Ceny pro hrdiny za záchranu života. Skočili do vody, před auto, do plamenů

Učitelka, která nasadila vlastní život a zdraví. Školačky, které skočily do vody pro malé dítě. Muž, který vytáhl řidiče z hořícího auta. Strážníci za záchranu stařečka z pokoje v plamenech. Hrdinové v pravé chvíli. Dnes si od prezidenta převzali za své činy Zlaté záchranářské klíče.

Na Pražském hradě se dnes sešli stateční a všímaví lidé, kteří neváhali pomoci a zachránili v nouzi cizí život. Ve většině případů přitom vážně riskovali ten vlastní. A někdy za to i zaplatili svým zdravím. Prezident Miloš Zeman je ocenil Zlatým záchranářským křížem za záchranářské činy roku.

Jen někteří to přitom měli v popisu práce jako policisté, strážníci nebo hasiči. Mezi oceněnými jsou i naprostí laici. Jen náhodou byli v kritickou chvíli na místě, kde někdo potřeboval jejich pomoc. A oni to neodmítli.


Učitelka zachránila čtyři děti

Jeden z nejsilnějších příběhů mezi letošními držiteli cen patří učitelce mateřské školky Darině Nešporové. Zachránila život čtyřem dětem, když se na ně vyřítilo neovladatelné auto. Tři odstrčila, ale jeden chlapec se nechtěl pustit její ruky. Ochránila ho vlastním tělem - nejen při nárazu, ale i poté, co je auto oba zavalilo a začalo hořet. 

Zatímco chlapec díky statečné učitelce vyvázl s lehčím zraněním, ji samotnou transportoval vrtulník do nemocnice s popáleninami a zlomenou pánví. "Mohlo to skončit mnohem hůř. Hlavně, že se nic nestalo dětem, to je to nejdůležitější. To by snad udělal každý, aby zachránil lidský život – děti," řekla ke svému činu učitelka Darina Nešporová už loni, kdy si za něj převzala Cenu Michala Velíška. Více si přečtěte v článku Učitelka skočila pod auto a zachránila čtyři děti. Má cenu za statečnost


Školačky vytáhly z ledové řeky dvouletou holčičku

Zlaté záchranářské kříže se letos udělovaly už podvacáté. Ocenění vyhlašuje časopis Rescue report, přičemž od desátého ročníku zlaté kříže předává oceněným vždy prezident republiky. Mohou je získat záchranáři, hasiči, policisté nebo vojáci za mimořádné činy ve službě. Oceňováni jsou ale i amatérští zachránci.

Těmi byly vedle učitelky mateřské školy i dvě školačky z Brna Sára Bukovská a Izabela Jefimová. Loni v lednu si všimly, že do ledové řeky spadla dvouletá holčička. Neváhaly a vytáhly ji z vody.


Policisté zachránili řidiče z auta ve vodě, hasič z auta v plamenech

Podobné drama za sebou z loňska mají i tři policisté - Barbora Bílková, Jiří Gabzdyl a Petr Pohůnek. Jako první byli u potápějícího se auta, které sjelo do vodní nádrže. Vůz se ještě držel na hladině a tak k němu doplavali. Kamenem pak rozbili okno, policistka vlezla dovnitř a vytáhla řidiče v bezvědomí.

Stejným způsobem, ale v jiné situaci zachránil řidiče z havarovaného vozu i oceněný hasič Petr Studený. Cestou do práce si všiml autnohody a hořícího auta. Zastavil, doběhl k němu a z trosek vytáhl oknem auta řidiče a poskytl mu pomoc.


Strážníci popáleného muže našli v kouři po hmatu

Vlastní život v plamenech hořícího domova s pečovatelskou službou nasadili i dva strážníci v Novém Boru, Martin Rasel a Karel Bouška. Těm se dostalo ceny od generálního ředitele hasičů Drahoslava Ryby. Strážníci při požáru evakuovali 26 seniorů a na poslední chvíli vytáhli z hořícího pokoje i popáleného muže. Uvnitř ho přitom kvůli neproniknutelnému dýmu našli jen podle hmatu.

Ceremoniálu na Hradě se účastnil i nezvyklý host - border teriér Bart. Za úsilí při jeho záchraně byli v kategorii Nejkurióznější záchranářský čin oceněni všichni hasiči a dobrovolníci, kteří ho několik dní vykopávali z liščí nory v Českém ráji. Pes se nakonec po 16 dnech osvobodil ze zbývajícího nitra nory sám. 


Zlaté záchranářské kříže byly předány v kategoriích:

- Záchranářský čin laiků, subkategorie dospělý, subkategorie děti a mládež do 18 let

- Záchranářský čin profesionálů jednotlivců

- Záchranářský čin profesionálního týmu

- Nejkurióznější záchranářský čin

- Humanitární čin mimo území ČR

Cena časopisu RESCUE report:

- Cena za výjimečný přinos pro záchranářství

Cena generálního mediálního partnera

Cena policejního prezidenta

Cena Generálního ředitele HZS ČR


David Garkisch

Foto: Ilustrační foto, flickr.com, Tony Webster, CC 2.0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Péče o zrak dostává na frak. Odpadla motivace přijít k očnímu lékaři