Hlavička
Příběhy -
20/06/2022

Česká mobilní aplikace Vitadio, pomáhající s léčbou cukrovky, slaví úspěchy v zahraničí. V Německu je na předpis, u nás si musíme ještě počkat

Česká mobilní aplikace Vitadio, která pomáhá pacientům v prevenci a léčbě diabetu 2. typu (cukrovky), byla zařazena do německého adresáře digitálních zdravotních aplikací (DiGA), které jsou plně hrazeny ze zákonného zdravotního pojištění a proplácejí je všechny německé zdravotní pojišťovny. V Česku a na Slovensku zatím neexistuje jasně daný mechanismus vstupu digitálních aplikací do plošných úhrad.

reklama

reklama

V roce 2019 založili čtyři lidé z oblasti zdravotnictví, ekonomie a vývoje softwaru mobilní aplikaci Vitadio, která pomáhá zlepšit kontrolu diabetu tím, že uživatelům pomáhá samostatně zvládat své onemocnění a upravit životní styl. Doplňuje léčbu určenou lékařem a podporuje pacienty v dosažení cílů léčby a v prevenci zdravotních komplikací souvisejících s diabetem.

„V době založení společnosti jsme každý pracovali nebo studovali v jiné zemi a díky tomu od začátku stavíme Vitadio jako mezinárodní společnost. První myšlenka se zrodila na výletě do Ameriky, kde jsem potkal prvního spoluzakladatele Ondřeje Kulatku. Po návratu jsme spojili síly s Bolkem Kristiánem a Lenkou Röhryovou, se kterými jsme navrhli koncept aplikace na předpis,“ popisuje vznik aplikace jeden ze spoluzakladatelů a CEO firmy Jan Šomvársky.

Na první pohled to podle něj vypadalo jako sci-fi, ale díky akceleračnímu programu od Evropského inovačního a technologického institutu (EIT) si správnost myšlenky potvrdili v pěti evropských zemích a pustili se do vývoje

reklama

„Vývoj produktů ve zdravotnictví má velmi vysoké nároky na kvalitu a zároveň musí zapadat do potřeb nejen pacientů, ale i lékařů, pojišťoven a kontrolních orgánů. Vývoj tedy trval mnohem déle než u běžných digitálních produktů,“ dodává Šomvársky.

Jak aplikace funguje?

Vitadio podporuje pacienty s cukrovkou 2. typu při změně životního stylu a lepším zvládnutí self-managementu. Mobilní aplikace vede uživatele programem pomocí denních úkolů a automatických zpráv. Úkoly se vyvíjejí v závislosti na volbě uživatele a jeho pokroku v programu a zaměřují se na vytvoření rutiny ve zvládání diabetu.

Uživatelé absolvují interaktivní vzdělávací kurz, který se zabývá tématy, jako je motivace, výživa, fyzická aktivita, spánková hygiena, psychická pohoda a sociální aspekty života s diabetem. Pro uživatele je pak jednodušší začlenit důležité návyky do každodenního života. Využívá k tomu i umělou inteligenci, která například dokáže rozpoznat skupiny jídel z fotografií pokrmů a dát uživateli okamžitou zpětnou vazbu.

Foto: Vitadio

Program je doplněn o podporu týmu nutričních terapeutů přes online chat. Uživatelé se také mohou připojit k online diskusní skupině v aplikaci a sdílet zkušenosti s ostatními účastníky.

„Vitadio je postaveno na oficiálních postupech léčby diabetu a účinnost jsme prokázali v klinických studiích publikovaných v odborných časopisech. Výsledky ukázaly, že s Vitadiem dosahuje doporučené kompenzace diabetu 2,6krát více pacientů oproti kontrolní skupině,“ říká Lenka Röhryová, ředitelka oddělení výzkumu a vývoje Vitadio, a dodává:

„Na klinických studiích spolupracujeme s Fakultní nemocnicí Olomouc a s Technickou univerzitou v Drážďanech, kde je naším výzkumným partnerem přední kapacita na léčbu diabetu v Německu prof. dr. Peter Schwarz.“

Expanze do Německa

Vitadio je jedinou zahraniční digitální aplikací zařazenou v německém adresáři DiGA. Na předpis ji tak může využívat přibližně 73 milionů pacientů se zákonným zdravotním pojištěním v Německu. Mohou ji tam předepsat lékaři a náklady jsou hrazeny ze zdravotního pojištění pacienta. Pojištěnci, kteří předloží své zdravotní pojišťovně potvrzení o diagnóze, obdrží DiGA i bez lékařského předpisu.

Tato forma úhrady digitálních aplikací v Německu funguje již od loňského roku. Stejně jako u jiných zdravotnických prostředků však musí splňovat přísná kritéria na kvalitu, ochranu osobních údajů, bezpečnost dat či prokázání klinických benefitů. Celý proces, aby se firma dostala mezi úhradové položky, byl poměrně složitý.

„Celý proces je velmi komplexní a neustále se vyvíjí. O náročnosti celé operace svědčí i to, že jsme první zahraniční společnost z celkem 31 aplikací na předpis, které se do úhrad dostaly. Získat plošné úhrady v Německu nám trvalo 1,5 roku. O vstup aplikací na předpis na trh se stará německý ústav pro kontrolu léčiv (BfArM), který stanovuje přísná kritéria na kvalitu aplikace, bezpečnost, ochranu dat nebo interoperabilitu. Zároveň vyhodnocuje medicínský přínos pro pacienta, který musí být prokázán v klinických studiích. Prokázání efektu digitální terapie je na celém procesu nejnáročnější,“ vysvětluje proniknutí na německý trh Šomvársky.

V klinických studiích podle Šomvárského prokázali nejen větší kontrolu pacientů nad diabetem, ale zároveň její uživatelé snížili svou tělesnou hmotnost v průměru o 6,6 kilogramu, výrazně se zlepšila kvalita jejich života a cítili se jistější v samostatném zvládání diabetu.

„Tyto důkazy byly natolik silné, že BfArM rozhodl o zařazení do 100procentních úhrad všemi zdravotními pojišťovnami,“ doplnil spoluzakladatel.

V Česku lze taky aplikaci získat zdarma, ale ne v rámci plošných úhrad

V Česku a na Slovensku zatím neexistuje jasně daný mechanismus vstupu digitálních aplikací do plošných úhrad.

„Celý proces závisí na individuální dohodě s pojišťovnami a může být velmi zdlouhavý. Proto jsme se zatím soustředili na trhy s jasnou cestou pro vstup na trh. Nicméně s některými českými pojišťovnami jsme v kontaktu a rádi bychom model aplikací na předpis přinesli i do Česka,“ upozorňuje Šomvársky.

Díky největší soukromé pojišťovně na Slovensku, Dôvera, a farmaceutickým společnostem AstraZeneca a Novo Nordisk mohou ale Vitadio využívat i diabetici u nás.

„V ČR v současné době spolupracujeme s farmaceutickými společnostmi a několika desítkami diabetologů, kteří mohou zapsat své pacienty s diabetem 2. typu do Vitadia. Na Slovensku spolupracujeme s největší soukromou pojišťovnou Dôvera, která Vitadio hradí svým pojištěncům. Díky těmto partnerům je pro pacienta účast v programu zdarma. Naším dlouhodobým cílem je získat pro všechny pacienty s diabetem 2. typu v ČR možnost úhrady Vitadia zdravotními pojišťovnami a stát se součástí léčby pacienta,“ představuje plány Šomvársky s tím, že zatím si v Česku aplikaci stáhly vyšší tisíce lidí.

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama