Česko dosáhlo 7 tisíc mrtvých. Vláda přesto plánuje uvolňování zákazů

Protiepidemická opatření od příštího týdne zvolní, rozhodla dnes vláda a ministerstvo zdravotnictví. V systému PES se Česko přesune z nejvyššího pátého stupně na čtvrtý. Uvolní se prodejní doba obchodů, posune zákaz nočního vycházení nebo možnost shromažďování.

Rizikovost epidemie Covid-19 nově v zemi sleduje protiepidemický systém "PES", který představil ministr zdravotnictví Jan Blatný minulý týden. Psali jsme o tom v článku Místo semaforu bude Covid sledovat systém PES. Česko je na stupni čtyři. Titulek byl ovšem matoucí, protože navzdory stanovenému indexu v tabulce ministerstvo udržovalo zemi v nejvyšším pátém stupni rizika.


Od pondělí rozvolnění, rozhodla vláda

Dnes po jednání vlády potvrdil ministr Blatný, že Česko přeskočí do nižšího čtvrtého stupně rizika v pondělí. Ten má na indexu rozsah od 61 do 75 bodů. "Aktuální hodnota je 62 bodů," uvedl dnes po jednání vlády šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

V praxi (a podle oficiální tabulky ministerstva zdravotnictví) to znamená, že by se od příštího týdne mohla obnovovat například výuka na prvních stupních základních škol a částečně výuka na středních i vysokých školách.
Ministr Blatný oznámil, že lidé už se budou moci shromažďovat namísto ve dvou nově v šesti lidech. Povolí i v zákazu nočního vycházení. Od pondělí budou lidé moci být venku namísto do devíti večer až do jedenácti.


Obchody mají stále omezení, vánoční stromky a kapři výjimku

V obchodech zatím zůstane platné omezení jednoho zákazníka na 15 čtverečních metrů a zákaz nedělního prodeje. Po praktických problémech s nákupy rodičů s malými dětmi vláda dnes rozhodla, že dospělého smí doprovázet dítě do šesti let a výjimku mají i matky s dětmi v kočárcích.

Mění se ovšem i další opatření. Například knihovny mohou nově půjčovat knihy z výdejních okének. Autoškoly budou moci pořádat ústní i praktické zkoušky, ale výuka a jízdy zůstávají nadále zakázané. 

Na "hromadných" akcích už se bude od pondělí moci scházet šest lidí. Pokud půjde o svatby, pohřby a bohoslužby, smí být na jednom místě už dvacet lidí namísto dosavadních patnácti. Povoluje se i prodej vánočních ozdob, kaprů nebo vánočních stromků. 


Blatný: Restaurace by možná mohly otevřít za týden

Všechna opatření systému PES jsou závislá na platnosti nouzového stavu. Ten zprvu mohla vyhlásit vláda sama, ale teď už smí nouzový stav prodlužovat jen rozhodnutí poslanců. Sněmovna zatím nouzový stav prodloužila do 12. prosince.

Další rozvolňování protiepidemických opatření by podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO), mohla přijít až následující pondělí 30. listopadu. Vláda o tom bude rozhodovat v polovině příštího týdne a pokud by index PES poklesl na třetí stupeň. "To by znamenalo, že otvíráme všechny obchody a služby, samozřejmě za přísných hygienických podmínek," řekl k tomu vicepremiér Havlíček.

Týkalo by se to i restaurací, ale podle protiepidemických opatření by se na ně stejně vztahovala určitá opatření. Třeba jako to, že u stolu by směli být jen čtyři lidé. "Současná kapacita se vydělí dvěma a nebude se v nich moci stát. Provoz budou moci mít do osmi hodin do večera," vysvětlil případná uvolnění od přespříštího týdne Havlíček. Index rizik by ale musel v takovém případě poklesnout na oranžový stupeň mezi hodnoty 41 až 60 bodů.


Česko překonalo sedm tisíc mrtvých na koronavirus

Rozvolňování protiepidemických opatření se děje i navzdory varování mnoha lékařů, epidemiologů a zdravotníků nebo také lékařské komory (Lékařská komora: Rozvolňování je předčasné. Situace je stále hrozivá). Dosud není například jasné, jak se na epidemické situaci projeví návrat nejmenších školáků prvních a druhých tříd. Ti šli do škol teprve ve středu. Více jsme o tom psali v článku Malí školáci se vrátí do lavic. Budou mít roušky a bude se více větrat

Ačkoliv ve srovnání s rekordními čísly v minulých týdnech počet nově potvrzených případů nákazy klesá, statistiky stále kolísají. Například ve čtvrtek přibylo 6 471 případů, což bylo o 1 402 méně než o týden dříve, stále šlo opět o nejvyšší počet nakažených za šest dní.

Za pátek v Česku přibylo 5 809 nových případů Covid-19. Dosud se od počátku epidemie v zemi nakazilo téměř půl milionu lidí, v tuto chvíli je aktivních případů téměř sto tisíc, z toho je s koronavirem právě hospitalizováno 6 307 pacientů. V pátek Česko také dosáhlo nového smutného rekordu více než sedmi tisíc (7 021) lidí, kteří na Covid-19 zemřeli.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


Anketa

Je podle vás správné rozvolňovat protiepidemická opatření?

Celkem hlasovalo 270 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům