Covid vyřadil další olympioniky. Babiš mluví o skandálu, bude vyšetřování

Už čtyři sportovci z českého olympijského týmu mají pozitivní covidový test. Všichni cestovali do Tokia vládním speciálem společně s neočkovaným lékařem výpravy. Na olympijský výbor se za to valí vlna kritiky, ke které se přidal i premiér. Ministerstvo zdravotnictví chce vyšetřit, jestli nedošlo k pochybení.

Pozitivně testovaných z letu olympioniků mezi Prahou a Tokiem je ovšem už šest, dva z nich ale nepatří mezi sportovce. Jde o „pacienta nula“, tedy zmiňovaného lékaře Vlastimila Voráčka, kterého testy odhalily už na letišti v Tokiu a putoval okamžitě do izolace. Později se koronavirus potvrdil u trenéra beachvolejbalistek Simona Nausche, plážového volejbalisty Ondřeje Perušiče a stolního tenisty Pavla Širučka. Nejnověji dnes mezi nakažené sportovce přibyla plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková a také silniční cyklista Michal Schlegel.


Babiš: Skandální! Hrubě se mi to nelíbí

Český olympijský výbor (ČOV) čelí tvrdé kritice, že se nepostaral o bezpečnou dopravu olympijského týmu a že měl požadovat od všech cestujících v letadle a členů výpravy dokončené očkování proti covidu-19. V letadle vypraveném speciálně pro olympioniky a jejich doprovod cestovalo celkem 42 lidí, včetně čtrnácti sportovců. Ti všichni jsou teď v Japonsku v karanténě nebo v samoizolaci a lékaři jim dělají každý den covidové testy. Sportovci mají dovoleno trénovat, s výjimkou těch pozitivně testovaných.

Skandál hýbe nejen veřejností, ale rezonuje i ve vládě a mezi opozicí. Jednání lékaře Vlastimila Voráčka odsoudil také premiér Andrej Babiš. Nejen kvůli tomu, že ohrozil olympioniky, ale také proto, že jde špatným příkladem. „Považuji to za skandální, hrubě se mi to nelíbí. Vůbec nechápu, jak se to mohlo stát,“ prohlásil Babiš. „Všude přesvědčujeme lidi, aby se naočkovali. A tady lékař naší delegace není naočkován. Je to hlavně nefér vůči sportovcům, kteří bohužel asi nebudou moci nastoupit,“ dodal premiér s tím, že za pochybení zaplatí zmařenou šancí nejen oni, ale svými penězi také daňoví poplatníci.


Vojtěch: Neočkovaný lékař? Naprosto nezodpovědné

Podobně reagoval také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který se rovněž podivil nad tím, že lékař olympioniků není očkovaný, přestože jako zdravotník má tuto možnost už řadu měsíců. „Pokud ten lékař neměl žádné zdravotní důvody proto, aby se nemohl naočkovat, tak to skutečně považuji za naprosto nezodpovědné,“ řekl Vojtěch.

Pozastavil se také nad tím, že se na palubě letadla s olympioniky a jejich doprovodem nedodržovala protiepidemická pravidla. „ČOV přiznal, že v rámci toho letadla se žádná opatření nedodržovala. Všichni sundali respirátory a podobně. Taky by si měli všichni uvědomit, že ta nákaza tady pořád je a dodržování opatření je naprosto klíčové,“ připomněl ministr Vojtěch. Možné pochybení při organizaci výpravy olympioniků bude prošetřovat také komise hygieniků při ministerstvu zdravotnictví.


Pozitivní lékař: Očkovaný nejsem, bylo to dobrovolné

Na svou obranu dnes médiím zaslal prohlášení také zmiňovaný lékař Vlastimil Voráček. Potvrdil, že očkovaný není a nemá to ani v plánu. Ohradil se proti tomu, aby byl spojovaný s nákazou sportovců a uvedl, že očkování olympijský výbor nevyžadoval. „Očkování bylo zadané jako dobrovolné. Z mé strany a celého týmu tedy nedošlo k porušení žádných těchto předpokladů,“ napsal novinářům lékař Voráček. 

