Obrázek
Obrázek
Kauzy -
09/04/2018

Slevy z jízdného zaplatí i zdravotnictví. Kolik je to víček? 33 666 tun

Aby se zaplatily slevy na jízdném slíbené Babišovou vládou v demisi, musí letos ušetřit či neutratit všechny resorty a mnohé instituce přes tři miliardy korun. Rozpočet na zdravotnictví bude menší o 200 milionů korun. Staví ho to do čela těch, co doplatí na vládní dárky.

reklama

reklama

Příměr k víčkům v titulku je sice nadsázkou, ale jen do jisté míry. Možná ještě zcela úplně neminula doba, kdy se v Česku plošně sbírala víčka z PET lahví na nutnou operaci, lázně nebo invalidní vozík. A snad každý někdy četl obrat \""... a na naše děti musíme sbírat víčka\"".


Zdravotnictví přijde o 202 000 000 korun

reklama

Resort zdravotnictví bude jen letos kvůli rozhodnutí vlády v demisi zavést slevy na jízdném pro seniory, děti a studenty chudší o 202 000 000 korun. Protože jde o číslo pro běžného smrtelníka obtížně představitelné, převedli jsme ho do jiného údaje - hmotnosti víček, které by teoreticky mohly tento škrt v rozpočtu vyrovnat.

I tak jde o obtížně představitelné množství. Při někdejší ceně kolem 6 korun za kilo (sběrny dnes už víčka většinou nevykupují)  tohoto plastu by takových víček muselo být asi 33 666 tun. Aniž bychom znali přesný výsledek všech uskutečněných veřejných sbírek v Česku, je zřejmé, že tolik víček Češi zdaleka nenasbírali a nejspíš ani nikdy nenasbírají. 


Studenti slevu odmítli. Chtějí raději lepší vzdělávání

To je přitom jen zlomková cena vládní slevy pro studenty a seniory ve vlacích a autobusech. Slevy mají začít platit od 10. června a jen letos přijdou státní rozpočet na 3,26 miliardy. Od příštího roku se počítá s částkou 5,83 miliardy. Každý rok.

Z opozice zní téměř jednoznačně názor, že si tak vláda v demisi a její premiér Andrej Babiš kupují za peníze z rozpočtu přízeň voličů - třeba pro případné předčasné volby. A proti slevám není jen opozice. Slevu odmítli i ti, na které mířila. Vysokoškolští studenti a Česká středoškolská unie v otevřeném dopise vyzvali premiéra v demisi, aby vláda přehodnotila zavedení slev na jízdném.

Pod heslem \""odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním\"" se studenti postavili proti krácení rozpočtu ministerstva školství o celých 400 milionů korun. \""Za nepřijatelný v této souvislosti považujeme i argument, že se jedná o prostředky, které MŠMT nebylo schopno v minulých letech vyčerpat. V tomto případě požadujeme, aby vláda našla cestu pro jejich efektivní využití zpět v oblasti vzdělávání a školství,\"" uvedli v dopise studenti.


Ministerstvo zdravotnictví muselo ubrat největší díl koláče

Co do výše částky je resort vzdělávání krácený na penězích skoro nejvíc. Před ním už je s půlmiliardou jen ministerstvo práce a sociálních věcí. Jenže tabulka (viz výše), která srovnává výši škrtů s poměrem resortů k rozpočtu, ukazuje jinou zajímavou věc. Zdaleka největší škrty mezi ministerstvy musí kvůli slevám na jízdném udělat ministerstvo zdravotnictví.

V celkovém pořadí tak ministerstvo zdravotnictví obsadilo úctyhodnou pátou příčku před jinými institucemi. Přijde o 2,772 procent rozpočtu. Všechna ostatní ministerstva škrtají v poměru ke svému rozpočtu méně. Ministerstvo zemědělství dokonce nemusí šetřit ani korunu.


Babiš: Jsou to neutracené peníze. Našli jsme je

Premiér v demisi Andrej Babiš se dnes na Facebooku a na Twitteru ohradil proti této \""šílené dezinformaci\"" a mylně interpretované vládní tabulce. \""Lidi říkají, že prý slevy jízdenek, které plánuje naše vláda, budou na úkor platů učitelů nebo vzdělávání. A píšou velmi emotivně, že nechtějí vlaky zdarma, když o tyto peníze přijdou učitelé,\"" přiznal Babiš.

Označil to za nesmyslnou interpretaci. \""Není to tak. Přesunem nečerpaných výdajů nedochází k žádnému omezení výdajů kapitol. (...) Prostě a jednoduše, snižování výdajů jednotlivých ministerstev bylo rozhodnuto na základě nečerpaných výdajů minulých let a schopnosti čerpání v tomto roce. Po vládní analýze jsme našli k 1.1.2018 celkem 170 miliard korun, což jsou neutracené peníze z minulých rozpočtů a resorty je nejsou schopny utratit ani letos,\"" uvedl Babiš.


Přestřelka na Babišově facebookovém profilu

Vzápětí se ovšem rozpoutala zajímavá debata, do níž se nejprve lakonicky zapojil Jakub Horák, marketingový expert, producent a jeden z nejvlivnějších lidí českého Facebooku: \""Váš “tým expertů” na ministerstvech neumí zacházet s přidělenými penězi? Snižte daně.\""

Následujícím oponentem byl další úspěšný a uznávaný marketingový odborník Martin Jaroš. Ten původně s Babišem udržoval celkem přátelské vztahy, ale postupně se stal jeho výrazným kritikem. Teď Babiše upozornil mimo jiné na podivné machinace s čísly a státním rozpočtem. Jeho příspěvek v tuto chvíli dosáhl téměř 4 tisíc \""lajků\"", zatímco příspěvek Babiše je mohl počítat jen na stovky. 

Toto je reakce Martina Jaroše: Pane Babiši, to je velmi zajímavé. Tak ministerstvo financí najednou k 1. 1. 2018 najde 170 miliard, které resorty nebyly schopny utratit. To je dost velká částka - skoro sedmina jednoho rozpočtu. Stává se vám často, že najednou na začátku roku zjistíte, že jste do loňska zapomněli utratit 170 miliard, když jste v tom samém roce oznámili schodek 6,2 miliardy? A jak mi správně připomněla paní Zuská, proč jsme potom museli rozpustit 21 miliard z FNM, abychom měli na zvýšení důchodů? Je to dobré vysvědčeni ministerstva financí? Promiňte, jsem jen blbý občan, asi jsem plně nepochopil dialektiku vašich facebookových mágů. 

Další otázka: jestli jste opravdu našli 170 giga, jaké další obrovské dárky od vás můžeme čekat? Proč jste jako první zvolili zrovna dotace na jízdenky? Za toto by byly 4 tunely Blanka - nebylo by lepší za tyto peníze postavit opravdové silnice, aby ty dotované autobusy měly po čem jezdit? O investici do školství nemluvě - celkem mě napadá asi padesát věcí, které mají vyšší prioritu než jízdenky. Určitě se nejedná o nejlevnější kupování hlasů před předčasnými volbami? 

A ještě bonusová otázka: jestli jste jen tak našli 170 miliard, které stát nedokázal utratit, opravdu jsme se museli všichni pekelit s tím EET, které do státní kasy podle vašich reklam přinese jen 18 miliard ročně? Vždyť to ty resorty evidentně nikdy nepotřebovaly!

Pokračování celé debaty s Andrejem Babišem si můžete přečíst na jeho facebookovém profilu

David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama