Hlavička
Zprávy -
10/02/2021

Covid nepochází z laboratoře, zjistila WHO. Vyvinul se asi u zvířat

Nový koronavirus nevyvinuli vědci uměle v laboratořích, ani z nich neunikl. Pochází s největší pravděpodobností ze zvířat a na člověka se přenesl z mezihostitele. Odkud to bylo, ale není stále jasné. K takovým závěrům dospěla mise WHO v čínském městě Wu-chan, zdroji nákazy.

reklama

reklama

Vyšetřování původu viru bude dál pokračovat a mohlo by se zaměřit na jihovýchodní Čínu. Pátrání WHO ale bylo úspěšné zatím alespoň v tom, že takřka vyloučilo umělý původ viru nebo jeho zdroj v laboratořích ve Wu-chanu. Tuto kontroverzní teorii loni šířil mimo jiné i prezident Donald Trump.


Šéf mise Světové zdravotnické organizace (WHO) v Číně, Peter Ben Embarek doslova prohlásil, že je extrémně nepravděpodobné, že by virus unikl z wu-chanských laboratoří. Právě v tomto městě byl poprvé detekován v prosinci 2019. Od té doby už na světě nakazil přes sto milionů lidí a způsobil 2,3 milionu úmrtí.

reklama



Z netopýrů na luskouny a pak na člověka?


Kde se tedy covid-19 vzal? Na to už WHO přesnou odpověď nemá. Podle vedoucího mise pátrání sice přineslo nové informace, ale nezměnilo nijak zásadně dosavadní poznatky o viru. Odborníci se domnívají, že se virus vyvinul u zvířat, než se rozšířil na člověka. Ale nevědí jak.


Na tiskové konferenci WHO znovu padla zmínka o teorii přenosu viru na člověka z netopýrů přes luskouny, kteří se v Asii loví pro maso a využití v čínské medicíně, přestože jsou chránění.


Vedoucí mise Peter Ben Embarek potvrdil, že netopýři jsou „přírodním rezervoárem“ covidu-19. Identifikace trasy přenosu viru mezi zvířaty podle něj zůstává nedokončenou prací, ale s největší pravděpodobností se do přenosu mezi netopýry a člověkem zapojil ještě další zprostředkující druh.



Další možný zdroj – zamrazené mořské plody


Netopýři jako původci viru ale nejsou jedinou variantou, kterou WHO prošetřuje. Možností je i přenos tzv. „chladným řetězcem“, tedy přepravou a obchodem se zamrazenými potravinami. Právě proto chce teď WHO upřít pozornost na jihovýchodní Asii, odkud směřují do země například dodávky zamrazených mořských plodů a není nad nimi dostatečná kontrola. Právě na tomto rozsáhlém území by podle WHO mohl být prapůvod viru.


Mise v Číně navštívila i nechvalně proslulý wu-chanský trh v Huananu, kde se prodávají ryby, maso i živá divoká zvířata. Právě tam se objevily některé z prvních případů nákazy u lidí.



David Garkisch


Ilustrační foto: Flickr.com, CC BY-SA 2.0




reklama

reklama


reklama

reklama