Hlavička
12/04/2019

Čunkovy plány s nemocnicí za miliardy u kraje narazily. Bojí se zadlužit

Má to být obří projekt i v celorepublikovém měřítku – zbrusu nová krajská nemocnice ve Zlíně za osm miliard, kterou by rád postavil hejtman Jiří Čunek. Není ale jisté, jestli nemocnice nezůstane jen na papíře. Přesto už dokázala rozdělit veřejnost i lékaře na dva tábory.

reklama

reklama

Velkolepé plány hejtmana Jiřího Čunka se zasekly u krajských zastupitelů. Ti je na svém zasedání projednávali dlouhých sedm hodin, diskutovat přišli i lékaři. Nic se nevyřešilo, definitivní rozhodnutí zastupitelé odložili na další schůzi v půlce června.

Hejtman Čunek je stále optimista a váhání kraje jako prohru nebere. Faktem ale zůstává, že nepřesvědčil ani všechny koaliční zastupitele, kterých je 29. Pro výstavbu nové nemocnice se vyslovilo jen dvacet z pětačtyřiceti zastupitelů. Všichni ostatní z nejrůznějších důvodů váhají, a to i ti koaliční, kteří jsou s hejtmanem na jedné lodi. Většinou mají obavy z financování stavby a zadluženosti kraje.


reklama

Čunek tvrdí, že postavit novou nemocnici bude levnější než oprava staré

S nápadem přišel Jiří Čunek proto, že nechce investovat do opravy současné krajské nemocnice, jejíž budovy jsou ve špatném stavu. Rád by naopak nemocnici přesunul a postavil ji jako jeden monoblok na druhé straně města, na západním okraji, v městské části Malenovice.

Čunek tvrdí, že by to trvalo šest let a stálo osm miliard korun. Kraj by zaplatil čtyři miliardy, další tři si půjčil a miliardou by přispěla i nemocnice. Kromě toho by kraj chtěl získat i peníze od státu a z evropských dotací – to je ovšem nejisté. Úvěr by se pak podle Čunkových plánů splácel z nájmu, který by nemocnice platila.

Pro zastupitele ovšem Čunek nebyl příliš přesvědčivý. „Za nás je to uspěchané. Za současných informací nebudeme hlasovat pro schválení tohoto investičního záměru,“ prohlásil zastupitel a krajský šéf ANO Pavel Pustějovský.


Zastupitelé: Nemáme dost informací, rozhodneme v červnu

Zastupitelé se nejen obávají zadlužit kraj miliardami, ale vadí jim i to, jak projekt vzniká. Dopředu ho tlačí právě hejtman Čunek, ale s koalicí ho předem neprojednal. Kritici mezi zastupiteli navíc upozorňují, že je Čunek nepřesvědčil o dalších možných variantách, tedy především o tom, jestli by nebylo schůdnější a levnější současnou krajskou nemocnici spíše opravit než stěhovat.

Čunek tvrdí, že se stěhování a stavba nové nemocnice vyplatí. Dokládá to ovšem projektem, na který kraj nevypsal žádnou soutěž. Právě proto dostal Čunek od zastupitelů úkol, aby nechal zpracovat oponentní posudek.

„Dohodli jsme se, že rada bude pokračovat v zadávání projektové dokumentace s tou výhradou, že pokud zastupitelstvo novou nemocnici v červnu nepodpoří, tento projekt padá,“ vidí výsledek jednání zastupitelstva Čunek. 

Jak se nakonec zastupitelé rozhodnou, bude záležet na materiálech, které napříště dodá. Výsledek ale zatím nedokáže odhadnout nikdo. Rozhodnutí padne na zasedání zastupitelstva 17. června.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama