Hlavička
24/03/2021

Česko nemá ambice rychle očkovat. Vláda prý chtěla raději ušetřit

Kolektivní imunity dosáhne Česko podle plánů vlády a ministerstva zdravotnictví až koncem léta, skoro nejpozději v Evropě. Mohlo přitom nakoupit jako jiné země podstatně více vakcín. Tam, kde to udělali, plánují mít kolektivní imunitu už koncem června. Tomu se Česko ani neblíží.

reklama

reklama

Se zjištěním, že vláda u Evropské komise objednala méně vakcín než mohla, přišel server iHned. Konkrétně to bylo jen asi 80 procent toho, na kolik mělo Česko nárok. Do konce června by tak mělo být dvěma dávkami vakcín očkováno 44 procent obyvatel. Pomalejší budou v Evropské unii jen čtyři další země – Slovensko, Bulharsko, Chorvatsko a Lotyšsko.


Výpočet zohledňuje to, kolik tomuto datu pro sebe jednotlivé státy objednaly vakcín. Proč ale Česko nemělo zájem o více vakcín? Hospodářským novinám dva zdroje blízké jednání potvrdily, že ve vládě zvítězil šetrný přístup, takže nakonec byla objednávka nižší než mohla být.

reklamaBlatný: Dodávky jsou dostatečné


Aby byla ochrana společnosti proti pandemii dostatečně účinná, mělo by podle expertů být proočkováno alespoň 70 procent obyvatel. Tohoto stavu chce vláda v Česku dosáhnout až koncem léta. Ministr zdravotnictví Jan Blatný to dnes potvrdil, ale zároveň uvedl, že rozhodnutí o výši nákupu padlo dávno před jeho nástupem do funkce. Tehdy byli ve funkci ministra Adam Vojtěch a Roman Prymula.


Blatný se hájí tím, že sám naopak několik milionů vakcín doobjednal. Celkem by tak do Česka mělo postupně dorazit 26 milionů dávek vakcín. „Pořád platí, že dodávky jsou dostatečné na to - pakliže přijdou tak, jak jsou zasmluvněny - aby koncem června bylo proočkováno šest milionů osob a koncem srpna, na začátku září osm milionů osob. Čísla jsou dostatečná na to, aby to mělo kýžený efekt,“ řekl dnes ke kritice za podceněné objednávky ministr Blatný.


K dnešku bylo v Česku dosud využito 1,4 milionu dávek vakcín na celkem jeden milion lidí. Jen 384 tisíc z nich ale dostalo dvě dávky vakcín. Očkuje se podle prioritních skupin – těmi dosud byli senioři nad 80 let a později k nim přibyli mladší ročníky ve věku 70 až 79 let. Kromě nich prioritně dostávají vakcínu také zdravotníci, klienti a pracovníci sociálních služeb a lidé důležité pro kritickou infrastrukturu, tedy záchranáři, hasiči, policisté, energetici a podobně.Očkování nově i pro chronické pacienty


V současné době bylo mezi seniory nad 80 let očkováno 61,7 procent, mezi lidmi ve věku 70-79 let to pak je k dnešku třetina. Zdravotníci jsou zatím očkováni ze čtvrtiny. Ode dneška se mohou na očkování nově hlásit také chronicky nemocní pacienti bez ohledu na věk.


Tito pacienti se do rezervačního systému dostanou použitím unikátního kódu, který dostanou od svého ambulantního lékaře. „Podobně jako v jiných státech, i v České republice proběhne očkování chronických pacientů ve dvou fázích. Nejdříve budou očkováni ti, kteří jsou onemocněním covid-19 s ohledem na svůj zdravotní stav nejvíce ohroženi a jsou nejčastěji hospitalizováni s těžkým průběhem nemoci na JIP nebo ARO odděleních nemocnic. S vyšší dostupností očkovací látky se pak možnost registrace otevře dalším skupinám,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0

reklama

reklama

reklama

reklama