Hlavička
Rady a tipy -
15/06/2021

Aplikace pomáhá shánět dárce krve. Není jich dost. Stáhněte si ji také

Celkem v Česku chybí 100 tisíc dárců krve, každoročně se navíc jejich stavy obměňují a je potřeba asi 35 tisíc dalších prvodárců. Pomoci by s tím mohla nová aplikace do chytrých telefonů Daruji krev. Cílem je dosáhnout v zemi 300 tisíc pravidelných dárců krve. Odkaz na aplikaci najdete v článku.

reklama

reklama

Aplikace se lidem zpřístupnila u příležitosti Světového dne dárců krve. Letos připadl na 14. červen a jeho mottem je „Daruj krev, ať svět dále bije“. Připomíná to i Český červený kříž, mezi jehož hlavní úkoly patří právě podpora a shánění dárců krve. Krev totiž potřebuje každý z nás. „V průměru dostane každý občan za svůj život čtyřikrát krevní transfuzi a dvanáctkrát preparát vyrobený z krve,“ uvádí Červený kříž s tím, že krev má i v moderní medicíně stále nezastupitelnou roli a nelze ji uměle vyrobit.


Česku chybí krev pro mimořádné situace

reklama

Cílem Světového dne dárců krve je poděkovat dárcům krve a uvědomit si potřebu bezpečné krve a transfuzních přípravků i zásadní význam dobrovolného bezpříspěvkového dárcovství krve pro zdraví lidí na celém světě. Má být také pobídkou všem, aby usilovali o dárcovství krve bez finanční motivace a aby morálně oceňovali bezpříspěvkové dárce krve.

V Česku je v nemocničních transfuzních zařízeních registrováno téměř 260 tisíc pravidelných dárců krve a ročně přibude asi 30 tisíc nových dárců. Ale je to pořád málo, navíc s věkem nebo nemocemi dárců pravidelně ubývá. „Stávající počet dárců je ještě dostatečný pro pokrytí potřeb pacientů, ale chybí rezervy pro případ mimořádného výdeje,“ uvádí Český červený kříž.


Chytrý nápad mladého studenta

Posílit řady dárců by mohla i nová verze aplikace, za kterou stojí teprve devatenáctiletý student David Stančík z Přerova. Loni dokonce se svým projektem Daruj krev vyhrál celorepublikové finále soutěže Soutěž & Podnikej pro nejnadanější podnikatelské nápady středoškoláků.

Projektem chtěl motivovat mladé lidi a pomáhat nemocnicím s nedostatkem pravidelných dárců krve. Původně podnikatelský nápad přetvořil v osvětovou iniciativu, která dnes čítá desetičlenný tým dobrovolníků a snaží se aktivně řešit problematiku nedostačujícího počtu dárců v Česku.

„Naše iniciativa se rozrostla a postupně se k nám přidávají další lidé. Na našich sociálních sítích a webu pravidelně informujeme o zajímavostech z darování, zveřejňujeme příběhy dárců a motivujeme ostatní lidi k zapojení se do darování krve. Připravujeme také přednášky pro střední školy a firmy,“ popisuje Stančík aktivity Daruju krev a doplňuje: „Naší vizí je získat sto tisíc nových dárců v Česku do pěti let a zajistit každoročně takový počet prvodárců, aby se v Česku celkový počet dárců nesnižoval, ale aby naopak rostl.“


Co aplikace nabízí?

Co všechno aplikace umí a jaké má výhody? Lidé se v ní dozvědí, zda jsou vůbec vhodnými dárci, kde všude jsou odběrná místa nebo kde je zrovna to nejbližší. Také tu zájemci najdou popis toho, jak odběr krve vypadá, jak se na něj připravit a jak a kde se na něj objednat.

Přestože již nyní mají dárci v aplikaci přístup k širokému přehledu o darování a možnost získávat různé motivační odměny, bude se prý za chodu zdokonalovat neustále. „V budoucnu by měl být k dispozici ukazatel aktuálního stavu krve v jednotlivých transfuzních stanicích, dárce by tak v aplikaci viděl takzvané barometry krve jeho darovacího centra. Vylepšení se jistě dočká i žebříček přátel a vzniknout by měl i feed na sdílení zážitků z darování nebo funkcionality pro zapojené firemní partnery,“ popisuje vizi budoucí podoby aplikace Stančík. Funkcionality, jako jsou notifikace dárců podle krevní skupiny, objednávkový systém či přehledné statistiky, jsou již dnes připraveny i pro partnerské nemocnice. Nyní iniciativa hledá první nemocnice pro pilotní projekt.

Kromě dobrého pocitu z podílení se na záchraně lidských životů připomíná Stančík také další příjemné benefity plynoucí z hodiny strávené na transfuzní stanici. „Výhod je více. Dárce získá pravidelný přehled o svém zdravotním stavu, vyznamenání od Českého červeného kříže či vitaminy a další benefity od zdravotní pojišťovny. Za každý odběr, který mimochodem znamená pracovní volno s náhradou mzdy v den odběru, lze také snížit základ daně z příjmu o tři tisíce korun,“ dodává k samotnému darování Stančík.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama