Hlavička
Zprávy -
28/05/2018

Průzkum: Protikuřácký zákon mění společnost. Kuřáci se učí ohledům

Roční zákaz kouření v restauracích nezůstal bez efektů. A zdá se, že si na něj Česko začíná zvykat. Ukazuje to alespoň nový průzkum. Většina lidí zákon oceňuje, do restaurací začala chodit jiná skladba hostů a kuřáci si více uvědomují, že kouřem ostatní obtěžují.

reklama

reklama

Ve čtvrtek to bude přesně rok od chvíle, kdy začal platit tzv. protikuřácký zákon. Do Česka přinesl zejména jednu novinku – zákaz kouření v restauracích. Jeho smyslem nebyl útok na kuřáky, ale ochrana ostatních hostů a personálu před pasivním kouřením.

Jak lidé zákaz přijímají s odstupem jednoho roku? To zjišťoval průzkum Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a agentury Ipsos. Ukazuje se, že i přes kritiku, jakou zákaz vyvolal a dosud vyvolává, ho většina společnosti přijímá pozitivně.

Pro zákaz je celkově 71 procent lidí, proti je 29 procent. Pokud si ale dotazované rozdělíme podle toho, jestli kouří, vítá jej celých 79 procent nekuřáků. Ovšem téměř polovině (44 procentům) kuřáků vadí, že si už v restauraci nemohou zapálit.

reklama


Kuřáci stále více chápou, že kouř obtěžuje okolí

Zajímavým, i když spíše vedlejším efektem zákazu je jeho vliv na chování nebo alespoň pocity kuřáků. „Kuřáci si stále více uvědomují, že svým kouřením obtěžují okolí. Zatímco před šesti lety přiznávalo 28 procent kuřáků, že svým kouřením omezují svobodu nekuřáků, letos už jejich podíl stoupl na 41 procent,“ shrnuli výzkumníci výsledky.

Stejně tak vyprchává i reklamní spojení kouření se symbolikou svobody, na které se průzkum také ptal. Tuto symboliku vyznává 37 procent lidí. A naopak plných 44 procent kuřáků už si otevřeně přiznává, že jsou na kouření závislí. 


Do hospod se chodí častěji, ale už ne tolik na pivo

Průzkum se věnoval i často diskutovaným dopadům zákazu na samotné restaurace. Podle reakcí dotazovaných lidé teď chodí do restaurací častěji než před třemi lety. To sice odporuje tvrzení pivovarů, že se spousta podniků potácí v existenční krizi, ale výzkumníci trvají na svém.

„Návštěvnost se zvýšila hlavně díky zákazníkům, kteří tam dříve chodili jen výjimečně. Lidé do hospod chodí častěji. Má to dva důvody. Drtivá většina, která dřív nechodila, byli nekuřáci. Jejich hlavní důvod byl, že jim to tam smrdí. Samozřejmě druhým důvodem je lepší ekonomická situace,“ vysvětlil ředitel agentury Ipsos Radek Jalůvka.

Tvrzení pivovarů, které restaurace hodnotí podle výtoče piva, průzkumníci vyvracejí zjištěním, že preference mladších hostů se od piva obrací k míchaným nápojům a vínu. Ostatně agentura Ipsos zjišťovala v jiném průzkumu také postoje majitelů restaurací a hospod. Jen 21 procentům vadí zákaz kouření, a dokonce jen devět procent majitelů si myslí, že by jim zrušení zákazu nějak pomohlo.


Po zákazu ubylo v nemocnicích deset tisíc pacientů

I jiné údaje svědčí pro zavedení zákazu. Jen za první půlrok se snížil počet hospitalizovaných pacientů o deset tisíc. Nejvýrazněji se pokles projevil u lidí do šedesáti let – ubylo pacientů s infarkty, anginou pectoris, ischemickou chorobou srdeční a astmatem. Výsledky potvrdil i Úřad zdravotnických informací a statistiky ČR. Více v článku Fakta a mýty o protikuřáckém zákonu. Bojuje se o kuřárny v restauracích.

Kuřáci také kouří méně, než tomu bylo před zákazem. Přesto zůstává kouření největší závislostí Čechů. Oddává se mu 2,2 milionu lidí. Každý rok v Česku zemře na následky kouření 15 až 16 tisíc lidí. Náklady na léčbu následků kouření pak dosahují 100 miliard ročně. Více v článku Efekt zákazu kouření v restauracích: Kuřáci kouří méně a chtějí více přestat.

I přes doložená pozitiva zákazu navrhuje skupina 86 poslanců v čele s Markem Bendou (ODS), aby si majitelé menších hospod a barů mohli opět vybrat, jestli jejich podnik bude kuřácký, nebo nekuřácký.

Vláda v demisi takový návrh na naléhání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) odmítla. Není zatím jasné, jaký názor na zákaz kouření budou mít poslanci napříč sněmovnou. Projednávání návrhu mají poslanci v plánu nejspíš tento týden.

David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0 Creative Commons


reklama

reklama

reklama

reklama