Hlavička
Zprávy -
22/03/2018

Výbuch v chemičce spustil traumaplán záchranářů. Co se při něm dělo?

Tragická exploze nádrže v chemičce v Kralupech nad Vltavou na dvě hodiny spustila speciální traumaplán. Nakonec byl odvolán, protože zraněných nebylo tolik, jak se původně čekalo. Přesto zásah záchranáře opět důkladně prověřil. Zasahovaly vrtulníky hned ze dvou krajů.

reklama

reklama

Bylo sedm minut po desáté dopoledne, když na dispečinku středočeských záchranářů zazvonil telefon. Za okamžik záchranáři aktivovali tzv. traumaplán. Svůj traumaplán spustila i vinohradská nemocnice v Praze, která se hned začala připravovat na příjem většího počtu zraněných.


Na místě bylo šest mrtvých

reklama

Záchranáři totiž právě dostali hlášení, že v chemičce v Kralupech vybuchla nádrž. Později se ukázalo, že šlo o velký zásobník na pohonné hmoty. Vypadalo to na velký počet zraněných. „Na místo jsme hned poslali dva vrtulníky z Prahy a z Liberce,“ popsala vývoj událostí mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. 

Současně k místu vyrazilo pět pozemních posádek záchranářů v sanitkách. Ještě když se blížili k místu, dostali upřesňující informaci, že zraněných by mělo být asi šest. „Bohužel, situace se ukázala mnohem tragičtější. Šest osob utrpělo zranění neslučitelná se životem a zasahující lékaři byli nuceni konstatovat smrt,“ upřesnila mluvčí záchranky. 

Mezi mrtvými je pět Rumunů a jeden Čech. Ani jeden z nich nebyl zaměstnancem chemičky, ale byli najati jako externí firma k čištění nádrže pohonných hmot.


Zranění byli dva, zato těžce

Zraněni na místě byli nakonec jen dva muži, oba středně těžce. „Jedna osoba utrpěla popáleniny II. stupně na zhruba deseti procentech povrchu těla a druhá devastující poranění obličeje,“ uvedla mluvčí středočeské záchranky.

Doplnila ji její kolegyně, mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Posádka vrtulníku z Prahy totiž na místě ošetřovala dvaačtyřicetiletého muže, který měl popáleniny hlavy. „Záchranáři ho ošetřili, zajistili mu žilní vstup a převezli ho do vinohradské nemocnice,“ potvrdila Jana Poštová. Druhý muž skončil v motolské nemocnici.


V Praze letos vyhlásili traumaplán už potřetí

Traumaplán byl po asi dvou hodinách zrušen, protože zraněných nebylo tolik. Přesto v krátké době poplach znovu prověřil pohotovost záchranářů. Naposledy se tak hned dvakrát stalo letos v lednu. Nejprve při havárii autobusu u Horoměřic u Prahy, při kterém zemřeli tři lidé. Více v článku Traumaplán v praxi: ostrý poplach na záchrance a ve třech nemocnicích

Koncem ledna se v Praze spustil traumaplán kvůli tragickému požáru hotelu, při kterém zahynuli čtyři lidé. Více si můžete přečíst v textu Tragický požár hotelu znovu spustil traumaplán. Co to je a jak to vypadá?


Nemocnice svolávají personál a připravují příjem

Traumaplány mají různou podobu podle toho, koho se týkají a kdo je vyhlašuje. Jsou to plány krajů, provozovatelů jaderných zařízení nebo průmyslových objektů či plány záchranářů a nemocnic.

Pokud záchranáři vyhlásí traumaplán, obvykle ho spustí i nejbližší nemocnice nebo hned několik nemocnic. Zatímco záchranáři už jedou v poplachovém módu, nemocnice se připravují na vyšší počet zraněných. Okamžitě se svolává veškerý dostupný personál, především na urgentním příjmu traumatologie.


Atego a Golem, obří sanitky na kolech

Záchranářům v takové chvíli někdy dělají doprovod vozy policie a bývají povolány i speciální velkokapacitní vozy Atego nebo Golem, kterými disponují pražští záchranáři. Ty jsou schopné vytvořit zázemí pro ošetřování velkého počtu lidí, mají zázemí pro záchranáře, štábní a dispečerské pracoviště i místo pro třídění raněných. Například Golem se dokáže postarat o 12 těžce zraněných i s kyslíkovou podporou a o spoustu dalších lehce zraněných.

Tyto vozy jsou i s řidičem k zásahu připraveny nepřetržitě po 24 hodin. Během chvilky je do provozu uvede i jen jeden člověk. Pokud vyjíždějí, mají předem naplánované přístupové trasy.

David Garkisch

Foto: Požáry.cz



reklama

reklama

reklama

reklama