Hlavička
03/02/2021

Česko oficiálně přesáhlo milion nakažených. Skutečnost bude horší

Od počátku koronavirové epidemie v Česku odhalily testy už přes milion pozitivních případů. Podle všech expertů ale není pochyb, že počet nakažených byl za necelý rok mnohem vyšší, liší se jen jejich odhady. V úterý přibylo 9 057 nových případů.

reklama

reklama

Hodnota protiepidemického systému PES dnes poklesla ze 73 bodů na 70, což odpovídá čtvrtému stupni rizika. Opatření proti nákaze v Česku ale vláda dál raději drží na pátém stupni omezení.


Situace se dnes zlepšila především u reprodukčního čísla R, které ještě v pondělí přesahovalo jedničku, ale teď kleslo na 0,99. To mělo pak vliv na snížení indexu PES. Zhruba devět tisíc nových případů za úterý znamená také pokles oproti minulému týdnu asi o čtyři stovky, přesto se virus stále nebezpečně šíří. Situaci patrně ještě zkomplikuje britská mutace, která do Česka pronikla v prosinci a šíří se rychleji než předchozí varianta koronaviru. Více jsme psali v článku Britská mutace koronaviru může být o třetinu smrtelnější, varují vědci

reklamaPřípadů nákazy mohou být ve skutečnosti až tři miliony


Především však dnes statistika poskočila u potvrzených případů za symbolickou hranici milionu s 1 003 657 pozitivními testy. Jde o souhrnné číslo od loňského března, kdy se covid-19 poprvé objevil v Česku. Nákaza se tak potvrdila u každého desátého Čecha.


Je jasné, že testy neprošlo mnoho dalších neodhalených případů, takže celkový počet lidí s prodělaným či právě aktivním covidem-19 bude podstatně vyšší. Není jenom jasné o kolik.


Imunolog Zdeněk Hel, člen expertní Iniciativy Sníh, která se covidem-19 zabývá, si myslí, že celkem se už nakazily tři miliony lidí. „Bohužel se obávám, že infekcí prošlo kolem tří milionů lidí, možná víc,“ řekl v České televizi. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) podle svých analýz odhadl v polovině ledna číslo všech skutečně nakažených lidí na 1,5 milionu.Koronavirus už zabil nejméně 16 683 lidí


Dosud se z nákazy vyléčilo skoro 893 931 lidí, aktivních případů je v tuto chvíli skoro sto tisíc. V nemocnicích leží s horším průběhem nemoci 5 811 lidí, z toho asi zhruba u tisícovky je stav vážný.


Na covid zemřelo dosud 16 683 lidí. Odpovídá to i dostupným údajům statistiků za celý rok. Loni podle nich v Česku zemřelo 129 tisíc lidí, tedy téměř o 17 tisíc víc než v předchozím roce. Celkem jde o nárůst úmrtnosti o patnáct procent, což se v zemi nestalo už od druhé světové války. Více v článku V Česku loni zemřelo o 15 procent lidí víc. Je to největší skok za desítky letDavid Garkisch


Ilustrační foto: Mehr News Agency, CC 4.0
reklama

reklama

reklama

reklama