Česko jako premiant v boji s covidem? Kdepak, jsme nejhorší na světě

Česká republika obsadila nejhorší možnou příčku v počtu potvrzených případů nákazy koronavirem z celého světa. Dnes tento údaj zveřejnila Univerzita Johna Hopkinse, která statistiky napříč planetou sleduje. Z jarního "premianta" se Česko stalo během roku outsiderem.

V tuto chvíli má podle statistik Česko 52 393 nemocných na milion obyvatel. Země tak překonala všechny ostatní sledované státy a je v rozšíření epidemie v současnosti nejhorší na světě. Hned za Českem následuje Belgie a daleko od nás se pak drží Španělsko nebo Nizozemí. Viz následující tabulka:
Teď platíme za rozvolnění protiepidemických opatření

Ještě na jaře a na počátku léta se zdálo, že Česko koronavirus zvládá přímo ukázkově. Zatímco jiné evropské nebo zámořské země vykazovaly rekordní počty nakažených, v tuzemsku se situace naopak postupně zklidňovala. Vláda proto v létě protiepidemická opatření výrazně rozvolnila. Zatímco v sousedních zemích platila stále povinnost nosit roušky a další omezení, česká vláda a ministerstvo zdravotnictví se rozhodly pro opačný postup.

Česko teď zřejmě skládá účty za brzké uvolnění protiepidemických opatření. Zasáhl do nich výrazně i premiér Andrej Babiš. Bez ohledu na doporučení odborníků je koncem prázdnin nařídil opět uvolnit. Více například v článku Roušky zase jinak. Babiš sjel Vojtěcha a změnil pravidla. Je to chaos


Úmrtnost na covid v Česku? Devátá nejvyšší na světě

Na smutné prvenství České republiky upozorňuje i prezident České lékařské komory Milan Kubek: "Bez ohledu na úspěšné zvládnutí jarní vlny epidemie jsme se kvůli podzimnímu debaklu propadli na pozici za celý letošní rok Covidem-19 nejpostiženější země na světě, pokud počet potvrzených případů přepočteme na počet obyvatel."

Kubek zároveň upozornil, že jen díky slušné kvalitě našeho zdravotnictví a obrovskému nasazení lékařů, sester a dalších zdravotníků, se Česko drží na nižších příčkách v počtu zemřelých na covid-19 a země v tom zastává - stále nelichotivou - devátou pozici na celém světě.


Kubek: Neschopnost, zbabělost a alibismus politiků

Prezident lékařské komory v této souvislosti poděkoval nejen všem profesionálním zdravotníkům, ale i dobrovolníkům. Podle jeho slov všichni zachraňují životy. Upozornil ovšem také na to, že bezprecedentní snahu zdravotníků podkopávají rozhodnutí politiků.

"Zdravotníci jsou jako armáda, která ještě nestačila dobojovat podzimní bitvu a už nás bez sebemenšího oddechu populističtí politici svojí neschopností, zbabělostí a alibismem ženou do bitvy další," komentoval nelichotivou statistiku České republiky Milan Kubek.

Lékařská komora ostatně včera vyzvala vládu, premiéra, ministra zdravotnictví i šéfa krizového štábu k zásahu, protože epidemická situace se v Česku opět značně zhoršuje.

Má to nepřekvapivý dopad i na samotné zdravotnictví. Do dneška se covidem-19 nakazilo 39 000 zdravotníků, 13 lékařů a 15 dalších zdravotníků už přitom nemoci podlehlo. Více v článku Lékařská komora vyzývá premiéra k okamžitým opatřením proti nákaze


David Garkisch

Ilustrační foto: KNTB, covidová stanice na oddělení ortopedie ve Zlínské nemocniciAnketa

Necháte se očkovat proti koronaviru, až bude dostupná vakcína?

Celkem hlasovalo 428 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vakcína proti covidu ochabuje imunitní systém? Překroucená zpráva obletěla svět