Covid sílí. Naposledy tak rychle přibývalo nakažených v květnu

Koronavirová čísla nadále stoupají. Nejde přitom jen o počty nově nakažených, ale i o hospitalizované pacienty. Statistiky jsou o to horší, že přitom zároveň klesá počet provedených testů. Jen za úterý přibylo v Česku 1511 nově zachycených případů, tedy o celou třetinu víc než před týdnem.

Nejhorší situace panuje v Moravskoslezském kraji, kde lékaři a hygienici na přepočet na 100 tisíc obyvatel zachytili za úterek 11 nově nakažených, následuje Jihočeský kraj s 96 případy a pak Praha s 88 nakaženými. Naopak nejméně nových případů (24) evidují v Královéhradeckém kraji.
Nová vlna epidemie?

Nejsou to příliš dobré zprávy, protože to zatím jen potvrzuje prognózy epidemiologů, že na podzim může v Česku vypuknout další vlna epidemie covid-19. Nárůst nových případů lze ze statistik vyčíst už od srpna, kdy se počty pohybovaly kolem dvou stovek. Teď už od minulého týdne překonávají tisícovku.

Aktuálně je podle webu ministerstva zdravotnictví s nákazou covid-19 hospitalizováno 388 lidí, z toho 78 lidí je v těžkém zdravotním stavu. 98 pacientů leží na JIP, na umělé plicní ventilaci je jich připojeno 35 a třem dalším pacientům zachraňuje život takzvaná mimotělní membránová oxygenace. I v tomto případě hospitalizovaných přibývá, proti minulému týdnu opět o třetinu, stejně jako počty nově nakažených.


Roste i reprodukční číslo

Další nepříznivou zprávou je, že mírně klesá i ochranný efekt vakcinace. Nejvyšší (89,5 procent) byl letos v únoru, v dosud neuzavřeném říjnu se pohybuje už na nižších hodnotách (76,6 procent). Další podrobnější informace si můžete přečíst ve zprávě ministerstva zdravotnictví.

Navíc se ve středu opět zvýšilo reprodukční číslo, které vypočítává, kolik jediný pozitivní pacient nakazí dalších lidí. Teď je na hodnotě 1,23, zatímco ještě v úterý tento údaj uváděl 1,17. Znamená to, že epidemie opět narůstá – přitom ještě do konce srpna byla tato hodnota pod jedničkou. Od té doby ale referenční číslo neustále přibývá.

Dosud se v Česku covidem-19 prokazatelně nakazilo 1 705 532 lidí. Podle oficiálních statistik na nákazu zemřelo 30518 lidí, zatímco přes jeden a půl milionu se z nemoci vyléčilo. Lidé si už nechali aplikovat skoro 12 milionů dávek vakcín, podstoupili bezmála 30 milionů antigenních testů a více než 10 milionů PCR testů.
David Garkisch

Foto: Pixabay, CC0, Ministerstvo zdravotnictví ČR


Anketa

Obáváte se nové vlny epidemie covid-19?

Celkem hlasovalo 116 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat