Obrázek
Obrázek
Rady a tipy -
28/06/2018

Staré tetování? Co s ním a může jeho odstranění zaplatit pojišťovna?

Tetování bývalo po tisíciletí trvalou a nesmazatelnou stopou na lidské kůži. To ale už tak úplně neplatí, dnes dokážeme tetování odstranit. Není to vždy úplně snadné, spolehlivé, někdy se to neobejde bez bolesti. A také to není úplně levné. Zaplatí to zdravotní pojištění?

reklama

reklama

Tetování je možná stále pro někoho módním výstřelkem, ale ve skutečnosti je staré skoro jako lidská rasa sama. Jeho počátky sahají přinejmenším až do doby měděné, eneolitu. Důkazem je nejstarší evropská mumie, proslulý Ötzi, \""ledovcový muž\"" nalezený v Alpách v roce 1991. 

Žil právě v době měděné, mezi roky 3400 až 3100 př. n. l. a na jeho dobře zachovalém těle vědci objevili celkem 61 tetování sazemi a popelem. Šlo o tlusté černé čáry na bedrech, zápěstí, koleni a kotníku. 

Zajímavé je, že to bylo přesně v místech, kde vědci na Ötziho těle objevili degenerativní onemocnění. Proto podle některých spekulací mohlo být tetování způsobem léčby, jakési akupunktury, která by tak předběhla její první doložené použití v Číně o dva tisíce let. A aby to nebylo málo, Ötzi je nejstarší objevenou tetovanou lidskou mumií vůbec. 

reklama


Tetování v historii – označení otroků, vojáků a vězňů

Tetování s lidskou rasou přetrvávalo neustále. Ne vždy v dobrém - staří Řekové, Římani, Japonci i Číňané tak označovali otroky (někdy i vojáky), aby se pojistili proti jejich útěku. Tuto praxi pak v Evropě ve dvacátém století převzali i nacisté.

Evropa ale tetování objevila či spíše znovuobjevila v době dobývání jižního Pacifiku kapitánem Jamesem Cookem okolo roku 1770. Od domorodců ho převzali námořníci a šířili ho dál, dokud se ve dvacátém století nepřeměnilo ze stigmatu na populární umělecké zkrášlování těla, odborně nazývané skarifikace.


Permanentní make-up, čínské znaky, rozmazaný motýl...

Ale co naplat - stejně jako se mění třeba hudební trendy, mění se i trendy v tetování. Vzpomínáte? Srdíčka, hvězdičky, štír na kotníku, motýl na rameni, éra čínského písma a keltských ornamentů, jmen a symbolů hudebních kapel... Zkrátka ne vždy je člověk po letech nadšený ze svého tetování stejně, jako když na něm měl ještě strup.

Podobně se ženy touží zbavit i permanentního make-upu, což je v podstatě také tetování, které má či mělo zvýraznit obočí, rty nebo oči. Někdy chtějí lidé tetování odstranit i z praktických důvodů - nejčastěji proto, že je v některých profesích nepřípustné nosit tetování na rukou, obličeji nebo jiných viditelných místech. Tetování jim pak brání v profesním a kariérním rozvoji.


Smazat tetování může skalpel i bruska

Ve 21. století už téměř žádné tetování nemusí být trvalé. Máme k dispozici prostředky a metody, jak ho odstranit, byť ne vždy dokonale. Velkou roli v tom může hrát zkušenost a kvalita dávného tatéra, jeho práce, použitý inkoust a barviva. Trochu překvapivě se lépe odstraňuje černá, šedá a tmavě modrá, nejhůře červená, žlutá anebo zelená barva.

Jakými způsoby lze tedy tetování odstranit? Nabízí se jich více, ale o některých si určitě chcete spíš jen přečíst. Chirurgická metoda je přesně tím, co naznačuje - tetování se při místním umrtvením prostě vyřízne. Nelze to ovšem udělat kdekoli na těle a ani velké obrázky nejsou pro takový postup vhodné, protože po nich zůstává velká jizva.

Ani frézování kůže (dermabrasion) není nic, co byste chtěli zažít. Jde o nejbolestivější metodu, byť s lokální anestezií. Princip je jednoduchý - tetování se vybrousí. Utrpí při tom ale i okolní tkáň, místo hodně krvácí a zákrok za sebou nechává jizvy.


Odstranění laserem nebolí

Asi nejpřijatelnější, nejpohodlnější a proto i nejoblíbenější metodou odstranění tetování je laser. Ten \""rozstřeluje\"" spolu tetovací inkoust na malé částečky, které pak tělo odplaví mízním systémem a vyplaví pryč. 

Paprsek je tak tenký, že jen minimálně poškozuje okolní zdravou tkáň. Často se to obejde (kromě citlivých partií) i bez umrtvení nebo postačí jen místní znecitlivující krém. Namísto krvácivých ran zbydou jen drobné stroupky, které se zhruba do týdne zahojí.


Kolik stojí smazání tetování?

Ať se rozhodnete pro jakýkoli zákrok, špatnou zprávou je, že odstranění tetování se (až na jednu výjimku) nedá ze zdravotního pojištění uhradit. Zvolili jste ho kdysi dobrovolně. \""Nejde o léčebně-preventivní výkon, takže tyto zákroky nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami,\"" potvrdil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý.

Cenu laserového odstranění tetování nelze jednoznačně stanovit. Vždy záleží na velikosti obrázku či nápisu, na jeho barevnosti nebo provedení. Počítejte ale s tím, že ve většině případů je nutné proceduru třeba několikrát opakovat.

Laserová centra obvykle stanovují cenu \""od\"". Bývá to zpravidla od tisíce po patnáct set korun, ale konečná částka je skoro vždy větší. Někde se pak stanovuje podle počtu pulsů laseru. Vždy záleží na velikosti tetování a tedy i zákroku. Výsledky ale bývají překvapivě úspěšné a tetování tak lze relativně pohodlně i bezbolestně odstranit. Bude to ovšem asi dražší, než byla cena jeho pořízení.


Traumatické tetování vám odstraní zadarmo

Existuje jediný druh tetování, jehož odstranění vám zdravotní pojišťovna proplatí. Určitě jste si ho ale nenechali dělat dobrovolně. Jde o tzv. traumatické tetování, typicky zadřenou škváru do kůže při nějaké nehodě. 

V tomto případě ale nepočítejte s bezbolestným laserem. \""Dělá se to postupným odstraňováním nečistot z povrchních oděrek sterilním kartáčkem. Z hlubších vrstev pak pomocí hrotnatého skalpelu, a to v místním znecitlivění,\"" vysvětlil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

\""Výkon náleží do skupiny plně hrazených zdravotních výkonů odbornosti plastická chirurgie, ale vykazovat ho mohou i stanovené další odbornosti, například úrazová chirurgie,\"" dodal mluvčí VZP.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr/Wikipedia, CC 2.0


reklama

reklama

reklama

reklama