Bez problémů a dojíždění. Mění se péče o pacienty s rakovinou

S rakovinou umíme bojovat a čím dál častěji také vítězit. Každý z vítězů této bitvy ale potřebuje dlouhodobý dohled lékařů. Dosud museli pacienti po léčbě rakoviny dojíždět za specialisty. Od příštího roku ale jejich roli převezmou i praktičtí lékaři. Výhodné je to pro všechny.

Výhra nad rakovinou je takříkajíc běh na dlouhou trať. Neobnáší to jen diagnózu a léčbu, ale posléze i dlouhodobou kontrolu, jestli se nemoc nevrátila. Takoví pacienti dosud musí dojíždět ke specialistům, ale od příštího roku tuto roli převezmou i praktičtí lékaři. 

Pro mnoho lidí to může být velmi výrazná úleva. „Představte si, že musíte ze Šumperka pravidelně jezdit za specialistou, projet celou Prahu a zaparkovat v Motole,“ popsala předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová praktické obtíže některých pacientů, kteří se vzpamatovávají po náročné léčbě.


Onkologové se dohodli s praktickými lékaři

Od nového roku tomu ale bude jinak. Péči o pacienty, kteří se vyléčili z rakoviny, ale stále potřebují lékařský dohled, převezmou od specialistů praktičtí lékaři. Je to výsledek dohody mezi onkology a praktiky. 

Protože obvykle mají lidé praktického lékaře v místě bydliště, pacientům odpadne zdlouhavé a obtížné objíždění specialistů. „Ze změny bude profitovat pacient, který nebude muset cestovat na vyšetření do krajského města a potom ještě jednou znovu, aby se dozvěděl, že jeho výsledky jsou v pořádku. Péče mu bude poskytnuta v méně stresujícím prostředí a lékařem, kterého zná,“ popsal reálné výhody předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka. 


Onkologové v Česku sledují nebo léčí půl milionu lidí

Onkologickým ambulancím se také uleví, protože ve skutečnosti tvoří dvě třetiny jejich pacientů právě lidé po překonání nemoci, kteří dojíždějí na kontroly, ale už se neléčí. S tím, jak jsou lékaři s léčbou stále úspěšnější, počet těchto lidí setrvale narůstá. 

„Počet pacientů, které máme v péči, se bude neustále zvyšovat a hrozí, že komplexní onkologická centra by mohla mít v budoucnu problémy s kapacitou pracovišť,“ vysvětlila Jana Prausová z České onkologické společnosti. Specialisté tak budou mít více času na léčbu vážnějších případů. Dnes onkologové v Česku sledují kolem půl milionu pacientů, kteří prodělávají nebo prodělali maligní onemocnění.


Jít ke svému praktikovi by si měl pacient přát

Volba mezi praktikem a onkologickým specialistou přesto zůstane svobodná a dobrovolná. „V žádném případě bych nechtěla, aby měl někdo pocit, že se jako onkologové chceme těch pacientů zbavovat. My se o ně chceme jen podělit. Pacienta nebudeme nutit, aby šel raději k praktikovi, spíš jde o to, aby si to přál. Je to otázka nabídky a poptávky,“ řekla k novým opatřením předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová.

Lidé nemusejí mít strach, že by se jim u praktického lékaře dostalo horší péče než u specialisty. Pro praktiky vznikla speciální metodika, jakýsi návod, jak stav pacientů v remisi (návrat k původnímu fungování pacienta před vypuknutím nemoci, bezpříznakové období) sledovat a kontrolovat.


Bude se sledovat možná recidiva rakoviny i následky léčby

Zavedeny budou také dva nové výkony. Takzvané „převzetí pacienta po onkologické léčbě“ a „následná prohlídka pacienta s onkologickým onemocněním“. Ten první výkon má trvat čtyřicet minut, druhý pětadvacet. Pokud se zdravotní stav pacienta zhorší a rakovina se vrátí, rychle si ho do péče znovu vezme onkolog. 

Rozsah a počet kontrolních vyšetření jsou přesně dány doporučeným postupem, na kterém se dohodli onkologové s praktickými lékaři. Cílem vyšetření je zachytit včas případnou recidivu nemoci.

„Budeme ale také sledovat pozdní následky prodělané onkologické léčby nebo jiná přidružená onemocnění, třeba kardiovaskulární, kterými jsou někteří pacienti po onkologické léčbě ohroženi více než ostatní,“ dodal Svatopluk Býma, předseda společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti JEP, spoluautor metodiky pro praktické lékaře.


Přechod od specialistů k praktikům bude postupný

Nová pravidla péče o onkologické pacienty začnou platit od ledna příštího roku. Neznamená to ale, že všichni pacienti po léčbě okamžitě přejdou k praktikům. Tento přesun bude postupný.

Týkat se bude lidí, kteří prodělali například maligní melanom, nádor varlat, karcinom prostaty, plic, prsu, žaludku, děložního hrdla, děložního čípku a těla, gastrointestinální stromální tumor, nádor na mozku, krku a hlavy, kolorektální, ovariální, renální karcinom a anální karcinom v kompletní remisi. 


Další na řadě budou diabetici

Doslova za průlomovou označil dohodu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, podle kterého v ní specialisté předávají své kompetence praktickým lékařům. A další plány sahají ještě dále: neměly by se týkat jen onkologů, ale i dalších oborových specialistů.

Postupně by se měly více posilovat i jiné kompetence praktických lékařů, aby to ulevilo přetíženým odborným ambulancím. „Tato dohoda je precedentem a příkladem dobré praxe pro hledání racionálnější organizace péče o pacienty a rozdělení kompetencí mezi primární péčí a specialisty také v dalších oborech,“ uvedl ministr Vojtěch. V nejbližší době je v plánu zavést podobné sdílení péče také pro diabetiky.

Větší kompetence praktických lékařů by mohly spořit i náklady na zdravotnictví. Upozornil na to i předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka: „Jestli má naše zdravotnictví v něčem problém, tak je to organizace péče. Pacient často zbytečně cirkuluje systémem. Máme nejvyšší počet návštěv lékaře na člověka ročně, ale bez vlivu na výsledky léčby.“


David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0Anketa

Uvítali byste, aby měl váš praktický lékař větší kompetence a rozsah poskytované zdravotní péče?

Celkem hlasovalo 163 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům