Hlavička
Rady a tipy -
28/12/2017

Po lékaři chtějte eRecept vytištěný na papíře, vyzývají lékárníci pacienty

Lékárníci sestavili desatero, ve kterém radí pacientům i lékařům, jak se po novém roce vypořádat s povinným elektronickým receptem. Doporučují, aby si lidé vždy vyžádali eRecept na papíře. Budou tak mít lepší přehled o předpisu léků a nebudou v lékárnách zdržovat.

reklama

reklama

Elektronický recept měl mimo jiné přiblížit vydávání receptů moderní době. Lékaři i lékárníci měli díky eReceptu zjistit, jaké všechny léky pacient užívá a jaké jsou jejich vzájemné účinky. Tuto zásadní funkci ale systém postrádá.

Další výhodou z pohledu autorů zákona mělo být to, že elektronický recept bude možné vydávat také formou emailu nebo SMS. Tuto funkci sice elektronický recept má, ale lékárníci před touto \""vymožeností\"" varují. Vyzývají lékaře i pacienty, aby používali tištěnou papírovou formu eReceptu.


reklama

Ze slibovaného projektu zbývá kód vytištěný na papíře

Pokud lékaři a pacienti výzvu uposlechnou a tisknutí na papír bude většinovou formou vydávání receptů (což patrně bude i bez výzvy lékárníků), ze systému se stane zbytečná administrativní zátěž bez přínosů a výhod.

Proč by lidé u lékaře měli trvat na tom, aby jim vydal jejich elektronický recept na papíře? Podle lékárníků je to z několika důvodů. \""Nejvhodnější formou identifikátoru je papírová průvodka. Vidíte na  ní údaje jako na papírovém receptu a zkrátí dobu výdeje léku oproti jiným formám - SMS nebo e-mailu,\"" upozorňuje ve svém desateru Česká lékárnická komora.


Lékárníci: Nechte si raději eRecept vytisknout

Papírový recept -  podobný, s jakým chodili lidé od lékaře až dosud - je podle lékárníků vhodnější než email nebo SMS. Lékárník může s takovým receptem odejít třeba do skladu nebo najednou vyhledat více léků ze seznamu. Pokud přijdete s emailem v chytrém telefonu, bude si muset lékárník někdy seznam léků vypsat zvlášť.

A i když si půjdete do lékárny vyzvednout třeba jen jedno balení léků na předpis, stejně se budete muset připravit na delší fronty i \""odbavení\"". Lékárníci odhadují, že se jim vydávání léků až třikrát prodlouží. \""Výdej léků bude trvat déle než doposud, čas se prodlouží o  komunikaci lékárníka s centrálním úložištěm,\"" uvedla lékárnická komora.


Co je eRecept? Kód v číslicích a písmenech

V desateru také pacientům vysvětluje, co to vlastně elektronický recept je a jak vypadá. \""eRecept jsou pouze data uložená v centrálním úložišti. K přístupu do úložiště potřebujete vy i váš lékárník tzv. identifikátor - dvanáctimístný kód složený z písmen a číslic,\"" vysvětlují lékárníci.

Veškeré předepisování a vydávání léků se bude řídit zmíněným kódem. Pokud bude všechno v pořádku, pacient by změnu ani nemusel zaznamenat. U lékaře prostě dostane papírový recept jako jindy, jen na něm bude čárový kód, kód v číslicích a písmenech nebo navíc QR kód.


Opravit chybný recept v lékárně? Nemožné

Pokud se ale někde vyskytne chyba, nastane problém i pro pacienta. Dosud vám mohl chybně předepsaný lék nebo dávkování opravit lékárník na místě. Teď už to možné nebude. \""Lékárník oproti papírovému receptu nemůže opravovat chyby v eReceptu. To smí jedině předepisující lékař,\"" varuje komora lékárníků pacienty.

A ze stejného důvodu ostatně i lékaře, kterým přibyde telefonátů z lékáren. \""Počítejte s tím, že lékárník nebude moci jako u listinného receptu opravit nebo doplnit nedostatky vystaveného eReceptu. Lékárníci vám proto budou volat častěji než dříve. Zkontrolujte proto, prosím, aby součástí eReceptu byl správný telefonní kontakt na vás,\"" zní výzva lékařům.


Až selže spojení, zůstanete bez léků, varují lékárníci

Problém může nastat i ve chvíli, kdy selže spojení mezi lékárnou a úložištěm dat. To pak můžete odejít bez léků a s prázdnou. \""Pokud spojení lékárny s centrálním úložištěm nebude fungovat, může se lékárník pokusit o náhradní spojení. Nelze však zaručit, že lékárník bude moci při výpadku léky vydat,\"" upozornila komora dále pacienty.

Lhůty platnosti zůstávají stejné jako u klasických receptů. \""eRecept platí stejně dlouho jako listinný recept - standardně 14 dní, z pohotovosti 1 den, na antibiotika 5 dní, opakovací 6 měsíců. Platnost eReceptu může lékař prodloužitb až na jeden rok,\"" doplnila Česká lékárnická komora.

David Garkisch


reklama

reklama


reklama

reklama