Hlavička
Příběhy -
05/10/2017

Příběh sestřičky: Ve Vídni odpracuji 20 hodin týdně a vydělám víc než doma

Takřka ukázkovým příkladem toho, proč pro lékaře a především zdravotní sestry není české zdravotnictví atraktivní, je sestřička Martina. Českou pediatrii vyměnila za geriatrii ve Vídni.

reklama

reklama

Zdravotní sestra Martina kdysi svůj talent a píli věnovala dětským pacientům v Česku. Tuto práci ale vyměnila za ošetřování a péči o seniory ve vídeňském geriatrickém centru. Se svojí zkušeností se svěřila reportérům z iDNES.cz.


Martina ani nezastírá, co ji k práci za hranicemi přimělo. Finanční ohodnocení ve Vídni je s českými platy zdravotních sester nesrovnatelné. Ještě to vynikne, když Martina zmíní výši svého úvazku. „I když tady ve Vídni odpracuji kolem dvaceti hodin týdně, vydělám si víc než doma. Přitom mám dost času na tři malé děti,“ vysvětlila bývalá dětská sestra.


Dojíždění nevadí, když vás dobře ocení

reklama


Místo v zahraničí si pochvaluje, i když kvůli němu musí dvakrát týdně dojíždět z Břeclavi do Vídně na celodenní směny. Za svým nápadem si Martina cílevědomě šla a neměla to zprvu vůbec jednoduché. Neměla dostatek praxe, takže musela absolvovat nostrifikaci – zkoušky, kdy své znalosti a zkušenosti znovu potvrzovala rakouským úřadům.


\""Půl roku jsem chodila na střední školu a dělala zkoušky z teoretických předmětů, půl roku jsem pracovala v nemocnici,“ popsala roční martyrium. Až pak si mohla začít hledat práci jako zdravotní sestra či pečovatelka.


To však byla ještě devadesátá léta, dnes je přestup zdravotníků a lékařů, zejména v EU, podstatně jednodušší. Přesto musejí počítat s tím, že jistá administrativa a byrokratické překážky je čekají. Stále více jich však tyto problémy podstupuje, protože výhody práce v zahraničí výrazně převažují.


Zdravotnictvivolaopomoc.cz, iDNES.cz

reklama

reklama

reklama

reklama