Český úspěch: Filtry, které chrání před bojovými plyny i covidem

Zdravotníci by před koronavirem mohli a měli být chráněni lépe než jen rouškami a maskami. Česká firma Avec Chem vyrábí filtry, které dokáží ochránit před toxickými plyny, bakteriemi i viry. Dodává je nyní armádám, policistům i civilním složkám po celém světě.

Zní to jako „český sen“ kořeněný zlidovělým pořekadlem o zlatých českých rukách a šikovnosti. Rodinná firma, která začínala v 90. letech v pronajatých prostorách, se dokázala úspěšně uchytit na světovém trhu. S nástupem epidemie koronaviru je o její zboží ještě větší zájem. Mimořádně účinné filtry, které vydrží až měsíc bez výměny, nabízí k ochraně nejen českých zdravotníků.Od stánku na veletrhu k dodávkám napříč planetou

Vybudovaná od píky, tak lze popsat příběh firmy Avec Chem. Odstartoval ho vlastně konec studené války, kdy zaniklo mnoho výzkumných a výrobních programů pro přebujelou armádu východního bloku. V té době pracoval Blahoslav Filipi na vývoji a výzkumu ochranných prostředků ve Výzkumném ústavu civilní ochrany.
Dýchací filtry ovšem začaly chybět nejen armádě, ale i policii a civilním složkám. Nakupovaly se za vysoké ceny v zahraničí. Chemik a vývojář Blahoslav Filipi proto začal pracovat na vlastním účinném filtru. Zprvu ve skromných poměrech, z nichž posléze vybudoval firmu, která prorazila i daleko za českými hranicemi.

Největším českým výrobcem jsme se stali díky světovým veletrhům. Pronájem stánku na světové výstavě vojenské a taktické výstroje stál skoro půl milionu, ale rozdělili jsme se s další firmou o prostor i náklady. Měli jsme v rukávu eso, laboratorní výsledky potvrzovaly, že účinnosti našich filtrů se konkurence dokáže těžko vyrovnat. S tím jsme vyrazili na veletrh do Dubaje. A zájemci hlavně z USA, Singapuru a Austrálie, ale i třeba Argentiny si vystavené filtry od nás i konkurence sami hned testovali ve svých mobilních laboratořích. Potvrdili, že jsme dosáhli maxima možného, takže jsme podepsali několik pro nás naprosto zásadních kontraktů a začali filtry dodávat postupně skoro do celého světa,“ říká Michal Filipi, syn zakladatele firmy a současný jednatel společnosti Avec Chem.Filtr, který vydrží mnoho týdnů

Jejich filtry našly uplatnění i v boji se současnou epidemií Covid-19. Pomáhají ve světě a částečně i v Česku. Například v době vypuknutí první vlny koronavirové pandemie dodala prostředky na ochranu dýchacích cest do více než 60 tuzemských nemocničních zařízení a odběrových center. „Jsme proexportní firma, devadesát procent všeho, co vyrobíme, jde do zahraničí. Ale jsme Češi, takže nejen naši zdravotníci v první linii, ale i mnozí hasiči nebo policisté mají během zásahů a akcí naše filtry,“ vysvětluje Michal Filipi.