Hlavička
Zprávy -
20/07/2022

Covid pozitivních přibývá. ČLK vyzvala v dopise ministra zdravotnictví, aby přestal současnou situaci ignorovat

V úterý laboratoře v Česku zaznamenaly 3240 pozitivních osob s covidem-19, což je oproti minulému úterý o 1260 více a zároveň nejvíce od druhé poloviny dubna. Mírně přibývá i pacientů s covidem v nemocnicích. Zatímco minulé úterý jich bylo 166, včera to bylo 590 lidí, z toho 21 ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

reklama

reklama

I proto prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek vyzval začátkem minulého týdne v dopise ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, aby začal na současnou situaci letní vlny epidemie reagovat.

„Skutečnost, že ministerstvo zdravotnictví nereaguje na rychlý nárůst počtu nemocných, považuji za chybu, která se nám může vymstít. Jako prezident České lékařské komory cítím, obdobně jako během předchozích epidemických vln, i tentokrát jistou spoluzodpovědnost za zvládání epidemie. Skutečnost, že na rozdíl od řady jiných evropských zemí neplatí v České republice žádná protiepidemická opatření, považuji za nezodpovědný hazard. Není možné spoléhat se na to, že ‚zdravotníci zase všechno zvládnou‘ nebo že se ‚epidemie sama přežene‘,“ uvedl Kubek v dopise, na který zatím ministr zdravotnictví neodpověděl.

Prezident ČLK nepovažuje za příliš prozíravé uklidňovat se tím, že v nemocnicích je zatím hospitalizováno „pouze 300 pacientů“ a že zatím na covid-19 umírají „pouze jednotlivci“.

reklama

„Je přece jasné, že právě tyto ukazatele mají zpoždění za počtem nakažených osob, který navíc v současnosti kvůli absenci testování pouze odhadujeme. To není dobré. Pokud bude Ministerstvo zdravotnictví ČR spolupracovat s Českou lékařskou komorou, budou mít společně šířené informace větší přesvědčovací schopnost. Právě proto upřednostňuji společný postup. V současnosti však lékařská komora nemá žádné oficiální informace ani pro své členy,“ dodal Kubek.

Chybí informace pro lékaře

Kromě toho by ČLK uvítala informaci, kdy bude v Česku obnovena povinnost nošení respirátorů či roušek ve zdravotnických zařízeních, v sociálních zařízeních a v hromadné dopravě, ale také obnovení hrazení PCR testů z prostředků veřejného zdravotního pojištění pro veřejnost, dostupnost antivirotika Paxlovid pro pacienty a hlavně aktualizované metodické pokyny, kterými by se mohli lékaři řídit.

„Naším cílem není šíření paniky, ale snaha předcházet hrozícímu chaosu a minimalizovat škody. Proto si Vás ještě závěrem dovoluji požádat o přehodnocení Vašeho ‚liberálního přístupu‘. Po zkušenostech z uplynulých dvou let nemohu označit spoléhání se na to, že různá doporučení bude dobrovolně respektovat počet obyvatel dostačující k tomu, aby tato doporučení mohla fungovat, jinak než jako naivitu. Z chyb, které jsme udělali, bychom se měli poučit, a ne je znovu a znovu opakovat,“ těmito slovy uzavírá prezident ČLK svůj dopis.

Nova varianta a přicházející posilující očkování

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek zatím umožnil od pondělí 18. července očkování druhou posilovací dávkou proti covidu-19 pro lidi nad 18 let. Doporučení pro očkování se týká především osob nad 60 let a mladších rizikových pacientů. Očkovat se posilovací dávkou lze vakcínami Comirnaty (BioNTech/Pfizer) a Spikevax (Moderna) s tím, že posilovací dávku lze dostat bez registrace v nemocnicích a u praktických lékařů.

Dnes mimo jiné Válek řekl, že ministerstvo zdravotnictví v žádném případě neplánuje zavádět plošné preventivní testování na covid hrazené ze zdravotního pojištění.

V Česku stále dominují ve vzorcích z diskriminačních PCR testů z 96 procent subvarianty BA.5.x (případně BA.4). Národní referenční laboratoř (NRL) také celogenomovou sekvenací potvrdila první případ nákazy subvariantou BA.2.76 v Česku a nárůst subvariant omikronu s označením BE a BF, které převažují v Německu nebo ve Spojeném království.

„Subvarianta BA.2.76 se podobně jako kentaur s označením BA.2.75 řadí do rodiny mutací, jejichž vývoj považujeme za dobré sledovat, ostatně tu s označením kentaur už Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zařadilo mezi varianty zájmu. Podle dostupných informací ze zahraničí by BA.2.76, která ještě nemá vlastní pojmenování, mohla podobně jako kentaur patřit do skupiny, která dobře uniká virus neutralizačním protilátkám, to znamená, že proti ní není dostatečná imunita po prodělání nemoci, a to ani po infekci omikronem, především variantou BA.1,“ uvádí k prvnímu záchytu vedoucí NRL pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění RNDr. Helena Jiřincová.

„Za současné situace, kdy rostou počty infikovaných, považuji za důležité připomenout doporučení ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. Nošení ochrany úst a nosu, ideálně respirátorů alespoň třídy FFP 2, má smysl všude tam, kde je vysoká koncentrace lidí a špatné větrání, a také tam, kde jsou lidé více náchylní k nákaze kvůli svému zdravotnímu stavu. Týká se to tedy především prostředků hromadné dopravy, zdravotnických zařízení a domovů seniorů. Respirátory nejsou povinné, ale jejich nošení tam, kde se koncentruje větší počet osob, nebo třeba v blízkosti seniorů a lidí s oslabenou imunitou je výrazem osobní odpovědnosti a ohleduplnosti každého z nás,“ uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.   

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama