Hlavička
Zprávy -
23/03/2018

Revoluce pro duševně nemocné? Péči převezmou týmy expertů. I doma

V Česku se chystá převrat ve způsobu péče o duševně nemocné. Těžkosti nemoci jim pomohou zvládat speciální vyškolené týmy přímo v terénu. Tvořit je budou nejen lékaři a sestry, ale i sociální pracovníci. Pomohou s léčbou, ale třeba i s bydlením či zaměstnáním.

reklama

reklama

Duševní onemocnění je dost často boj na celý život. Takoví lidé se potácejí v kolotoči občasných pobytů v léčebnách, střídaných životem „venku“. Ambulantní péče a podpory, které by jim pomohly nevracet se tak často do nemocnic, se jim mnohdy nedostává. Anebo ne dostatečně. 


Pomáhat budou speciální týmy. Kdekoli

reklama

Cílem revolučních změn v péči o duševně nemocné v Česku je pomoci jim fungovat ve světě mimo zdi léčeben, zvládat nemoc i běžné starosti. Pomoci se jim přitom dostane přímo v terénu – může to být u nich doma, ale třeba i v práci nebo klidně v kavárně. Anebo pochopitelně i v ordinaci lékaře. 

Pacienti by nemuseli končit tak často hospitalizovaní v léčebnách, jejich život by byl klidnější, vyrovnanější, mohli by také pracovat a na nákladech za lůžkovou péči by ušetřilo i zdravotnictví a státní pokladna.


V týmu bude i profesionální „povzbuzovač“

Tato podpora bude lidem dostupná přes tzv. centra duševního zdraví. Pod nimi si lze sice představit i budovu, ale především půjde o vyškolené týmy složené z psychiatra, psychiatrických sester, sociálních pracovníků a peer pracovníka. „To je člověk, který má zkušenost s psychickým onemocněním a působí jako takový profesionální povzbuzovač. Předává naději v to, že je možné se uzdravit,“ vysvětlil Martin Okáč, který pracuje jako peer konzultant v Psychiatrické nemocnici v Opavě.

Smyslem sítě center duševního zdraví bude to, aby duševně nemocní nekončili v izolaci ani doma, ani v nemocnici, aby mohli najít odbornou pomoc poblíž svého domova a s nemocí tak mohli lépe bojovat. Centra pak budou pomáhat třeba i jejich blízkým. Revoluční je právě spojení několika specialistů z různých oborů do jednoho multidisciplinárního týmu. Až polovinu času budou trávit na výjezdech za pacienty.


Centra duševního zdraví zaplatí EU

Několik takových center už v rámci pilotního projektu existuje, například v Praze nebo v Brně. Brzy k nim přibude pět dalších – znovu v Praze a ve čtyřech krajích: Jihomoravském, Olomouckém, Ústeckém a na Vysočině.

Ministerstvo zdravotnictví dnes vyhlásilo výzvu, aby se mu přihlásili zájemci, kteří se do projektu center duševního zdraví chtějí zapojit. Provoz všech center bude zatím rok a půl prostřednictvím dotací hradit Evropská unie. Na jedno centrum uvolní až 15 milionů korun. Pak financování center i týmů specialistů převezmou zdravotní pojišťovny.

Projekt počítá s tím, že v celém Česku do tří let vyroste třicet center duševního zdraví. Později by jich ale mohlo být až sto. „Nejde nám o stavění nových budov, ale chceme péči vysunout z budov do terénu. Vytvoříme týmy, které budou o pacienty pečovat v jejich prostředí,“ řekl dnes novinářům náměstek ministra zdravotnictví (v demisi) Roman Prymula.


Změní reforma psychiatrii?

Zásadní proměna psychiatrické péče v Česku je dlouhodobý projekt, který současný ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO) poslal dál. Vznik pěti dalších pilotních center je ale významným posunem, protože právě tato centra jsou pilíři celé reformy.

„Přejeme si, aby duševně nemocní pacienti nemuseli dojíždět stovky kilometrů za svým lékařem, dokázali se orientovat v systému podpor, byli schopni zvládat svá zaměstnání i rodinný život. Rádi bychom dosáhli vzájemné provázanosti zdravotních a sociálních služeb, protože jen tak zamezíme propadu klientů na sociální dno,“ píší autoři reformy psychiatrie.


Zastaralé léčebny, špatná ambulantní péče

Upozorňují také, že nebudou rušit psychiatrické nemocnice, protože „je zodpovědně zrušit nelze, dokud jsou v nich lidé“. Dopady reformy by ale měly pomoci i za zdmi ústavů. Předpokládá se, že by léčebnám ulevily od náporu pacientů a pomohly tak ve vylepšování životních podmínek v ústavech.

„Psychiatrické nemocnice jsou materiálně i technicky zastaralé. Péče o duševně nemocné je podfinancovaná, síť služeb je rozložena nerovnoměrně s nestejnými podmínkami výkonu péče, ambulantní psychiatři jsou přetížení, komunitní péče je slabá a systémově nepodporovaná,“ popisují proti tomu současný stav autoři reformy psychiatrie.

„Pokud nic neuděláme, nebudeme v brzké budoucnosti schopni zvládnout nárůst duševních onemocnění v rámci společnosti,“ zní jejich varování. Podle statistik totiž odbornou psychiatrickou pomoc potřeboval někdy v životě každý pátý Čech. Polovina z nich ji ale nedostala.

David Garkisch

Foto: Pexels, CC0 License


reklama

reklama


reklama

reklama