Hlavička
Rady a tipy -
02/05/2024

Zubní kazy u ročních dětí? Bohužel smutná realita, za kterou mohou rodiče

Zatímco některé děti se se zubařem seznamují postupně a stačí jen krátká prohlídka, čímž si i k lékaři vytváří důvěru, jiné děti už v prvních letech života zažívají vrtání kvůli kazivosti zubů. Podle lékařů ale zcela zbytečně. Alfou a omegou zdravých zubů je totiž pravidelné a důkladné čištění, za které jsou u malých dětí zcela a bez výjimky zodpovědní rodiče. A co vy? Víte, jak zbytečným kazům předejít a starat se o zoubky svých dětí správně?

reklama

reklama

Ačkoli by se mohlo zdát, že s mléčnými zoubky nemohou být žádné problémy, opak je pravdou. „Trendem je zvýšená kazivost u dětí – často i u těch velmi malých. Výjimkou nejsou děti s mnohočetnými kazy, kterým je třeba teprve 1,5 roku nebo dva roky,“ popisuje své zkušenosti MDDr. Martin Košťál z K2 stomatologie s.r.o a dodává: „Nezřídka vídáme u dětí i kazy velmi rozsáhlé, na ploškách, které se běžně nekazí,“ pokračuje stomatolog s tím, že viník těchto stavů je zcela jasný: „Kromě nedostatečné ústní hygieny hraje zásadní roli nadměrný příjem cukrů, zejména ve formě sladkých nápojů.“

Za pravdu mu dává i další kolega z oboru, MUDr. Petr Hajný: „V naší ordinaci vídáme děti s mnoha rozsáhlými kazy už v nízkém věku a na zubech, které se sotva prořezaly do úst. I nejmenší děti je nutné naučit, že ústní hygiena dvakrát denně je nutná a nelze akceptovat výjimky. A samozřejmě učit děti pít neslazené nápoje a udržet v mezích i další sladkosti,“ vysvětluje.

Zubní lékaři také zmiňují vysokou náročnost ošetření kazů – děti bývají vystresované, nespolupracují, ošetření proto trvá dlouho a ze strany lékaře je potřeba mnoho trpělivosti. Korektní ošetření zubů je mnohdy zcela nemožné. Případně musí probíhat v celkové anestezii, což pro dětský organismus představuje zcela zbytečnou zátěž. Vyhnout se „hororu“ v zubní ordinaci přitom není těžké. A zcela pochopitelně mají vše v rukou rodiče.

reklama

Další z odborníků MDDr. Michaela Štěninová jen potvrzuje: „Dítě by si mělo zvykat na ordinaci od prvního zoubku, kdy prohlídka trvá pár vteřin. V tomto věku jde právě o seznámení s prostředím. Rodič by měl současně dostat potřebné informace, aby mohl pečovat o zuby tak, aby dítě v budoucnu zubní ošetření nepotřebovalo. Bohužel se toto moc často neděje. Rodič si však musí uvědomit, že dokud dítě nemá manuální zručnost, tak je právě rodič zodpovědný za péči o zuby, a to do cca 10 až 12 let.“

Zubům nejvíc škodí nezájem. A těm dětským obzvlášť

„Zatímco podle průzkumu Češi a zuby, který provedl Herbadent v roce 2021, se 59 % dospělých s mimořádně nezdravými zuby zubaře obává, lidé se zdravými zuby se bojí jen v 18 % případů. A podobně to funguje i u dětí – pokud jim coby rodiče zajistíme, aby jejich zoubky zůstaly zdravé, bude jejich první zkušenost se zubařem příjemná a všechny další kontroly pro něj nebudou zdrojem strachu a stresu,“ říká MUDr. Pavel Smažík, stomatolog a majitel značky Herbadent, iniciátor průzkumu Češi a zuby.

„Zubům nejvíc škodí nezájem. Podle pravidla „čistý zub se nekazí“ proto stačí dětem vštípit, že o zoubky se musíme dvakrát denně starat. A jelikož děti nejsou až do 10 let motoricky ani mentálně schopné si zoubky vyčistit správně, zoubky musí čistit rodiče a dítě může jen „pomáhat“. Pokud zuby nevyčistíme klasickým kartáčkem správnou technikou a následně i mezizubním kartáčkem, na sklovině zůstane plak, který už po jednom dni začne zrát a být pro zub nebezpečný. Velkou hrozbou je také cucání čehokoliv sladkého,“ vysvětluje MUDr. Pavel Smažík.

Stejně jako ostatní kolegové přitom doporučuje, aby rodiče se svými dětmi začali chodit k zubaři co nejdříve, klidně už v jednom roce dítěte. „S prvními prořezanými zoubky nehrozí problém a návštěva zubaře má spíše jen seznamovací charakter. Dítě nezažívá žádnou bolest a získává k místu důvěru. Tím se usnadní všechny další návštěvy a samozřejmě se tak mohou včas odhalit i všechny vady, které se pak dají ihned začít řešit.“

Na nutnou péči o zdraví dětských zoubků reagují i výrobci potřeb pro zubní hygienu a na trhu se objevuje množství kvalitních kartáčků, past a gelů na citlivé dásně miminek. Zároveň probíhají i osvětové akce ve školkách, školách a dětských domovech. Jedním takovým příkladem je projekt Dětský úsměv, kdy se děti učí přístupnou formou správně si čistit zuby a předejít tam kazům a jeho komplikacím.

Foto: Osvěta dětí v čištění zoubků (zdroj: Herbadent)

„Vycházíme z dlouholetých zkušeností ze Švýcarska, kde se díky preventivním programům ve školách podařilo kazivost zubů zásadně snížit,“ říká MUDr. Hana Zallmannová, ředitelka projektu. „Děti při lekcích pochopí, jakou hodnotu mají zdravé zuby a co všechno si ušetří, když se o ně budou dobře starat. Tím, že u dětí probouzíme zájem o zubní zdraví, také usnadňujeme práci rodičům,“ dodává stomatoložka.

„Každá činnost, kterou děláme pravidelně, se stává rituálem, bez kterého si člověk svůj den nedokáže představit. A o to nám jde – aby si děti zvykly na pravidelné čištění, na správnou techniku a správný kartáček a aby se pro ně čištění zubů stalo běžnou součástí každého dne. Rodiče, zubaře, a především děti samotné pak čeká odměna v podobě bezstarostné kontroly v zubní ordinaci, kde nebude nutné provádět žádná nepříjemná ošetření,“ uzavírá MUDr. Pavel Smažík.

Autor: redakce Našezdravotnictví.cz

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama