Hlavička
Zprávy -
20/12/2021

Antivirotikum molnupiravir míří do českých nemocnic. Komu ho může lékař předepsat?

Celkem 14.400 kusů antivirotika Lagevrio (molnupiravir) proti covidu-19 dorazilo do Česka a ode dneška jsou distribuovány do nemocničních lékáren. V moravských nemocnicích by antivirotikum mělo být k dispozici od středy 22. prosince.

reklama

reklama

„Indikační kritéria pro podání monoklonálních protilátek a molnupiraviru jsou stejná s výjimkou věku a volba je na indikujícím lékaři. Molnupiravir by se měl podávat spíše pacientům s nižším rizikem progrese, monoklonální protilátky těm více rizikovým,“ uvádí předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP Pavel Dlouhý.

Molnupiravir od americké farmaceutické firmy Merck brání množení viru v těle pacienta. Oproti monoklonálním protilátkám, které se musí podávat formou infuzí, má výhodu, že je v podobě tobolek. Nemocnice mohou zasílat objednávky na lék distributorovi společnosti Phoenix.

Původně měl lék zhruba 50procentní účinnost při předcházení hospitalizaci po nákaze koronavirem. Na konci listopadu ale agentura Reuters uvedla, že podle posledních výzkumů účinnost molnupiraviru klesla na 30 procent.

reklama


Jaké jsou podmínky použití molnupiraviru?

Indikační kritéria jsou podle Pavla Dlouhého zcela shodná jako u monoklonálních protilátek. Lék lze ale použít už od 18 let věku u lidí, kteří se prokážou pozitivním PCR nebo antigenním testem. Žádanku typu 06 na podání léku vystavuje praktický lékař, ambulantní specialista či lékař v nemocnici na základě předchozího klinického vyšetření pacienta.

Podání musí proběhnout do sedmi dnů od počátku příznaků a pacient není hospitalizován pro covid-19 a nepotřebuje oxygenoterapii pro covid-19. Užívají se celkem čtyři tobolky každých 12 hodin po dobu pěti dnů. 

Kontraindikací podání je například těhotenství a kojení. U fertilních (plodných) žen je antivirotikum účinnou zábranou početí pod celou dobu užívání, a ještě čtyři dny poté.


Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama