Chcete změnit pojišťovnu? Konec lhůty se blíží. Jak na to? A kde jsou rizika?

Právo na změnu zdravotní pojišťovny má každý člověk jednou ročně. Má na to ale jen dva termíny v roce a ten druhý se letos právě blíží. Změna pojišťovny se může vyplatit, ale stejně tak si můžete zadělat na pořádné problémy. Na co dát pozor? A jak o změnu požádat?

Proč vůbec měnit zdravotní pojišťovnu? Většina pacientů to dělá kvůli tomu, že se dostane anebo sama chce do péče lékaře, který zrovna s tou jejich nemá uzavřenou smlouvu. Aby si pacient nemusel platit péči sám, pochopitelně změní pojišťovnu.

Základní zdravotní péči zajišťují pacientům všechny pojišťovny stejně. Rozdíl mezi nimi dělají nejrůznější výhody a bonusy, které svým klientům nabízejí a navzájem si jimi konkurují. Pokud zvažujete změnu pojišťovny, rozhodně si porovnejte tyto bonusy - obvykle jde o nejrůznější preventivní programy, prohlídky, hrazená očkování nebo třeba příplatky na plavání či rehabilitace a podobné služby. Není v možnostech tohoto textu je všechny poměřit, ale rozhodně je najdete na webových stránkách každé z pojišťoven.

 

Zkontrolujte bonusy, ale i smlouvy vašich lékařů

Logika pojišťoven je v tomto případě jasná - prevence pomáhá předcházet nemocem a každý zdravý klient je dobrý klient. Znovu je ale důležité připomenout, abyste si zkontrolovali, jaké benefity vám nová pojišťovna nabízí a jestli je budete využívat.

Zdaleka nejdůležitější ale je, abyste si ověřili, jestli vaši nejrůznější lékaři - od praktiků, přes specialisty až po zubaře - mají s vaší novou pojišťovnou uzavřené smlouvy. Jinak budete lékaři každou návštěvu platit ze svého anebo budete muset dojíždět jinam.

Rozhodně tedy neuzavírejte nové smlouvy s "náboráři" někde na ulici. Vždy si všechno pečlivě porovnejte a zvažte.

 

Lhůta pro změnu pojišťovny končí 30. září

Máte jasno? Opravdu chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Vybrali jste si skutečně tu lepší, s níž navíc spolupracují i vaši lékaři? Fajn, můžete to udělat jen jednou ročně. A máte na to dva termíny.

Fakticky se pacientům mění pojišťovna jen na začátku roku (1. ledna) anebo v polovině roku (1. července). Pro pacienty jsou ale možná ještě důležitější dva jiné termíny - aby na převod pojištěnce bylo dost času, musí ve skutečnosti o změnu požádat v prvním případě do 31. března a ve druhém (to je ten aktuální) nejpozději do 30. září.

 

Změnu můžete zařídit osobně, po webu nebo poštou

Jak tedy zdravotní pojišťovnu změnit? Nemusíte obcházet obě dvě, funguje to podobně jako třeba u mobilních operátorů. Se svojí dosavadní pojišťovnou nic neřešíte, navštívíte pobočku té nové, kterou jste si zvolili, a ta už se o váš převod postará. Na místě jen vyplníte jednoduchou přihlášku.

Pokud se vám nechce cestovat, můžete si zvolit i přihlášku online. Najdete ji na stránkách každé ze zdravotních pojišťoven. Ty pak samy zajistí váš přechod k nim - ovšem až od zmiňovaného Nového roku.

Nemáte-li přístup na internet, můžete si přihlášku vyzvednout na pobočce, doma se rozmyslet a odeslat ji poštou. V tomto případě stačí, když bude mít přihláška poštovní razítko ze 30. září.

 

David Garkisch

Foto: Istock.comZrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Černý kašel si snadno spletete s virózou. Pro děti může být smrtelný

Cestovatelský semafor: Rizikových zemí přibývá. Kam raději nejezdit

Nová pravidla: Na Slovensko jen s očkováním, jinak vás čeká karanténa