Obrázek
Obrázek
Zprávy -
16/02/2018

Senát napravuje chybu. Dal stop pronikání čínské medicíny do lékařství

Senátoři schválili vyškrtnutí terapeutů a specialistů čínské medicíny z lékařských řad. Loni přitom jejich zařazení mezi odborné zdravotnické pracovníky posvětili. Teď, alespoň podle slov některých senátorů, napravil Senát chybu. Dál budou rozhodovat poslanci a vláda.

reklama

reklama

Loni Sněmovnou i Senátem prošel zákon, který zařadil terapeuty a specialisty tzv. tradiční čínské medicíny mezi odborné zdravotnické pracovníky. Zákon prosadil tehdejší šéf sněmovního zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO). 

Toto \""povýšení\"" léčitelů mezi odborníky vyvolalo silnou vlnu kritiky od lékařů, vědců i pedagogů lékařských fakult. Zákon strhali děkani lékařských fakult, Česká lékařská komora (ČLK), Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně a paradoxně i senátní zdravotnický výbor. Tuto kritiku vyslyšeli dva senátoři - Alena Dernerová (za SD-SN) a Vladimír Plaček (ČSSD). Připravili novelu zákona, která čínské léčitele znovu vyřazuje ze zdravotnických profesí.


reklama

Peníze na léčitelství mohou chybět jinde

Dernerová i Plaček své kolegy přesvědčili mimo jiné argumentem, že čínští léčitelé by tak byli zvýhodněni proti jiným, protože by mohli získávat oficiální vysokoškolské tituly a požadovat úhradu svých služeb zdravotními pojišťovnami. To je podle senátorů nepřípustné.

\""Hlavní námitkou proti čínské medicíně jako regulérní součásti českého zdravotnického systému je nejen fakt, že nejde ověřit kvalitu čínských lékařů, ale zvláště to, že peníze za alternativu z Dálného východu mohou chybět jinde, například při léčbě vzácných onemocnění,\"" argumentovali senátoři. Více o jejich návrhu v článku Čínští léčitelé jako zdravotníci? Zrušte to, požadují v novele senátoři


Tradiční medicína? Omyl, jde o výmysl Mao Ce-Tunga

Tradiční čínská medicína je mýtus. Ve skutečnosti je stará zhruba 70 let a v Číně ji postupně zavedl \""velký kormidelník\"", předseda komunistické strany Mao Ce-tung. Rozhodně při tom nešlo o pokrok, ale o krajně nouzové řešení. V komunistické diktatuře Číny se nedostávalo skutečných lékařů, zejména na venkově, kde žila většina obyvatel.

Mao Ce-tung se rozhodl kritický nedostatek lékařů nahradit jejich výrobou. V polovině sedmdesátých let vyškolil během několika málo měsíců celou armádu \""tradičních čínských lékařů\"". Titul získali ve tříměsíčních a pětiměsíčních kurzech. Čína tak měla během okamžiku dalších 150 tisíc lékařů a 350 tisíc zdravotníků. 

Ti by pochopitelně nedokázali vstřebat v rychlokurzech poznatky moderní medicíny, a tak jim komunisté namixovali \""tradiční\"" čínskou medicínu z metod jako je vykuřování, aromaterapie, akupunktura či nejrůznější diety a užívání bylinek. Na zdravotní stav Číňanů to nemělo valný vliv, ale alespoň měli placebo lékařské péče. 


Klinika čínské medicíny má taky problém

Po desetiletích se teď Čína snaží tuto medicínu vyvážet do světa. Jedním z míst určení má být i Česko a zejména Hradec Králové. Léčitelé se měli školit v tamní univerzitě a v hradecké nemocnici měla vyrůst také klinika čínské medicíny. Stavba měla začít už tento rok.

Takový byl alespoň plán do letošního ledna. Jenže i ten začíná dostávat trhliny. Celý projekt se totiž nejspíš bude stěhovat. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nechce kliniku léčitelů v areálu nemocnice. A dokonce možná ani v Hradci. \""Centrum se nebude stavět uvnitř areálu fakultní nemocnice,\"" oznámil rezolutně koncem ledna ministr.

\""Bavíme se o tom, jestli centrum nepřevést do Prahy, kde by poptávka mohla být větší. Nebo jej postavit někde v Hradci Králové, ale mimo fakultní nemocnici,\"" dodal ministr. Více v článku Plánovaná čínská klinika má potíže. Ministr ji chce vyhodit z areálu nemocnice

David Garkisch

Foto: pixabay, Creative Commons CC0


reklama

reklama

reklama

reklama