Cestovatelský semafor: Rizikových zemí přibývá. Kam raději nejezdit

Počínaje dneškem se opět rozrostl a zbarvil seznam zemí, kde hrozí vyšší riziko nákazy. Některé z nich leží i relativně nedaleko Česka a patří mezi oblíbené dovolenkové destinace. Epidemická situace se zhoršila například v Rakousku, Bulharsku a dalších evropských zemích. Lidé by měli zvážit cesty do nich.

Cestovatelský semafor, který určuje míru rizika nákazy covidem-19, upravuje Ministerstvo zdravotnictví každý týden podle dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Do jisté míry je tak semafor i ukazatelem vývoje epidemie v Evropě a ve světě.


Kruh se stahuje ze všech stran

Nově se přesouvá do červené kategorie San Marino, Švédsko, Litva, Belgie, Dánsko a Andorra. Kromě nich tam setrvávají také Irsko, Island, Estonsko, Francie, Malta, Nizozemsko, Řecko, Kanárské ostrovy a Portugalsko včetně Azorských ostrovů.

Pro země v červené (vysoké riziko nákazy) a tmavě červené (velmi vysoké riziko nákazy) kategorii platí přísnější pravidla při návratu do Česka. Lidé z těchto zemí musí ještě před návratem do Česka vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Dále pak musí po návratu podstoupit PCR test, a to nejdříve pátý den a nejpozději dva týdny po vstupu na území Česka. Do té doby ovšem musí povinně zůstat v samoizolaci.

V případě cesty zpět autem není třeba mít test před započetím cesty, ale je povinnost ho podstoupit po návratu. I tito individuální cestovatelé musí být do výsledku testu v samoizolaci. Nevztahuje se to ovšem na plně očkované.


Bez rizika není ani Rakousko, Bulharsko či Itálie

Do oranžové kategorie zemí (střední riziko nákazy) se nově vyhouplo Bulharsko, Slovinsko, Rakousko, Lichtenštejnsko, Norsko a také Madeira. Kromě nich tam ještě zůstává Itálie, Finsko, Lucembursko a Švýcarsko.

Při návratu ze zemí oranžové kategorie je nutné vyplnit příjezdový formulář. Ani tak se ale lidé nevyhnou povinnosti podstoupit antigenní nebo PCR test. Buď tak mohou udělat ještě v cizině před cestou domů, nebo nejpozději do pěti dnů po návratu.
Pravidla platí i pro „zelené“ země

Stejná pravidla platí i pro návrat po pobytu v zemích zelené kategorie (nízké riziko nákazy). Tam patří Albánie, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Černá Hora, Kosovo, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Polsko, Severní Makedonie, Rumunsko, Slovensko, Srbsko, Městský stát Vatikán. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Brunej, Hongkong, Izrael, Japonsko, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Libanon, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Singapur, USA nebo Tchaj-wan.

Všechny ostatní země, které nejsou výslovně vyjmenovány, spadají do zmiňované tmavě červené kategorie. Ověřit si je lze na Covid portálu v sekci Dovolená 2021. Detailnější informace o podmínkách pobytu v jednotlivých zemích i s užitečnými kontakty nabízí web ministerstva zahraničí.


„Černým“ zemím se zdaleka vyhněte

V cestovatelském semaforu existuje ještě jedna barva – černá. Není sice možné zakázat tam lidem cesty, ale Ministerstvo zdravotnictví je „důrazně nedoporučuje, pokud to není bezpodmínečně nutné“. Jde o státy, kde je „extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru“.

Konkrétně jde o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Namibii, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Svazijsko/Eswatini, Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Tunisko, Zambii a Zimbabwe.

V případě návratu z těchto zemí mají osoby, které mají alespoň 14 dní po plném očkování, nebo ty, které v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19, povinnost vyplnit příjezdový formulář, nemusí však podstupovat testování a samoizolaci. Pro ostatní je nutné podstoupit před návratem PCR test a následně setrvat deset dní v samoizolaci zakončené dalším negativním PCR testem.


David Garkisch

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR


Anketa

Měli jste nebo plánujete letos zahraniční dovolenou?

Celkem hlasovalo 971 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat