Hlavička
16/06/2021

Čtvrtá změna podmínek dětských táborů za týden. Snad poslední

Ministerstvo zdravotnictví dnes už počtvrté stanovilo nové protiepidemické podmínky pro konání letních dětských táborů – a to během jediného týdne. Tentokrát už jde o společnou dohodu, s níž provozovatelé táborů souhlasí. Děti již nebude nutné testovat na táboře každých sedm dní, kromě těch bez PCR testu.

reklama

reklama

Právě zmatky kolem testování, různých druhů testů a jejich četnosti byly největším problémem. Kromě toho si pořadatelé táborů stěžovali, že rozhodnutí přišlo pozdě – pouhé dva týdny před začátkem táborů, kdy už není možné zahrnout náklady na testy do rozpočtů.


Neproveditelné varianty

reklama

Původně vláda schválila, že se budou muset všichni účastníci táborů – děti i dospělí – muset povinně testovat před odjezdem a pak každých sedm dní. Po kritice ministr zdravotnictví Adam Vojtěch minulou středu částečně ustoupil, ale fakticky by ani nové podmínky nebyly proveditelné. Pokud by účastníci tábora měli PCR test, nebylo by přetestování nutné. Podmínkou ovšem bylo, aby měli negativní PCR test úplně všichni účastníci. Pokud by se mezi nimi našel jediný s méně přesným antigenním testem, opět by povinnost testování platila bez výjimky pro celý tábor.

„Ministerstvo nastavuje varianty, které reálně nejsou proveditelné. (…) Dosáhnout zrušení nutnosti opakovaného testu je tak fakticky neproveditelné. Kapacity veřejných testovacích míst jsou nedostatečné a mnohde již nyní zcela zaplněné,“ upozornila na svém facebooku organizace Junák – český skaut. Po ministerstvu přitom žádali znát podmínky provozu táborů tři měsíce před jejich začátkem a o opakovaném plošném testování celého tábora při jednáních nikdy nebyla řeč.

„V situaci, kdy stát ruší testování na pracovištích (v budovách) a ve školách testuje jednou za 14 dnů (v budovách), vyžaduje testování na skautských letních táborech (louky, lesy) v uzavřených skupinách každých sedm dnů. Bez jakéhokoli avíza předem, bez podpory, bez financování,“ dodal ještě včera Junák.


Našla se prý střední cesta

Teď se za cenu dalších změn na poslední chvíli situace uklidnila. Platí opět nové podmínky, ale tentokrát už po dohodě s Českou radou dětí a mládeže. Děti s PCR testem se nebudou muset v průběhu pobytového letního tábora přetestovat, a to i v případě, že s nimi ve stejný turnus pojedou děti s antigenním testem nebo samotestem. PCR test musí být maximálně sedm dní starý, stejně jako je to dnes vyžadováno při vstupu do všech služeb i na akce. Shodli se na tom hlavní hygienička Pavla Svrčinová a předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.

Přetestování dětí v rámci letních táborů, které trvají déle než týden, bude po sedmi dnech nutné pouze u dětí, které před odjezdem na tábor podstoupily antigenní test nebo samotest na místě. Děti, které na tábor odjedou s PCR testem starým nanejvýš sedm dní, se testování v průběhu tábora netýká. Tato podmínka platí bez ohledu na to, zdali jsou v jedné skupině děti s různými typy testů.

Skutečně jsme se snažili táborníkům vyjít maximálně vstříc, ale ochrana zdraví dětí je pro nás zcela nepřekročitelná podmínka. Jsem ráda, že jsme s panem předsedou Sedláčkem našli střední cestu, která vyhovuje oběma stranám,“ vysvětlila hlavní hygienička Svrčinová.


Co platí? Co s sebou na odjezd na tábor? A co dál?

Nově nastavené podmínky už pořadatelům táborů vyhovují. „Domluvené podmínky považujeme za funkční kompromis, který je pro rodiče i organizátory zvládnutelný. Budeme doporučovat všem rodičům, aby s dětmi před odjezdem zašli na PCR test, protože pak odpadne povinnost přetestování v průběhu tábora. Nicméně chápeme, že některé děti PCR test třeba nestihnou, organizátoři tak budou připraveni tuto část dětí na místě otestovat,“ uvedl předseda Rady dětí a mládeže Aleš Sedláček s tím, že pro přetestování organizátoři využijí samotesty nebo pozvou mobilní odběrový tým.


Před nástupem na letní tábor tak mají povinnost děti splnit jednu z podmínek OTN (očkování–test–nemoc):

- 22 dní po první dávce očkování (certifikát stažený z portálu ocko.uzis.cz);

- PCR test starý maximálně sedm dní;

- potvrzení o prodělané nemoci, které platí maximálně 180 dní;

- antigenní test starý maximálně 3 dny (pak je ale nutné přetestování každý 7. den tábora);

- samotest provedený na místě (opět s nutností přetestování 7. den tábora);

- potvrzení o testu ze školy, případně čestné prohlášení (zase s podmínkou přetestování 7. den tábora).

Takové podmínky se líbí i skautům. „Za dosažené řešení jsme rádi a děkujeme všem za projevenou podporu. Skautští vedoucí dostanou do konce týdne aktualizované  skautské táborové podmínky,“ komentovala to dnes organizace Junák na svém facebookovém profilu.

Poslední podmínkou ovšem je, aby s takovým řešením souhlasila i vláda. Ministr zdravotnictví chce tento kompromisní návrh vládě předložit v pondělí.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0reklama

reklama

reklama

reklama