Byli tiše. Koho jsem nahmátl, toho jsem vytáhl, popsal požár pečovatel

Požár ve Vejprtech byl tak tragický zřejmě i proto, že šlo o domov pro lidi s mentálním nebo fyzickým postižením. Pečovatel popsal první okamžiky požáru i záchranu klientů. Život nasadil nejen on, jeho kolegyně, ale také policisté, hasiči i místostarosta obce.

Při nedělním požáru v Domě pro osoby se zdravotním postižením Kavkaz ve Vejprtech zemřelo osm mužů, klientů domova. Třicet dalších, včetně lidí, kteří pomáhali ostatním v útěku před ohněm, museli zdravotníci ošetřit a polovina jich skončila dočasně v nemocnicích. Tři z nich stále zůstávají v péči lékařů, jeden člověk je přitom ve vážném stavu.


Nedokážou křičet, popsal klienty domova pečovatel

Příčiny požáru i zabezpečení domova a jeho připravenost na podobné situace prověřují hasiči a policie. Novinářům se už svěřil pečovatel, který se o požáru dozvěděl jako první a pomáhal v útěku dezorientovaným lidem. Jeho svědectví vypovídá o zoufalství i hrdinství zároveň.

„Otevřel jsem dveře, slyšel jsem lidi i pohyb, ale přes kouř nebylo vůbec nic vidět. Klienti chodili po chodbě, tiše. Nedokážou křičet,“ citoval iDnes.cz pečovatele, který měl v neděli v noci službu a jeden z klientů mu přišel říct o kouři v budově. Tehdy si podle vlastních slov zrovna sladil čaj a o požáru vůbec nevěděl.

Popisovaná kritická situace byla v tu chvíli především ve druhém patře, kde podle pečovatele Karla všechno zaplňoval jen černý kouř. „Chmatal jsem poslepu. Koho jsem nahmátl, toho jsem vytáhl. Křičel jsem na klienty, ať otevírají okna. Ale oni neposlouchají. Někdo něčím mlátil o zem,“ popsal novinářům dramatické okamžiky.


Překračujete lidi, kterým dávají první pomoc a které znáte

Už předtím se přitom postaral o klienty z prvního patra. Muži, který mu o ohni řekl, přikázal, aby v jednotlivých pokojích všechny vzbudil. Přivolal i kolegyni z vedlejší budovy a společně všechny odváděli ven. Ve vyšším patře bohužel všechny zachránit nedokázal.

Přesto si myslí, že reakce zaměstnanců na nenadálou situaci byla perfektní. „Odsýpalo to. Jsme skvěle zaškolení. Vůbec jsme se s kolegyní nemuseli bavit, co kdo má udělat. Ačkoliv ani to člověka moc neuklidní,“ přiznal pro iDnes.cz pečovatel Karel.

Ve středu prý opět na stejném místě nastupuje do práce: „Musím tu zůstat kvůli těm dalším, těm, kteří přežili. Oni vám neskutečně přirostou k srdci. Jsou to naše děti. A když tady venku pak překračujete lidi, kterým dávají první pomoc, a vy je znáte… To se nedá popsat.“


Lidé se schovávali i ve skříni

Specifické problémy s evakuací mentálně postižených lidí popsal Novinkám.cz také velitel hasičů z Klášterce nad Ohří Josef Bauer, který byl u požáru jako jeden z prvních: „Stojí a nevědí si rady, není to tak, že by utíkali sami. Je to pro ně obrovská zátěž, obrovský stres. To samé je to pro zasahující hasiče i zaměstnance domova.“ Podle hasičů se někteří lidé před ohněm schovávali například i ve skříni.

Jako první na místo podle svědků dorazili dva policisté – Jakub Ježko a Martin Marek. Okamžitě začali pomáhat s evakuací, ale druhý den veřejnosti vzkázali jen toto: „Velmi si vážíme všech projevů uznání, kterých se nám dostalo. Necítíme se však být hrdiny, jednali jsme tak, jak by se v této situaci zachoval každý z nás. A navíc, nebyli jsme jedinými, kteří pomáhali.“


Statečného policistu ocení prezident

Skromnost policistů ale možná není tak úplně namístě. Přinejmenším jeden z nich rozhodně nasadil vlastní život. Svědci uvedli, že vběhl do hořícího domu a začal tahat ohrožené lidi ven. Neměl přitom žádný dýchací přístroj a sám se tolik nadýchal kouře, že skončil v nemocnici. Prezident Miloš Zeman už oznámil, že policistu, který z ohně vyvedl devět lidí, ocení 28. října státním vyznamenáním.

Stejnou pomoc a odvahu ovšem prokázal i místostarosta Vejprt Vlastimír Volín, který byl na místě taky mezi prvními. I on skončil v nemocnici, protože se při záchraně klientů domova nadýchal kouře. „Určitě strašně obdivuju svého místostarostu, který leží doteď v nemocnici, protože se snažil také rychle pomoci,“ uvedla starostka Vejprt Jitka Gavdunová.


Většina obětí se zřejmě udusila kouřem

Policisté zatím požár šetří jako obecné ohrožení z nedbalosti. Proč začalo hořet, ale není jasné. Oheň vypukl ve společenské místnosti a rozšířil se do dalších dvou pokojů. „Většina obětí se udusila kouřem,“ řekl Deníku N zástupce velitele vejprtské jednotky dobrovolných hasičů Petr Vodochodský. „Zatím nechceme předjímat, co bylo příčinou, mohlo to být od elektřiny nebo od lokálního ohně,“ dodal.

U požáru zasahovali i němečtí záchranáři, protože Vejprty leží přímo na hranici s Německem. Zraněné ošetřovali a rozváželi do českých nemocnic. Oproti tomu vzbudil spekulace fakt, že nepřijeli němečtí hasiči. Jejich čeští kolegové ovšem upozornili, že to bylo proto, že pomoc s hašením nepotřebovali.

Přesto se bude tento přeshraniční způsob spolupráce hasičů řešit na mezinárodní úrovni. Pomoc kolegů z druhé strany hranice totiž nelze přivolat přímo, ale jen přes české hasiče. Ve čtvrtek kvůli tomu do sousedního Bärensteinu přijede německý velvyslanec. 


Budou protipožární čidla povinná?

Jako „složitý“ označil tento způsob přeshraniční spolupráce i premiér Andrej Babiš. Kromě toho v souvislosti s tragickým požárem zvažuje uzákonit povinnost mít v podobných zařízeních pro mentálně nebo fyzicky postižené lidi hlásiče požáru.

V domově ve Vejprtech byla čidla na toaletách, ale ve společenské místnosti, kde požár vypukl, chyběla. Starostka Vejprt Jitka Gavdunová už v neděli prohlásila, že zabezpečení domova proti požáru bylo „nadstandardní“.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0Anketa

Zažili jste požár?

Celkem hlasovalo 65 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům