018

Otestujte si cukrovku. Zachráníte si tak možná zrak, končetiny nebo život

Asi není skoro nikoho, kdo by ve svém okolí neznal alespoň jednoho diabetika. Je to civilizační nemoc, která vás ale nepřepadne jako infarkt. Včasné odhalení dokáže potlačit její úplné propuknutí. Lidí s neodhalenou cukrovkou je přitom mezi námi víc než čtvrt milionu.

reklama

reklama

Za cukrovku si obvykle můžeme z velké části sami. Tím, co jíme, jakou kondici a (nad)váhu máme, jak s sportujeme nebo spíše nesportujeme. Cukrovku má zhruba každý desátý Čech. Loni se s ní podle Zdravotnické ročenky Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo 861 500 lidí. 

Další smutná čísla: asi 20 tisíc pacientů s cukrovkou každý rok přibývá a dalších 22 tisíc na ni umírá. A ještě jeden varující údaj: mezi námi je asi 300 tisíc lidí, kteří o své počínající cukrovce nevědí.


reklama

Když odhalíte cukrovku včas, můžete si zachránit život i zdraví

Dnešní den připomíná, že včasné odhalení diabetu je velmi důležité a lidé by na sobě příznaky cukrovky neměli podceňovat. Dnešek je totiž Světovým dnem monitoringu diabetu. Zdá se to trochu paradoxní, protože diabetici mají svůj světový den v listopadu, ale není tomu tak. Den monitoringu diabetu upozorňuje na to, jak je důležité podchytit cukrovku včas.

Diabetici se dělí na dvě skupiny - ty, kterým slinivka ještě vytváří nějaký inzulín (diabetes 1. typu) a ty, kterým už slinivka selhala a tělo neprodukuje žádný inzulín (diabetes 2. typu). Pokud máte jen tu \""lehkou\"" cukrovku, můžete se ještě vyhnout úplnému selhání slinivky a pozdější závislosti na injekcích inzulínu. O dalších možných hrůzných komplikacích nemluvě.


Drtivě převládají lehčí cukrovkáři

Důležitost včasného odhalení cukrovky u pacientů vynikne v kombinaci s jiným údajem. Skoro naprostou většinu diabetiků tvoří ti lehčí cukrovkáři s diabetem 1. typu. Je jich 90 až 95 procent. Upozorňuje na to u příležitosti dnešního dne i Česká lékárnická komora: \""Jinými slovy Češi nejčastěji bojují s typem diabetu, který lze ovlivnit a také mu předejít zdravým životním stylem, správným stravováním, pravidelným pohybem a udržováním vhodné tělesné hmotnosti. Zcela zásadní je však včasné odhalení nemoci, díky kterému lze zabránit vážným komplikacím.\""

Proč se diagnostice cukrovky věnují lékárníci? Protože mezi sebou budují už několik let síť akreditovaných lékáren, které pomáhají odhalit skryté diabetiky, kteří o své diagnóze ještě nevědí. Jejich seznam najdete zde a určitě mezi nimi bude některá blízko vašeho domova. Jinak se samozřejmě při podezření na cukrovku můžete obrátit i na svého praktického lékaře. 


Jak na sobě poznat cukrovku?

Příznaků propukajícího diabetu je mnoho, ale některé z nich jsou tak výrazně typické, že byste je na sobě nebo na blízkém člověku mohli rozpoznat. Každý diabetik vám řekne, že předtím, než u něj zjistili cukrovku, měl abnormální žízeň. 

Kromě žízně neléčený diabetik i často močí, má výrazný pocit únavy, malátnosti, zastřené vidění, pociťuje slabost svalů, ale má také velkou chuť k jídlu, takže často přibere. Při nepozorovaném propuknutí cukrovky se pomalu hojí rány, ztrácí se ochlupení, svědí kůže nebo bolí nohy.


Zápach z úst nemusí být opilost. Jak pomoci cukrovkáři v šoku?

Nejvýraznějšími příznaky diabetu je ale sladká moč (tedy glukóza v moči), a pach acetonu z úst. Právě kvůli němu se na ulici často nedostane pomoci cukrovkářům v hypoglykemickém šoku, protože podle zápachu z úst působí jako opilí. Ve skutečnosti jim dramaticky poklesla hladina cukru v krvi. Nejčastěji se buď dost nenajedli nebo vydali příliš fyzické námahy.

Pokud se s takovou situací potkáte, netřeba panikařit. Jako první pomoc často stačí takovému člověku podat jen cukr. Protože možná nebude tak snadno polykat, tak raději ve formě jakékoli sladké limonády. Stejně však poslouží kostka cukru. Pohodlně ho uložte, uklidněte a vyčkejte s ním pět deset minut. Pokud příznaky slabosti nevymizí, volejte raději záchranku. Pokud se ale diabetikovi uleví, zásah záchranářů už nepotřebuje. 

 

Cukrovku znali už ve starověkém Egyptě

Cukrovka a lidstvo mají svoji dlouhou společnou minulost. Nejstarší lidská zmínka o diabetu pochází z egyptských papyrusů z roku 1552 př. n. l. Tehdy šlo podle autora ještě o vzácnou nemoc, ale její příznaky jsou stejné jako dnes. Žízeň je typická. Dokud lidé neobjevili příčinu nemoci a na počátku 20. století inzulín a způsob léčby diabetu, umíralo se na něj krutou smrtí - dehydratací. 

Na cukrovku a na nemoci, které vyvolává, se umírá i dnes. Nejenže diabetikům hrozí předčasná smrt, ale také amputace končetin, oslepnutí, poškození nervů, ledvin, srdce, cév a mnoho dalších zdravotních problémů. Více si o cukrovce můžete přečíst v článku Cukrovka: Sladká úplavice, mlsní mravenci, smrt žízní. Jak ji poznat?

David Garkisch

Foto: Pixabay, CC 00


reklama

reklama

reklama

reklama