Teprve loni zavedený zákaz kouření v restauracích přežil další pokus o torpédování i bitvu dvou petic. Vláda odmítla jeho změkčení a návrat kouření do některých podniků. Poslední slovo ale budou mít poslanci. Rozhodnou o návrhu zavést v restauracích kuřárny.
reklama
reklama
Zákaz kouření po mnoha letech marných pokusů vešel v platnost loni koncem května. Od jeho zavedení tedy neuplynul ještě ani rok a stále čelí opakovaným pokusům o zmírnění nebo zrušení. Dosud byly všechny neúspěšné - změnu zákona nedávno odmítl Senát a dnes po něm i vláda (v demisi).
Přesto může zákon doznat ještě podstatných změn, které by z něj v podstatě udělaly \""prokuřácký\"". Navrhuje to skupina 86 poslanců z různých stran. A i když dnes vláda jejich návrh odmítla, sněmovna se jím bude přesto zabývat. Rozhodne tedy nakonec postoj a hlasování jednotlivých poslanců.
reklama
Vláda: Ještě je brzy na zlehčování zákazu
Ani vláda dnes nebyla před svým jednáním jednotná. Někteří ministři byli pro zmírnění zákona, ale převážilo rozhodnutí zákaz kouření v restauracích nezmírňovat. Ministři se přiklonili k tomu, že je ještě příliš brzo na zhodnocení pozitivních i negativních dopadů zákazu.
\""V tomto okamžiku není na místě úpravu měnit, protože čas je velmi krátký na vyhodnocení dopadů zákona. Je to vidět i na poslaneckém návrhu, v té důvodové zprávě není žádná hlubší analýza, jsou to spíše nějaké dojmy, pocity, není to opřeno o žádná jasná data,\"" řekl novinářům ještě během zasedání vlády ministr v demisi Adam Vojtěch.
Nářky kuřáků: Není si kde dát cigárko a pivečko
Už včera se přitom ve sněmovně odehrálo další zajímavé dějství několikaměsíční bitvy o zákaz kouření v restauracích. Poslanecký petiční výbor projednával dvě petice - proti a pro zákaz kouření.
Tu první podepsalo 66 500 lidí a žádají v ní, aby kuřáci mohli mít v hospodách a barech místnost pro kouření. \""Zaniklo poslední možné místo kuřáka dát si cigáro a pivečko,\"" argumentoval před poslanci autor petice a člen petičního výboru Jiří Míka z Berouna. Už dříve také tvrdil, že kuřáci mohou venku při kouření nastydnout a zemřít.
Druhá petice se naopak zákazu kouření v restauracích zastává. Iniciovala ji lékařka a předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková. V jejím petičním výboru sedí takoví lékaři jako Jan Pirk či Pavel Pafko. Všichni stejně jako Adam Vojtěch upozorňují, že na hodnocení dopadů zákazu a jeho zmírňování je příliš brzo.
Klesly počty infarktů, čeká se na roční srovnání
I přesto už některá předběžná data ukazují, že i v Česku se po zákazu odehrálo to, co i v jiných zemích - okamžitě poklesl počet infarktů. Zatím to byla například data ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Počet hospitalizací pacientů s akutními srdečními příhodami (většina z nich jsou infarkty) tam byl za období červen-září zhruba o deset procent nižší než když se v restauracích kouřilo. Více například v článku: Zákaz kouření čelí útokům. Přitom už asi snižuje počet infarktů
Připomíná to i petice za zákaz kouření: \""Bezprostředně po přijetí zákona klesá počet hospitalizací pro akutní srdeční infarkty zhruba o několik procent a to zejména mezi mladými a mezi nekuřáky, postupně pak klesá výskyt dalších akutních i chronických nemocí.\""
Vojtěch: Co je víc než zdraví? Kouření v hospodách?
Na zasedání vlády (v demisi) se dnes podle Adama Vojtěcha objevily mezi ministry názory pro i proti zákazu. \""Já jsem hájil zdravotnický aspekt, který podle mého názoru je naprosto nejdůležitější. Nevím, co je více než zdraví, jestli to, že lidé mohou kouřit a pít v hospodách, je větší hodnota než nějaká ochrana veřejného zdraví,\"" popsal svůj nekompromisní postoj ministr zdravotnictví v demisi.
Vládní odmítnutí změkčujícího návrhu jeho předkladatel Marek Benda (ODS) očekával. Argument, že je na změnu příliš brzy, označil za \""směšný\"" a konkrétní výhrady jsou podle něj \""nevěcné\"". Ve svém prohlášení uvedl, že navrhovatelé zákona jsou přístupni diskusi, ale \""trvají na zmírnění dosavadního prohibičního modelu\"".
Nový návrh poslanců: Kuřácké bary a kuřárny pro všechny
Benda a další poslanci v novele navhují, aby malé bary s plochou do 80 metrů čtverečních, kde se nepodává jídlo, byly ze zákazu vyjmuty. Majitel by si o kouření uvnitř mohl rozhodnout sám.
Návrh obsahuje i zřízení kuřáren v ostatních podnicích. Ty by mohly mít nanejvýš třetinu plochy celého podniku, musely by být bez obsluhy a s vlastním odvětráváním. To by de facto úplně zrušilo původní záměr zákazu.
Proti tomu se ale v petici ohrazují Králíková, Pafko i Pirk a další podepsaní petenti a odborníci: \""Obracíme se na naše zákonodárce se žádostí o zajištění nekuřáckého prostředí ve všech veřejných uzavřených prostorách, tedy svobodu dýchat tam čistý vzduch. Nechceme nikomu bránit v kouření – jen je třeba respektovat svobodu druhých a nekouřit tam, kde jiní dýchají. Prosíme, neprotahujte opětovným projednáváním tuto již dlouhá léta se vlekoucí diskusi a prokažte civilizovaný přístup.\""
Po zákazu kouření v restauracích volali lidé už roky
Více než 66 tisíc podpisů pod peticí proti zákazu kouření je sice úctyhodné číslo, ale už před deseti lety sněmovna projednávala opačnou petici s dvojnásobkem podpisů. \""V roce 2007 a 2008 jsme předali v Parlamentu ČR petici ZA nekuřácké veřejné prostory s více než 120 000 podpisy, kterou spontánně zorganizoval pan Lukáš Nádvorník. Byla to jedna z největších petičních akcí u nás a podobné mediální pozornosti se nedočkala,\"" uvedla Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně.
Aktuální čísla o kouření v Česku si můžete přečíst v článku Vše, co jste (ne)chtěli vědět o kouření. Jak na závislost? Dozvíte se i detaily o tom, jak s kouřením skoncovat a uspět.
David Garkisch
Foto: publicdomainpictures.net, CC0 Public Domain
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama