Hlavička
23/01/2018

Chřipka je tady, už zabíjela. Jsme na počátku pravidelné epidemie

Čekárny ordinací po celé zemi začínají plnit pokašlávající lidé s teplotami. V lepším případě nachlazení, v tom horším s chřipkou. A to není banalita, letošní chřipka už zabíjela. Stojíme na prahu epidemie chřipky, přiznalo i ministerstvo zdravotnictví. Čísla to dokládají.

reklama

reklama

Ještě to není chřipková epidemie, ale už je jasné, že přichází. Svědčí o tom nejen hlášení z Česka, ale i od evropských sousedů. Ti nejbližší - Rakousko a Německo - už chřipkovou epidemii prožívají.

A vedle nich ji hlásí také Itálie, Chorvatsko, Slovinsko, Nizozemí, Švýcarsko, Španělsko, Portugalsko, Turecko, Norsko a Švédsko. Nemocných s chřipkou přibývá v celé severní a jihozápadní Evropě, ale zatím tam úrovně epidemie nedosahují. Podobné je to v Česku.

Chřipka tak přichází přesně na čas podle zkušeností epidemiologů - v druhé polovině ledna. Zatím ale není jasné, jaký přesný typ chřipky bude se prožene Českem. V Národní referenční laboratoři zatím zachytávají smíšený koktejl virů, takže nedokáží určit, který bude dominantní.

reklama


Ministerstvo: Jsme na začátku epidemie

Že je chřipková epidemie takříkajíc za humny, potvrdilo i ministerstvo zdravotnictví. \""Na základě analýzy nemocnosti akutními respiračními infekcemi, lze konstatovat, že se Česká republika nyní nachází na počátku chřipkové epidemie,\"" řekla Našemu zdravotnictví tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

V minulém týdnu, odkud pocházejí poslední aktuální údaje, dosáhl počet nemocných s respiračními infekcemi a chřipkou úrovně 1 224 nemocných na 100 000 obyvatel. Proti týdnu předchozímu to znamená vzestup o více než deset procent. (Podrobné informace aktualizované v týdenních intervalech lze nalézt zde.)

V celé zemi lékaři zatím zachytili 16 tak těžkých případů lidí s chřipkou, že vyžadovaly intezivní péči v nemocnici. Čtyři pacienti přesto atak nemoci nepřežili. Ve všech případech šlo o starší lidi nad 60 let. 


Nejvíc nemocných je mezi nejmenšími dětmi

Nárůst nemocných i komplikované případy hlásí také hlavní pražská hygienická stanice, která upozorňuje, že nejvíce postiženou skupinou jsou děti do pěti let věku. \""V hlavním městě už byly hlášeny dva závažné průběhy onemocnění chřipkou. Šlo o ženu (47), u které typ chřipky dosud nebyl určen a další ženu - cizinku (61). U té byla zachycena chřipka A/H1N1. Obě ženy musely být hospitalizovány na ARO,\"" řekl ředitel pražských hygieniků Jan Jarolímek.

I když se epidemiologové brání určit dominantní typ chřipky, podle hlášení Národní referenční laboratoře jsou v rámci Česka dosud izolovány chřipka A – vždy subtyp A/H1 a dále chřipka B, zcela převažuje linie Yamagata. 

Když přijde chřipka, jde vždy o směs několika druhů virů. Dělí se na typy A a B. \""Áčka\"" mají mnoho poddruhů a mutací. U typu B naopak existují dva druhy virů – Yamagata a Victoria. Pokud vás zajímá, jak se virus pravidelně stěhuje po zeměkouli, mutuje a jak proti němu vědci vyvíjejí vakcíny, odpovědi najdete v článku: Pozor, chřipka opravdu zabíjí! Jedinou ochranou je očkování


Chřipka zabíjí čtyřikrát víc než auta

Chřipka není obyčejný kašel, ale překvapivě vážná, až smrtelná hrozba, která si mezi lidmi každý rok vybere svoji morbidní daň. Každoročně jí v Česku podlehnou až dva tisíce lidí. To je čtyřikrát více obětí než mají autonehody.

Rozpoznat chřipku od nachlazení je celkem snadné. Je vám příšerně, o dost hůř než jen s rýmou a kašlem. \""Na rozdíl od běžné virózy vás u chřipky zaskočí její rychlý nástup. Náhle nemůžete udělat ani krok, příšerně vás bolí klouby a teplota je nad 38 stupni Celsia. Ostatní příznaky chřipky jsou podobné viróze,\"" popsal chřipku šéf pražských hygieniků.

Stejně reagovala i praktická lékařka Martina Spaziererová: \""Stručně se dá říct, že co nezačíná vysokými horečkami kolem 40 °C, není chřipka. Ta vás přepadne takhle náhle z plného zdraví během čtyřiadvaceti hodin.\""


Prevence? Umývat si ruce, nesahat si na nos, oči a ústa

Co proti chřipce udělat? A co když už ji mám? Ideální odpověď je očkování, ale na to už je pozdě. Co zbývá? \""Vyhnout se kontaktu s nemocnými osobami. Stačí jeden člověk – například z početnější rodiny, který onemocní a nákazu přenese i na další lidi. Jako prevence je vhodné pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou. Neumytýma rukama by se lidé rozhodně neměli dotýkat očí, nosu a úst. V neposlední řadě se vyplatí dbát na pestrou stravu a dostatek odpočinku,\"" doporučil ředitel pražských hygieniků Jan Jarolímek.

Pokud máte blízkého v nemocnici, možná se vás brzy bude týkat také zákaz návštěv. Ten se při chřipkových epidemiích vyhlašuje běžně. Má to doslova smrtelně důležitý význam. \""Jakmile se chřipka dostane třeba do léčebny dlouhodobě nemocných, buďte si jisti, že tam nebude jen jeden mrtvý, ale určitě několik,“ řekla Našemu zdravotnictví Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemiologického odboru Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Zákazy návštěv vyhlašují vždy jednotlivé nemocnice samy. Ministerstvo zdravotnictví se jim zatím nechystá podobné doporučení vydat. \""Nicméně v případě významného zhoršení situace by k těmto krokům mohlo přistoupit,\"" uvedla tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama