Hlavička
Rady a tipy -
19/10/2017

Pozor, chřipka opravdu zabíjí! Jedinou ochranou je očkování

Češi mají na trhu dosud nejdokonalejší vakcínu proti chřipce. Až v zimě přijde pravidelná epidemie, mělo\nby očkování zachránit stovky životů. Ale nezachrání, pokud se nestane zázrak. Češi totiž tuto hrozbu i\nočkování tragicky ignorují.

reklama

reklama

Používáte v autě bezpečnostní pás? Většina rozumných lidí ano. A necháváte se očkovat proti chřipce?  Na to už kladně odpoví jen mizivá část Čechů. Chřipka mezi námi přitom zabije až čtyřikrát více lidí ročně, než kolik jich zemře na silnicích. A stejně jako auta zabíjí i mladé a zdravé.

Češi chřipku mimořádně podceňují a považují ji obvykle za nutné zlo, které doprovází zimu, stejně jako rýma nebo nachlazení. To je ale velký omyl. Chřipka není obyčejný kašel, ale překvapivě vážná, až smrtelná hrozba, jež si mezi lidmi každý rok vybere svou morbidní daň. „V Česku na chřipku každý rok zemře tisíc až dva tisíce lidí,“ potvrzuje profesor Petr Pazdiora, přednosta Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty UK v Plzni. Jen pro srovnání – loni na českých silnicích zemřelo 556 lidí.

„Jakmile se chřipka dostane třeba do léčebny dlouhodobě nemocných, buďte si jisti, že tam nebude jen jeden mrtvý, ale určitě několik,“ doplnila toto varování Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemiologického odboru Hygienické stanice hl. m. Prahy.

reklama

Chřipka zabíjela napříč staletími

V lidské historii má chřipka na svědomí nepředstavitelné stamiliony obětí. Přinejmenším. Popsal ji už Hippokratés a jen při jediné děsivé pandemii v roce 1918 zabila tzv. španělská chřipka až 100 milionů lidí, tedy dvakrát více než tehdy právě ukončená první světová válka. Že jde o hrozbu trvalou, potvrzují další dva miliony mrtvých na asijskou chřipku v roce 1957 a další milion mrtvých při pandemii hongkongské chřipky v roce 1969.

Původce chřipky dokázali vědci odhalit až v roce 1933. Do té doby ani nevěděli, proti čemu bojují. Oproti našim předkům máme dnes v rukou účinnou zbraň proti chřipce, o které si oni mohli nechat jen zdát – očkování.

Navzdory těmto známým faktům je pozoruhodné, jak trestuhodně zrovna Češi ignorují očkování proti chřipce a její hrozbu vůbec. „Na lékařských konferencích jsme pravidelně dáváni za odstrašující příklad,“ potvrzuje lékařka z kladenské kliniky EUC Martina Spaziererová.

Češi chřipku podceňují, očkování je nezajímá

Proočkovanost české populace proti chřipce se navzdory všem doporučením drží stabilně kolem pěti procent, což je méně než třeba v Rusku nebo Maroku. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom státům doporučuje, aby bylo proti chřipce každý rok očkováno alespoň 30 procent lidí. V rizikových skupinách, tedy mezi dětmi, starými a nemocnými lidmi, by to mělo být dokonce až 75 procent lidí. Jiné státy EU takových čísel dosahují, Češi ani zdaleka ne.

Důvody tohoto stavu budou zřejmě různé, ale jedním z nich je podceňování chřipky. Jistě znáte ve svém okolí povzdech: „Asi jsem chytil nějakou chřipku a kašel.“ V takové diagnóze se ale lidé obvykle mýlí. „Stručně se dá říct, že co nezačíná vysokými horečkami kolem 40 °C, není chřipka. Ta vás přepadne takhle náhle z plného zdraví během čtyřiadvaceti hodin,“ vysvětlila praktická lékařka Martina Spaziererová. Rýma ani kašel podle ní navíc nepatří do typického obrazu chřipky. Ty přijdou až po ní. Bezpečně navíc chřipku neurčí ani lékař, ale pouze laboratorní vyšetření.

Rizikové skupiny: děti, staří, nemocní... i zdravotníci

Očkovat proti chřipce by se měl podle epidemiologů ideálně skoro každý. Existují ale rizikové skupiny, kterých se to týká obzvlášť. To jsou všichni lidé nad 65 let, každý klient LDN a domova seniorů, dále diabetici, lidé s nemocným srdcem, cévami, ledvinami nebo dýchacími cestami. Vzhledem k tomu, že chřipka se nejlépe a nejčastěji šíří v dětských kolektivech, je vhodné a účinné nechat očkovat i děti. Lze to už od tří let.

Zvláštní zájem o očkování proti chřipce by měli mít všichni zdravotníci, zejména ti, kteří pracují se starými lidmi. Ani toto pravidlo přitom v Česku neplatí. Epidemiolog Petr Pazdiora si dělal soukromý statistický průzkum proočkovanosti mezi zdravotnickým personálem a výsledky byl velmi překvapený. „Zdravotníci bohužel nejdou vždy příkladem,“ shrnul to diplomaticky. Podle jeho statistiky zdravotníci nejrůznějších oborů stěží dosahovali proočkovanosti na úrovni 20 procent. Vymykali se jen praktičtí lékaři, kteří zřejmě chápou, že jim jejich pacienti přinesou chřipku až do ordinace. Očkovaná byla zhruba polovina z nich.

Pokud máte doma malé dítě do tří let, které nemůžete chránit vakcínou, jste jedinou jeho ochranou vy. Stejně tak pokud pečujete o starého nebo nemocného člověka v domácnosti. „Všichni lidé z jejich bezprostředního okolí by měli být očkováni a tvořit bariéru mezi nimi a chřipkou,“ důrazně doporučuje Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemiologického odboru Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Kašlete si do ruky? Zločin, říká lékařka

Virus chřipky se nepřenáší pouze vzduchem. Číhá všude a je to docela nezmar. Například na ruce – pokud do ní třeba zakašlete, je přenosný ještě 24 hodin. Ještě delší dobu, až dva dny, přežije virus chřipky na tvrdém bezpórovém povrchu, jako je plast nebo nerezová ocel. Člověku se tak celkem snadno vybaví třeba madlo v autobuse, kterým dojíždí do práce. A i když si po takovém cestování pečlivě myjete ruce, mělo by vás zajímat, že virus chřipky přežívá i ve vašem kapesníku nebo na oděvu zhruba půl dne.

Zajímavý postřeh má v této souvislosti praktická lékařka z kladenské kliniky Martina Spaziererová. „Považuju skoro za zločin, když maminky učí děti dávat si při kašlání holou ruku před ústa. Třeba v amerických ordinacích už běžně visí varování před takovým počínáním. Ideální postup je zakašlat do papírového kapesníku, ten vyhodit do uzavíratelného koše a umýt si ruce. Pokud to není možné nebo nemáme kapesník, existuje další nouzová možnost – zakašlat si do rukávu na předloktí. Jedině tak nebudeme šířit viry dotykem ruky dál,“ popsala správný způsob chování lékařka.

Virus chřipky neustále mutuje a vakcína se připravuje několik měsíců dopředu podle druhu virů, které právě řádí na opačné straně polokoule. Za půl roku se totiž posunou do Evropy. V Česku zpravidla chřipková epidemie vypukne kolem přelomu roku nebo později. „A neexistuje zimní sezona bez chřipky,“ upozorňuje optimisty epidemioložka Zdeňka Jágrová.

Už víme, která chřipka zaútočí letos

Vždy jde přitom o směs několika druhů virů. Dělí se na typy A a B. Podle odhadů expertů nás brzy pravděpodobně zasáhnou druhy A/H1N1 a A/H3N2. U typu B existují dva druhy virů – Yamagata a Victoria. Pravděpodobnost, který z nich se v sezoně objeví, se určuje velmi těžko a nejistě. Přitom právě viry typu B způsobují zpravidla ty těžší případy onemocnění i se smrtelnými následky.

Až dosud se ve vakcínách objevovala ochrana jen proti jednomu druhu – buď B/Yamagata, nebo B/Victoria. Letos je poprvé na trhu čtyřsložková vakcína Vaxigrip Tetra, která chrání proti zmiňovaným druhům „áček“ i proti oběma „béčkům“.

Pokud jste se po dočtení tohoto textu rozhodli letos podstoupit očkování proti chřipce, je k tomu právě teď ideální období. Po očkování trvá nějaký čas, než se v těle vyvinou protilátky (zhruba 2–3 týdny), proto je nejlepší nechat se očkovat v říjnu nebo listopadu.

Nová vakcína stojí 400 korun. Na očkování ale obvykle přispívají zdravotní pojišťovny svým klientům částkou ve výši stovek korun. Ověřit si to musíte u své pojišťovny.

Vakcínu proti chřipce by měl mít váš praktický lékař nebo si ji můžete sami koupit v lékárně a k lékaři ji jen přinést.

David Garkisch

reklama

reklama


reklama

reklama