Česko dosáhlo 20 tisíc nakažených koronavirem. Zemřely čtyři stovky lidí

Počet oficiálně potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku prolomil hranici dvaceti tisíc. Většina lidí se už z nemoci uzdravila, takže zůstává aktuálně nemocných necelých šest tisíc lidí. Opatření proti nákaze se přesto rozvolňují, o dalším postupu bude dnes jednat vládní rada.

Symbolickou hranici dvaceti tisíc potvrzených případů nákazy překonalo Česko v neděli. Hodinu po půlnoci to oznámilo Ministerstvo zdravotnictví na stránkách, které sledují stav a vývoj šíření covidu-19. V neděli přibylo 121 nově diagnostikovaných případů a oficiálně se tak podle dat lékařů a hygieniků od počátku epidemie nakazilo 20 012 lidí.

Z koronaviru se dosud vyléčilo skoro 70 procent všech nakažených, ale skoro čtyři stovky (397) lidí nemoci podlehly. Skutečné počty nakažených budou vyšší, u mnoha lidí totiž nemoc probíhá bez příznaků a bez odhalení. K dnešnímu dni lékaři udělali téměř 800 tisíc testů. Nemocných je 5 816, přičemž je kvůli horšímu průběhu nemoci aktuálně v nemocnicích 104 lidí.


Vládní rada projedná zkrácení karantény

Mapu nákazy v jednotlivých regionech, tzv. semafor, bude ministerstvo aktualizovat dnes. Zatím na ní zůstávají v první, zelené úrovni rizika v okresu Frýdek-Místek a v Praze.


V prvně jmenovaném regionu je situace nejhorší a počet nakažených tam dosahuje 35 na 100 tisíc obyvatel. Podobně je na tom ovšem i Praha a také Uherskohradišťsko. Více než 30 nakažených lidí na 100 tisíc obyvatel vykazuje v posledním týdnu i Klatovsko a severní Plzeňsko.

Situací se bude v pondělí zabývat vládní rada pro zdravotní rizika. Hygienici a epidemiologové budou s premiérem Andrejem Babišem projednávat další plány – mimo jiné i možné zkrácení doby karantény ze dvou týdnů na deset dní.

Tématem budou také manuály k tomu, jak bude vypadat nový školní rok a opatření ve školách. Stejně tak bude rada posuzovat podmínky fungování sportovních klubů či kulturních institucí.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


Anketa

Znáte někoho, kdo se nakazil novým koronavirem?

Celkem hlasovalo 38 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům