Hlavička
29/10/2017

Českých lékařů začne za čtyři roky výrazně ubývat

Stárnutí lékařů a nedostatek jejich mladých nástupců jsou časovanou bombou českého zdravotnictví. Českých lékařů začne už za čtyři roky výrazně ubývat, potvrzuje statistická analýza.

reklama

reklama

Lékařů a sester je už v současné době nedostatek. Na mnoha místech tak kritický, že to omezuje poskytování lékařské péče. Podle analýzy Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se ale blíží ještě horší časy. Statistická data ukazují, že už za čtyři roky začne českých lékařů ještě výrazněji ubývat.www.asdfds.cz

 

 

reklama

Tyto obavy vyjádřil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. I kdyby se totiž zvýšil počet studentů na lékařských fakultách, projevilo by se to podle něj až za pět šest let.

Odchody do důchodů převáží nad novými přírůstky

„Blíží se období demografického hrbu, kdy v roce 2018, 2019, 2020 dojde k daleko významnějšímu úbytku lékařů z toho důvodu, že překročí postdůchodový věk. My jsme v analýzách pracovali s hranicí 65 a 70 let,“ řekl Dušek.

V současnosti sice úbytek lékařů pokrývají absolventi, ale až se počet odcházejících do důchodu zvýší, nebudou fakulty stačit to vykrývat. Z lékařských fakult přitom ročně přichází do českého zdravotnictví „jen“ 850 lékařů.

Zpoždění už fakulty nedoženou

Pokud se už nyní mluví o nedostatku lékařů v Česku, je to podle Duška teprve začátek toho, co přijde v budoucnu. „Je pět minut po dvanácté, protože když teď navýšíme počet studentů na lékařských fakultách, tak se to projeví v systému za pět šest let,“ řekl. „Nám tady za nějakých čtyři pět let začne nominálně výrazně ubývat kapacita českých lékařů,“ varoval Dušek.

 

Podle Duška je nutné omladit české lékaře o deset let. V některých lékařských specializacích je průměrný věk 59 let, což podle něj není udržitelné. Je tedy celkem jasné, že krize v českém zdravotnictví i nadále trvá.

Vyšlo na Zdravotnictvivolaopomoc.cz 23.11. 2016

reklama

reklama

reklama

reklama