Hlavička
Zprávy -
06/12/2017

Senát vyslyšel lékaře! Chce odklad povinného eReceptu o dva roky

Senátoři se dnes jednoznačně postavili na stranu lékařů proti povinnému elektronickému receptu a schválili jeho odklad o dva roky. Novelu teď musí posoudit vláda i nová Sněmovna. Senátoři kritizovali fakt, že systém je na povinné spuštění \""nedostatečně připravený\"".

reklama

reklama

Významnou posilu ve svém boji proti povinnému elektronickému receptu dnes získali lékaři, stomatologové a lékárníci. K hlasům volajícím po zastavení eReceptu se přidali senátoři. Schválili novelu zákona, ve které žádají odložení povinného vydávání elektronických receptů od dva roky, na rok 2020. Proti se při hlasování postavili jen dva senátoři.

Novelu bude muset posoudit ještě vláda a nakonec i nová Sněmovna. Zřejmě to tedy nebude možné stihnout do konce roku, na což dnes upozornil senátory i odcházející ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. \""Stejně se přes 1. leden dostaneme. Jen chci říci, že z hlediska lhůt už jsme v situaci, kdy to takhle dopadne,\"" upozornil ministr.


reklama

Pokutovat se nebude, slibuje odcházející ministr

Vědom si toho je i prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. \""Kde je vůle, tam je i cesta. V režimu legislativní nouze by to jistě šlo, ale i kdyby to poslanci schválili v lednu, nic se nestane,\"" řekl Našemu zdravotnictví Milan Kubek.

Za pravdu mu nechtěně dnes svým vystoupením před senátory dal i ministr zdravotnictví Ludvík. Ten mírnil hrozbu dvoumilionové pokuty, která lékařům za nevydání elektronického receptu hrozí, tím, že \""první rok musí mít více méně koordinační funkci\"". Jinými slovy, pokutovat se celý příští rok nebude.

Výjimkou by podle odcházejícího ministra byli jen rebelové mezi lékaři. \""Více méně jediný důvod, kdy by bylo třeba tuto sankci dát, je vyslovení bojkotu tohoto zákona, který by byl zjevný. To znamená, kdyby někdo vysloveně řekl, že se nepřipojí. A ani nepodá žádost,\"" uvedl ministr.

Prezident komory lékařů v tom vidí jistý ústup zastánců povinného elektronického receptu. \""Sliby o tom, že se nebude pokutovat, jsou na vodě. Ale je vidět, že si uvědomují, že je to průšvih,\"" komentoval to Kubek.


Senátoři eRecept strhali: Nic neumí, je nepřipravený

Při debatě senátorů došlo na všechny argumenty, které proti eReceptu opakovaně vzášejí lékaři i lékárníci. Například fakt, že prakticky žádná pozitiva nepřináší a původně slibované funkce nemá. \""Kdyby totiž tato záležitost měla ten pravý smysl, že se pacient nebo jeho ošetřující lékař dozví, jaké kombinace léků užívá, tak pak by to mělo smysl pro pacienta. Zdravotnický systém existuje pro pacienta. Nikoli pro lékaře, ani pro pojišťovny, ani pro SÚKL. Prostě ne. Pro pacienta. Jaký význam to bude mít pro pacienta? Jenom samé komplikace, rizika a nepříjemnosti. Pokud to nesplňuje to, co jsem řekla, tak je to zbytečné,\"" prohlásila senátorka Milada Emmerová.

Kritikou nešetřil ani senátor Vladimír Plaček, který návrh pozastavit povinný eRecept, v Senátu předložil. \""Lékový záznam prostě není. Kontrola na falešné recepty není. Zmizí papírový recept? Nezmizí. A eRecept neřeší recepty s modrým pruhem na omamné a psychotropní látky. Ty se nejvíce falšují. To vůbec neřeší tento systém. Oprava chybného receptu v lékárně, rodné číslo, nelze. Předepisování na recept zastupujícími lékaři - nelze,\"" vypočítával senátor Plaček.

Došlo i na to, že kvůli povinnému elektronickému receptu se rozhodli někteří přesluhující lékaři raději ordinace zavřít. Senátor Jaroslav Větrovský přidal svoji zkušenost z rozhovoru se starostou obce v jeho volebním obvodu. \""On mi řekl, že u něj v obci o 1500 obyvatelích právě kvůli elektronickému receptu skončí pediatrička. On tam už žádnou novou nedostane. Pro mě je to naprosto alarmující příklad. Myslím si, že při současném personálním deficitu, zejména venkovského zdravotnictví, byť by kvůli elektronickému receptu skončil jeden jediný lékař, je to prostě špatně. Já pod tím být podepsaný nechci,\"" řekl senátor Větrovský.


V Belgii starší lékaři eRecept vydávat nemusí

Elektronické recepty v českém zdravotnictví existují deset let. Od roku 2018 pak má být jejich vydávání povinné. Užitečné funkce, které měl eRecept mít, ale zůstaly jen na papíře. Lékaři a lékárníci proto povinný elektronický recept považují jen za zbytečnou administrativní zátěž. Starší lékaři, často už důchodového věku, se odmítají této elektronizaci podřídit a oznamují, že raději ukončí své praxe. 

V zahraničí s podobnými problémy počítali, čeští zákonodárci tak prozíraví nebyli. \""V Belgii od ledna také zavádějí povinné elektronické recepty. Ale lékaři nad 62 let jsou z této povinnosti vyjmuti,\"" upozornil prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Senát kromě toho, že poslal novelu k dalšímu schvalování, důrazně vyzývá ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), aby přípravu systému urychlil. Požaduje, aby byl lépe prověřený, než se začne masově spouštět. Kromě toho senátoři chtějí, aby eRecept nebyl samoúčelný a měl i původně slibované výhody pro pacienty, lékaře i lékárníky. 

David Garkisch

Foto: Archiv Kanceláře Senátu


reklama

reklama

reklama

reklama