Ve svém prohlášení také zpochybnil účinnost a bezpečnost současných vakcín: „Kromě toho mám pozitivní přístup k očkování, leda že to očkování je, a proběhlo řádně testovacím procesem (u mRNA vakcín ca. 10 let) a má plnohodnotnou registraci (viz příbalový leták Pfizeru).“ Více v článku Nic jsem neporušil, nemusel jsem je nakazit já, hájí se lékař olympioniků


Olympijský výbor: Je nám to líto

Do své obrany se pustil i olympijský výbor, který ustanovil vyšetřovací komisi, která se záležitostí už zabývá. Výslednou zprávu by měla komise zveřejnit za dva týdny. Výbor připustil i porušení protiepidemických nařízení na palubě letadla: „Bohužel se nám nevyhnuly sportovní tragédie, je nám to nesmírně líto. / Ano, ukázalo se, že roušky neměli vždy všichni po celou dobu.“

Olympijský výbor se brání tím, že povinnost dokončeného očkování nemohl po účastnících výpravy požadovat. „Ctíme Olympijskou chartu, nemůžeme nařídit očkování sportovcům  jejich doprovodům jako povinnost.“ Veškerá ochranná opatření tak sestávala jen z testování. Cestující v letadle museli mít dva negativní PCR testy – jeden starý 24 hodin, druhý 72 hodin. Očkování museli povinně mít jen zaměstnanci ČOV v letadle.
Situaci přímo z místa konání her, z Tokia, komentoval pro Czech Team také šéf české výpravy TV Martin Doktor. „Není úplně růžová. Stalo se, co se stalo. Snažíme se to vyřešit, pracujeme od rána do večera. Snažíme se udržet sportovce v soutěžích tam, kde to jde. Kde to nejde, je to tragédie. Vím, co sportovci cítí, je to strašný. Ale nedá se nic dělat, musíme bojovat. Zítra je zahájení, máme spoustu sportovců, kteří jsou připravení. Těším se, až je uvidíme přímo v akci.“


Sluková: Pláč, nadávky, pláč

Pro plážovou volejbalistku Markétu Nausch Slukovou, která se dnes stala pátým pacientem výpravy, olympijské hry končí. Společně s ní přišla o svůj sen i její spoluhráčka Barbora Hermannová. Ještě ve středu spolu natočily video, jak trénují alespoň s medicinbalem na pokoji v karanténě.

Pro Slukovou je zklamání o to větší, že jde o její poslední olympiádu. Kvůli Tokiu dokonce omezila i svůj rodinný život a odložila plánované početí a založení rodiny. „Už jsme si poplakaly, zanadávaly, zase poplakaly. Jen doufám, že další pozitivní případy nebudou přibývat. Tohle je noční můra každého olympionika, který se dostane tak daleko a je těsně před branami turnaje,“ pospala své pocity beachvolejbalistka Suková.


David Garkisch

Foto: Pixabay (CC0), Český olympijský výbor


Vyjádření Vlastimila Voráčka, lékaře olympijského týmu pozitivního na covid-19:

„Za prvé bych chtěl konstatovat, že ohledně olympijských her v Tokiu byly zadány určité předpoklady organizátory her, podle kterých se může sportovec a doprovod účastnit. Očkování bylo zadané jako dobrovolné.

Z mé strany a celého týmu tedy nedošlo k porušení žádných těchto předpokladů. Kromě proběhlých povinných negativních PCR testů před odletem, dokonce v rozdílných laboratořích, se testuji nezávisle i sám a kontroluji a udržuji imunologicky relevantní parametry v krvi a tím si zvyšuji odolnost. Předem a ani do dneška jsem neměl a nemám žádné klinické příznaky covidového onemocnění a jsem kompletně fit.

Z hlediska všech těchto okolností není vůbec jasné, kdo, jak, koho a kdy mohl infikovat, a ohrazuji se proti tomu, že jsem to musel být já, jenom že jsem byl jako první pozitivně vytestovaný nevalidovaným testem PCR, nebo někdo jiný v letadle.

Kromě toho mám pozitivní přístup k očkování, leda že to očkování je, a proběhlo řádně testovacím procesem (u mRNA vakcín ca. 10 let) a má plnohodnotnou registraci (viz příbalový leták Pfizeru). Z hlediska všech okolností a nejasností, které kolem covidového onemocnění stále ještě kolují a všechny státy, politici i odborné společnosti v tom plavou už 18 měsíců, a vidím zde v izolaci převážně pozitivně testované plnoočkované rádobyúčastníky Her z celého světa, jednoznačně odmítám unáhlené předdefinované úsudky ohledně hodnocení pozitivních testů v českém týmu.“Anketa

Měl být lékař olympijské výpravy před odletem očkovaný proti covidu?

Celkem hlasovalo 424 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům