Hlavička
02/10/2018

Další nakažený západonilskou horečkou v Česku. Nemoc je tu

V břeclavské nemocnici leží další nemocný muž, který se nakazil západonilskou horečkou. Potvrdily to testy. Ve stejné nemocnici už dříve na stejnou infekci zemřela starší žena. Oba pacienti přitom nepobývali v zahraničí, ale nakazili se v Česku, zřejmě po píchnutí komárem.

reklama

reklama

Už druhý případ nákazy zřejmě potvrzuje, že se západonilská horečka usadila v Česku. Nakažených přitom bude rozhodně víc, u většiny lidí totiž nemoc proběhne bez jakýchkoli příznaků, případně připomíná nachlazení. Jen ve výjimečných případech se objeví komplikace jako například zánět mozkových blan nebo mozku.

To, že pacienti pocházejí z jižní Moravy, není náhoda. Region se nejspíš stal vstupní branou západonilské horečky do Česka. Odborníci předpokládají, že na Moravu virus doputoval společně s komáry a ptáky. 


reklama

Virus se šíří Evropou

Západonilskou horečku vědci v tuzemsku objevili v těle komára druhu Culex už v roce 1997. Tehdy ho odchytili u Lanžhotu. Letos v červnu virus u komárů a koní potvrdili opět na jižní Moravě.

Souvisí to i se situací v Evropě, kde se letos západonilské horečce daří. Zatímco loni i předloni bylo v celé EU hlášeno jen kolem dvou stovek případů, letos v září už evropští lékaři evidovali 1 135 pacientů.

Počet nemocných s komplikacemi je nezvykle vysoký i na Česko. Za posledních jedenáct let lékaři zachytili jen dva Čechy v roce 2007. Ti se ale nakazili v zahraničí na cestách, jeden na Kypru a druhý v Tanzanii. Více v článku První oběť západonilské horečky v Česku. Ženu nakazil komár na Moravě.


Nakažený získá doživotní imunitu

Virus se nepřenáší mezi lidmi, a to ani kašláním, kýcháním nebo dotykem. V přírodě koluje mezi ptáky a komáry, kteří ho pak přenášejí na člověka. Inkubační doba nemoci je dva dny až dva týdny. Zhruba do týdne nemoc odezní a člověk by měl proti ní získat doživotní imunitu.

Dobrá zpráva je, že u většiny nakažených proběhne nemoc nenápadně, buď zcela bez příznaků, nebo připomíná lehkou virózu. Horší zpráva je, že (podle amerických údajů) může být u těžších případů úmrtnost mezi třemi až 15 procenty. Státní zdravotní ústav (SZÚ) uvádí trochu jiná čísla: „Přibližně jeden člověk ze 150 nakažených osob může mít závažný, až fatální průběh.“

Nakaženému muži z břeclavské nemocnice se už daří lépe a uvažuje se o jeho propuštění domů. Nemocnice ale dočasně zastavila odběry krve na tamním transfúzním oddělení a krev bude nakupovat jinde. O dalším postupu jedná s hygieniky.


David Garkisch

Foto: Flickr.com, West Nile Virus, 2002 by Cynthia Goldsmith (CDC), (CC BY-SA 2.0)


reklama

reklama

reklama

reklama