S rakovinou umíme bojovat a čím dál častěji také vítězit. Každý z vítězů této bitvy ale potřebuje dlouhodobý dohled lékařů. Dosud museli pacienti po léčbě rakoviny dojíždět za specialisty. Od příštího roku ale jejich roli převezmou i praktičtí lékaři. Výhodné je to pro všechny.
Výhra nad rakovinou je takříkajíc běh na dlouhou trať. Neobnáší to jen diagnózu a léčbu, ale posléze i dlouhodobou kontrolu, jestli se nemoc nevrátila. Takoví pacienti dosud musí dojíždět ke specialistům, ale od příštího roku tuto roli převezmou i praktičtí lékaři.
Pro mnoho lidí to může být velmi výrazná úleva. „Představte si, že musíte ze Šumperka pravidelně jezdit za specialistou, projet celou Prahu a zaparkovat v Motole,“ popsala předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová praktické obtíže některých pacientů, kteří se vzpamatovávají po náročné léčbě.
Onkologové se dohodli s praktickými lékaři
Od nového roku tomu ale bude jinak. Péči o pacienty, kteří se vyléčili z rakoviny, ale stále potřebují lékařský dohled, převezmou od specialistů praktičtí lékaři. Je to výsledek dohody mezi onkology a praktiky.
Protože obvykle mají lidé praktického lékaře v místě bydliště, pacientům odpadne zdlouhavé a obtížné objíždění specialistů. „Ze změny bude profitovat pacient, který nebude muset cestovat na vyšetření do krajského města a potom ještě jednou znovu, aby se dozvěděl, že jeho výsledky jsou v pořádku. Péče mu bude poskytnuta v méně stresujícím prostředí a lékařem, kterého zná,“ popsal reálné výhody předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka.
Onkologové v Česku sledují nebo léčí půl milionu lidí
Onkologickým ambulancím se také uleví, protože ve skutečnosti tvoří dvě třetiny jejich pacientů právě lidé po překonání nemoci, kteří dojíždějí na kontroly, ale už se neléčí. S tím, jak jsou lékaři s léčbou stále úspěšnější, počet těchto lidí setrvale narůstá.
„Počet pacientů, které máme v péči, se bude neustále zvyšovat a hrozí, že komplexní onkologická centra by mohla mít v budoucnu problémy s kapacitou pracovišť,“ vysvětlila Jana Prausová z České onkologické společnosti. Specialisté tak budou mít více času na léčbu vážnějších případů. Dnes onkologové v Česku sledují kolem půl milionu pacientů, kteří prodělávají nebo prodělali maligní onemocnění.
Jít ke svému praktikovi by si měl pacient přát
Volba mezi praktikem a onkologickým specialistou přesto zůstane svobodná a dobrovolná. „V žádném případě bych nechtěla, aby měl někdo pocit, že se jako onkologové chceme těch pacientů zbavovat. My se o ně chceme jen podělit. Pacienta nebudeme nutit, aby šel raději k praktikovi, spíš jde o to, aby si to přál. Je to otázka nabídky a poptávky,“ řekla k novým opatřením předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová.
Lidé nemusejí mít strach, že by se jim u praktického lékaře dostalo horší péče než u specialisty. Pro praktiky vznikla speciální metodika, jakýsi návod, jak stav pacientů v remisi (návrat k původnímu fungování pacienta před vypuknutím nemoci, bezpříznakové období) sledovat a kontrolovat.
Bude se sledovat možná recidiva rakoviny i následky léčby
Zavedeny budou také dva nové výkony. Takzvané „převzetí pacienta po onkologické léčbě“ a „následná prohlídka pacienta s onkologickým onemocněním“. Ten první výkon má trvat čtyřicet minut, druhý pětadvacet. Pokud se zdravotní stav pacienta zhorší a rakovina se vrátí, rychle si ho do péče znovu vezme onkolog.
Rozsah a počet kontrolních vyšetření jsou přesně dány doporučeným postupem, na kterém se dohodli onkologové s praktickými lékaři. Cílem vyšetření je zachytit včas případnou recidivu nemoci.
„Budeme ale také sledovat pozdní následky prodělané onkologické léčby nebo jiná přidružená onemocnění, třeba kardiovaskulární, kterými jsou někteří pacienti po onkologické léčbě ohroženi více než ostatní,“ dodal Svatopluk Býma, předseda společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti JEP, spoluautor metodiky pro praktické lékaře.
Přechod od specialistů k praktikům bude postupný
Nová pravidla péče o onkologické pacienty začnou platit od ledna příštího roku. Neznamená to ale, že všichni pacienti po léčbě okamžitě přejdou k praktikům. Tento přesun bude postupný.
Týkat se bude lidí, kteří prodělali například maligní melanom, nádor varlat, karcinom prostaty, plic, prsu, žaludku, děložního hrdla, děložního čípku a těla, gastrointestinální stromální tumor, nádor na mozku, krku a hlavy, kolorektální, ovariální, renální karcinom a anální karcinom v kompletní remisi.
Další na řadě budou diabetici
Doslova za průlomovou označil dohodu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, podle kterého v ní specialisté předávají své kompetence praktickým lékařům. A další plány sahají ještě dále: neměly by se týkat jen onkologů, ale i dalších oborových specialistů.
Postupně by se měly více posilovat i jiné kompetence praktických lékařů, aby to ulevilo přetíženým odborným ambulancím. „Tato dohoda je precedentem a příkladem dobré praxe pro hledání racionálnější organizace péče o pacienty a rozdělení kompetencí mezi primární péčí a specialisty také v dalších oborech,“ uvedl ministr Vojtěch. V nejbližší době je v plánu zavést podobné sdílení péče také pro diabetiky.
Větší kompetence praktických lékařů by mohly spořit i náklady na zdravotnictví. Upozornil na to i předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka: „Jestli má naše zdravotnictví v něčem problém, tak je to organizace péče. Pacient často zbytečně cirkuluje systémem. Máme nejvyšší počet návštěv lékaře na člověka ročně, ale bez vlivu na výsledky léčby.“
David Garkisch
Foto: Pixabay.com, CC0
Anketa
Uvítali byste, aby měl váš praktický lékař větší kompetence a rozsah poskytované zdravotní péče?
-
Léčič "...Postupně by se měly více posilovat i jiné kompetence praktických lékařů, aby to ulevilo přetíženým odborným ambulancím...." No jenže věkový průměr praktiků je někde kolem 58 let a hodně jich zatím maká BEZ NÁHRADY i po sedmdesátce. Tihle už ve velké většině nechtějí žádné další kompetence, starosti a stres navíc....ti toho mají už dnes plné kecky. Dalšími kompetencemi některé z nich pošlete rychleji do důchodu a možná i na krchov. Když už to neví pán ministr, tak by to alespoň měl vědět pán předseda a jeho věrní... "Máme nejvyšší počet návštěv lékaře na člověka ročně, ale bez vlivu na výsledky léčby." No bodejť, když si kdokoliv kdykoliv může přijít zadarmo (resp. za směšný paušál) jen tak pokecat do ordinace...Dokážete si představit, jak by to vypadalo např. v Tescu, kdybyste dali lidem stejnou možnost tam přijít a odnést si z regálu cokoliv, aniž by museli vytáhnou peněženku z kapsy? -
Marie Po zkusenosti s tzv. odbornosti praktickeho lekare zasadne nesouhlasim. Jedna se o hazard se zdravim a zivotem pacienta! -
zdenka Chcete nás zabít a zbavit se nás nemocných?
-
-
VlastaZ No fajn, u naší obvoďačky už se teď čeká třeba 5 hodin, a co teprv pak? Přijdu v 8 a na řadu v 15? -
Karel Novák Vzhledem k tomu, že obvoďák napíše antibiotika, aniž by zjistil, zda se jedná o virovou, nebo bakteriální infekci, jen aby měl od pacientů pokoj. Kdy se praktici nedovzdělávají a nemají ponětí o nových věcech v medicíně. Kdy si tam steré babky chodí vyloženě pokecat. Většinou praktici připomínají Boba z filmu Léto s kovbojem. To se zase ministrovi něco povedlo. Chudáci lidi. -
Marie Vondráčková Obvodní lékař místo odborné péče ? dobrý vtip. Musí být místo pro migranty. -
Magda T Co kdyby lidé chodili k vetelináři .Magda -
Hana Mnoho praktiků neudělá ani prevenci, na kterou má pacient právo. Neříkám, že jsou takoví všichni, ale stále je jich pěkná hromada. -
Rea Naše obvoďačka taky nestíhá, čekací doba taky min 3 hodiny, na preventivky není čas, neumím si to představit... -
Tomáš Posílení pozice praktických lékařů je rozumný krok, který je cestou k uvolnění celého systému. Pacienti nebudou zbytečně běhat po nemocnicích, ale praktik je bude dle nutnosti posílat ke specialistům a zároveň bude mít veškerou dokumentaci o pacientovi. Měl by zkrátka fungovat jako takový dispečer. Nicméně realizace je horší. Jak píšete výše jsou už často v důchodovém věku, nejdou tzv. s dobou a hlavně je jich málo. Řešením zůstává zlepšení financování ať mladí lékaři neodchází a ať mají středoškoláci vyšší motivaci si vybrat právě medicínu jako svůj obor. To vyřeší nedostatek lékařů. Následně můžete dělat další kroky, jako třeba posílení pracovních kompetencí praktiků. -
Bohumil Jak může obvodní lékař doléčit onkologického pacienta ?,když někteří obvoďáci léčí od stolu a pacientovi nezměří ani tlak a mám zkušenost že se mi zeptal lékař jenom jest-li mám doma acc tak abych si ho vzal a dál se o nic jinýho nezajímal natož aby mě poslal ke specialistovi,a na sono nebo CT jsou termíny až půl roku takže nemocný člověk do té doby umře.Bobeš
-
-
Tomáš No, neříkám doléčit, ale sledovat již vyléčeného by mohl a měl praktik. Ať nejsou ambulance zahlcené pacienty, kteří jdou "jen" na kontrolu. Samozřejmě chápu Vaše obavy, ale to už je pak problém na úrovni konkrétního praktika. Kdyby bylo více praktických lékařů, jak jsem psal výše, nebyly by tak přetížení a Vy byste si mohl vybrat takového, který Vám vyhovuje. Zároveň si myslím, že i jejich atestační program by k těmto změnám měl být uzpůsobený. Je to zkrátka změna, kterou nelze učinit ze dne na den.