Cestovatelský semafor: Lotyšsko a Rumunsko jsou vysoce rizikové

Covid-19 při pohledu na mapu cestovatelského semaforu sílí hlavně na východě Evropy. Ministerstvo zdravotnictví také od dnešního pondělí přesunulo dvě východní země – Lotyšsko a Rumunsko – do tmavě červené kategorie. Naopak v Lichtenštejnsku a na Kanárských ostrovech se situace zlepšila.

Takzvaný cestovatelský semafor určuje míru rizika nákazy covidem-19 v zahraničí. Ministerstvo zdravotnictví ho aktualizuje ke každému pondělku a vychází přitom z dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).


Zelená a oranžová

Nejméně rizikové jsou země v zelené kategorii, kde návštěvníkům hrozí jen nízké riziko nákazy. V tuto chvíli mezi tyto bezpečné země patří Malta, Polsko, Lichtenštejnsko, Vatikánský městský stát a Kanárské ostrovy. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Chile, Hongkong, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan. Tam všude je možné cestovat poměrně bezpečně.

Následuje oranžová kategorie, kam spadají země se středním rizikem nákazy. V současné době je to Andorra, Dánsko, San Marino, Švédsko, Španělsko včetně Baleárských ostrovů, Kypr, Lucembursko, Norsko, Itálie, Island, Finsko, Francie, Maďarsko, Monako, Nizozemsko a Portugalsko včetně Madeiry a Azorských ostrovů.
Červená a tmavě červená

Horší situace už panuje v zemích označených červenou a tmavě červenou barvou. Úřady tam lidem nedoporučují cestovat, pokud to není nezbytně nutné, protože tam hrozí buď vysoké (červená) nebo dokonce velmi vysoké (tmavě červená) riziko nákazy.

Mezi „červené“ státy patří v tuto chvíli Bulharsko, Belgie, Irsko, Chorvatsko, Slovensko, Německo, Rakousko, Řecko a Švýcarsko. Do tmavě červené kategorie nově spadají zmiňované Lotyšsko a Rumunsko. Komě nich ovšem také Estonsko, Litva, Slovinsko a ostatní třetí země mimo EU.


Podmínky návratu

Lidé vracející se z červené a tmavě červené kategorie musí ještě před návratem do Česka vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu.

Platí pro ně také povinnost podstoupit po návratu PCR test, a to nejdříve pátý den a nejpozději dva týdny po příjezdu. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci. V případě cesty individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit PCR podle výše uvedených pravidel. Do doby výsledku je ovšem nutná samoizolace.

Při návratu ze všech zemí zelené, oranžové, červené a tmavě červené kategorie je rovněž nutné vyplnit příjezdový formulář.


(gar)

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČRAnketa

Obáváte se nové vlny epidemie covid-19?

Celkem hlasovalo 116 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat