Každá ordinace v zemi měla být od března připojena k elektronické evidenci tržeb. Rozhodnutím Ústavního soudu tomu tak nebude - zatím pozastavil další rozšiřování EET. Prezident komory vyzval lékaře, aby se k systému nepřipojovali. Je to předčasné i zbytečné.
reklama
reklama
Pověstný meč v podobě povinné elektronické evidence tržeb (EET) se nad lékaři vznáší dál. Ústavní soud sice rozšiřování EET o třetí a čtvrtou vlnu zastavil, ale Andrej Babiš už oznámil, že jeho vláda připraví urychlenou novelu zákona, která vezme v potaz námitky ústavních soudců.
Znamená to ovšem poměrně dlouhou cestu zákona skrze Sněmovnu, Senát až po podpis prezidenta. A navíc musí ministerstvo financí novelu teprve vypracovat. To podle jeho nové šéfové Aleny Šilerové zabere dva měsíce. Dalších několik měsíců zabere schvalování novely.
reklama
Kubek: EET je předčasné a patrně i zbytečné
Už teď je tedy prakticky jisté, že březen jako původní termín povinného zavedení EET pro lékaře nemůže vláda stihnout. Lékaři by tak podle výzvy prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka neměli své ordinace k EET připojovat. Podle něj to je nejen předčasné, ale i zbytečné.
\""Zavedení elektronické evidence tržeb pro soukromé lékaře a některé další kategorie podnikatelů zrušil Ústavní soud. Nebude-li přijat do 28. února příštího roku nový zákon, což je s ohledem na složitost legislativního procesu nepravděpodobné, není třeba EET v lékařských ordinacích zavádět. V současné době je tedy zavádění EET u lékařů předčasné a patrně zbytečné,\"" uvedl prezident ČLK Milan Kubek ve výzvě všem českým lékařům.
Příjmy lékařů jsou evidované, EET není potřeba
Lékaři vytrvale stojí za svým odmítáním EET. Upozorňují, že v jejich případě je takové sledování tržeb zbytečné, protože jich v ordinacích přijímají hotových peněz zanedbatelné množství. Stát na výběru daní nijak nevydělá a zbytečné náklady ponesou lékaři.
\""Soukromí lékaři na rozdíl od jiných skupin podnikatelů poctivě platí daně odjakživa. Naše příjmy od zdravotních pojišťoven jsou registrované již dávno,\"" upozornil na zbytečnost EET v případě lékařů prezident Milan Kubek.
Vzkázal vládě, že lékaři budou v každém případě chtít být z EET vyjmuti, ať přijme jakoukoli úpravu zákona. \""Pokud bude nová vláda na zavedení EET pro příslušníky svobodných povolání trvat, komora bude i nadále požadovat výjimku z povinnosti EET pro soukromé lékaře - poskytovatele zdravotních služeb, jejichž hotovostní příjmy jsou zanedbatelné. U většiny lékařů nemá EET žádný význam,\"" uvedl prezident ČLK Milan Kubek.
ÚS: Výjimky z EET musí určit zákon, nikoli vláda
Že bude protlačení novely zákona o EET složitý a zdlouhavý proces, přiznal i Andrej Babiš. \""Samozřejmě otázka je, jak to dopadne ve Sněmovně, určitě to bude náročné martyrium, jak jsme to zažili poprvé,\"" řekl ČTK.
Třetí vlna EET měla začít být v březnu 2018. Týkala by se lékařů, účetních, advokátů, ale i stánkařů nebo prodejců na farmářských trzích a dalších svobodných povolání. Čtvrtá vlna měla začít v červnu - především pro řemeslníky a další služby.
Ústavní soud celý zákon nezrušil - jen některá jeho ustanovení. U spouštění dalších vln však rozhodl důkladně zvážit jejich dopady. Jeho verdikt tak jako tak znamená přepracování zákona. Soudu například vadilo, že některé výjimky z EET může vydávat vláda. Nově o tom bude muset rozhodnout zákon, tedy poslanci, senátoři a prezident. Skoro jistě až ten příští.
David Garkisch
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama