Hlavička
Zprávy -
22/11/2017

Většina tísňových hovorů jsou zlomyslná volání. Může to vyjít draho

Na časté zneužívání tísňových linek znovu upozornil čerstvý případ z Plzeňska. Záchranáři tam museli nechat zablokovat telefon muži, který je tři dny bombardoval obtěžujícími hovory. I to je totiž v jejich možnostech. Dalším trestem je pokuta až 200 tisíc korun. Ale zřejmě to nestačí.

reklama

reklama

Ať už jde o zdravotníky, hasiče nebo třeba společnou tísňovou linku 112, shodují se jejich operátoři na tom, že naprostou většinu telefonátů tvoří tzv. zlomyslná volání. Například na tísňové lince 112 údajně tvoří až 75 procent ze všech přijatých hovorů.

Termín zlomyslná volání je trochu zavádějící, protože ne všechny takové telefonáty jsou záměrné nebo dokonce zlomyslné. Patří pod něj i náhodná vytočení tísňových linek, omyly, dotazy nebo stížnosti nesouvisející s tísňovým voláním. Ovšem také telefonáty opilců, vtípky dětí i skutečné případy zlomyslného zneužití k vyvolání falešného poplachu.

Těžko říct do jaké skupiny patří více než padesátiletý muž z Vojetice u Sušice na Klatovsku. Jisté je, že u něj nešlo o omyl. Tři dny obtěžoval záchranáře na tísňové lince 155. \""Pouštěl našim operátorům hudbu a bavil se i nemístnou diskuzí,\"" popsal mužovo nesmyslné chování mluvčí záchranky Martin Brejcha. Na nahrávce jednoho z telefonátů od muže například zaznělo: \""Víte, kde je na světě nejvíce psychopatů? Ve vládě!\""

reklama


Záchranáři to vydrželi tři dny. Pak zablokovali telefon

Podobnými telefonáty záchranáře obtěžoval od čtvrtka do soboty. Denně volal až sedmnáctkrát. \""Vedoucí směny proto rozhodl o zablokování volání na tísňovou linku,\"" popsal reakci záchranářů jejich mluvčí. I to je totiž v možnostech záchranářů, byť se o tom příliš neví.

Provinilci mohou přijít o telefonování na tísňovou linku až na sedm dnů. Přestože tuto možnost záchranáři podle Martina Brejchy využívají jen výjimečně, jde ještě jen o mírný trest. \""Je to od nás jakési varování podobným vtipálkům,\"" vysvětlil Brejcha.

Pro muže to mohlo dopadnout i podstatně hůř. Zákon jeho jednání totiž hodnotí jako přestupek a trestá ho tučnou pokutou: \""Fyzická osoba, která uskutečňuje vědomě zlomyslná volání, se dopouští přestupku dle § 119 odst.1 písm. e) zákona o elektronických komunikacích. Český telekomunikační úřad této osobě může uložit pokutu až do výše 200 000 Kč.\""


Pokuty i za způsobenou škodu

V praxi takové částky ale nepadají. Když třeba vloni volala žena ze středočeské Líbeznice na tísňovou linku 158 a sprostě tam operátorům nadávala, uložil jí Český telekomunikační úřad (ČTÚ) pokutu \""jen\"" 20 tisíc korun. Zase jí na to ale stačily pouhé tři vulgární telefonáty. 

Za opakované zlomyslné telefonáty od ČTÚ loni dostal pokutu i muž z Prahy 5. Obtěžoval rovněž operátory linky 158. V jeho případě šlo o částku čtyři tisíce, ale dostal i pořádkovou pokutu za urážky policistů.

ČTÚ přiznává, že se udělené pokuty za zneužívání tísňových linek mohou zdát malé, ale upozorňuje, že pokuta má být podle zákona přiměřená a nikoli likvidační. Přihlíží se i k tomu, kolikrát dotyčný volal nebo jestli způsobil nějakou škodu.


Jak volat na tísňovou linku? 

Pokud nastane situace, že musíte tísňovou linku použít, řiďte se tímto postupem. Jde-li třeba o nehodu, najděte si nejprve bezpečné místo odkud můžete telefonovat. Lidem se občas stává, že v šoku vytočí jinou tísňovou linku, než chtěli. Pokud se vám to stane, hovor nepokládejte - budete na správnou linku přepojeni. 

Pokuste se uklidnit a nechte se operátorem vést. V zásadě je ale důležité se představit celým jménem a stručně a jasně popsat situaci, ve které se nacházíte. Operátor by také měl vědět, kdy se popisovaná událost odehrála - jestli už skončila, případně jestli pokračuje. Měli byste také sdělit, kolik lidí pomoc potřebuje. 

Operátorovi také řekněte co nejpřesnější adresu svého místa. Veřejnosti poměrně neznámou, ale velmi účinnou pomocí jsou štítky s čísly na sloupech veřejného osvětlení. Stačí jejich číslo přečíst operátorovi jakékoli tísňové linky. Ten už si místo přesně a okamžitě dohledá ve speciální databázi. Do tohoto systému je zapojeno už více než 140 českých obcí a měst.


I pouhý telefonát je poskytnutím pomoci

Stane-li se vám, že operátor hovor překvapivě brzy ukončí nebo se zeptá jen na dodatečné informace, nemusíte se rozčilovat. Patrně už událost ohlášenou má od někoho jiného a uvolňuje místo na tísňové lince dalším volajícím. Sami nikdy hovor nepřerušujte. Pokud vás k tomu vyzve operátor, nechte telefon i později volný a nevolejte z něj. Někdy operátoři volají zpět o další informace. Sami volejte zpět v případě, že se situace na místě změní - ať už k lepšímu nebo k horšímu.

Pokud jste třeba svědky nehody, už hovor s operátorem je splněním vaší povinnosti poskytnout pomoc. Za to, že jste nedokázali zastavit krvácení, vás nikdo vinit nebude. Pokud byste ale nehodu ani neohlásili, hrozí vám až dva roky vězení (lékařům, hasičům, vojákům a policistům tři) za neposkytnutí pomoci.

David Garkisch

reklama

reklama

reklama

reklama