Covidový semafor začal výhrůžně blikat. Virus se šíří v rodinách a v práci

Do výstražné oranžové se po Praze zbarvilo dalších pět okresů. Celkem čtyřicet ostatních regionů v zemi dostalo od hygieniků zase zelenou barvu, což je první stupeň rizika. Střední Čechy omezují noční provoz barů, Praha zavádí povinnou dezinfekci u vstupu do budov.

Šíření koronaviru Českem neutichá, spíše naopak. Ve čtvrtek padl další rekord v počtu nově diagnostikovaných případů nákazy. Přibylo 1 382 nakažených, o dvě stovky víc než předchozí den. Současně od čtvrtka platí plošná povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách všech budov.


Oranžových je už šest okresů. Nákaza začíná být komunitní

Nejhůř je na tom stále Praha, odkud pochází zhruba čtvrtina všech případů pozitivních na covid-19. Také v ní platí nejpřísnější opatření v zemi - nejprve předběhla Česko s povinnými rouškami ve vnitřních prostorách a navíc omezila provoz restaurací a barů do půlnoci. Od pondělí pak pražští hygienici zavádí povinnou dezinfekci u vchodů do budov jako jsou třeba obchody či restaurace. "V provozovnách, kde se prodává zboží a prodávají nebo poskytují služby," definuje to nařízení hygieniků.
Na stejný stupeň rizika jako Praha se ovšem dostalo pět dalších okresů. Jsou to Praha-východ, Beroun, Kladno, Kolín a Uherské Hradiště. Hned čtyři z nich leží ve Středočeském kraji, což znamená, že se nákaza začíná rychleji šířit i těsně za hranicemi hlavního města. "Nejzatíženějšími regiony jsou Praha a Středočeský kraj, kde se objevuje počátek komunitního šíření. Ohniska nákazy evidujeme také v ostatních regionech, kde jsou však zdroje nákazy dohledatelné a virus se tedy nešíří komunitně," potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


Také Středočeši budou omezovat hospody a bary

Středočeští hygienici sáhli k podobnému opatření jako Praha. Od pondělí nařídili v celém kraji, aby i tamní restaurace zavíraly do půlnoci. Právě hospody, bary a noční podniky, kde se kumulují lidí na omezeném prostoru, jsou stále jedním z nejčastějších míst, odkud si nákazu přinesou.

"Nejvíce rizikové jsou nadále hromadné akce a další společenské a soukromé akce s vyšší kumulací osob na jednom místě. Zde pozorujeme nejvíce případů. Apeluji proto na všechny občany, aby zvážili návštěvu těchto akcí a dodržovali základní hygienická pravidla," vzkázala hlavní hygienička Jarmila Rážová.


Případů nákazy přibývá ve většině okresů v zemi

Dobré zprávy nepřicházejí ani ze zbytku země. Do zeleného stupně pohotovosti se nově zabarvily okresy: Benešov, Kutná hora, Mladá Boleslav, Nymburk, Rakovník, České Budějovice, Český Krumlov, Písek, Strakonice, Tábor, Plzeň-město, Plzeň-jih, Rokycany, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Litoměřice, Louny, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Hradec Králové, Náchod, Trutnov, Chrudim, Pardubice, Svitavy, Jihlava, Pelhřimov, Žďár nad Sázavou, Brno-město, Brno-venkov, Olomouc, Prostějov. Přidaly se tak k okresům Hodonín, Praha-západ, Třebíč, Blansko, Příbram nebo Mělník, které byly v zeleném stupni pohotovosti už dříve. 
"Nárůst počtu pozitivně diagnostikovaných osob se týká většiny okresů, nejde již o omezený počet jasně popsaných klastrů nebo ohnisek nákazy. Nicméně stále jde ve většině okresů o záchyty sporadické, ojedinělé, negenerující nebezpečné a meziregionální klastry," popsal situaci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Takzvané reprodukční číslo počítané na celou populaci se v současné době podle Duška rovná 1,35. "Stále jde tedy o kontrolované šíření nemoci, lineární, nikoli exponenciální," dodal.


Nejčastější přenos? V rodině a v zaměstnání

Dobrou zprávou naopak je, že koronavirus zatím masivně nezasáhl ohrožené skupiny, tedy především seniory. Podíl nově diagnostikovaných osob ve věku 65+ tvoří asi jen 10 procent celkových nárůstů, u kategorie 75+ je to méně než 5 procent.

Nejčastěji se koronavirus šíří v rodinách a v zaměstnání. Pak následují návštěvy společenských akcí a nákaza se objevuje i ve sportovních klubech, a to jak profesionálních, tak i amatérských. Se začátkem školního roku jsou ve větší míře hlášeny případy ve školách, a to jak u studentů, tak i u pedagogického sboru.

Včera se mezi statistikami o covidu-19 podařilo dosáhnout i jiného rekordu - Česko od počátku pandemie přesáhlo milion uskutečněných testů. Při nich se podařilo odhalit přes 32 tisíc nakažených, dvě třetiny z nich se z nemoci vyléčily a v současnosti je tak aktivních případů přes 11 tisíc. V nemocnicích je teď s koronavirem 249 lidí. Nemoci od března podlehlo 448 lidí.


David Garkisch


Anketa

Budete se teď vyhýbat větším akcím a setkáním s více lidmi?

Celkem hlasovalo 1246 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům