Další rekord, v pátek skoro 1 500 nových případů. Praha zažila skok

Do života Čechů se vrátily povinné roušky a další omezení, ale nákaza má svoji setrvačnost, takže přes všechnu snahu počty nových případů stále nezadržitelně rostou. V pátek testy odhalily dosud nejvyšší počet nemocných za jediný den. Rekordně jich přibylo i v Praze.

article

Česko v Evropě aspiruje na obsazení nelichotivého titulu premianta v šíření nákazy covid-19. Virus se nedaří zastavit a téměř každý den statistika poskočí na další metu. Nejinak tomu bylo i v pátek. Hygienici odhalili celkem 1 447 nově nakažených lidí.


Praha taky trhla rekord. Má 275 nových případů za den

Ačkoliv hygienici a ministerstvo zdravotnictví vydávají skoro každý den nová opatření, jejich vliv se kvůli inkubační době nemoci projeví nejdříve za týden nebo dva. Pokud bude šíření nákazy narůstat tak prudce jako dosud, Česko patrně v příštích několika dnech přesáhne hranici dvou tisíc nemocných za den.
Nepříznivý trend nárůstu nemocných potvrzuje i Praha, kde je situace už delší dobu nejhorší v zemi. V pátek v podvečer dosáhl počet nových případů čísla 275. Dosud nejvyšší denní nárůst 221 případů se přitom v Praze odehrál teprve v úterý. Je navíc pravděpodobné, že během páteční noci hygienici další případy ještě připíšou. Pro představu - ze všech pozitivních testů na covid-19 v Česku jich pravidelně čtvrtina připadá na Prahu.


Střední Čechy kráčí ve stopách Prahy

Že je situace vážná, nepřímo přiznalo v pátek i ministerstvo zdravotnictví, když zásadně přepracovalo covidový semafor. Dosud byla v oranžové barvě jen Praha, teď k ní přibylo dalších pět okresů: Praha-východ, Beroun, Kladno, Kolín a Uherské Hradiště.

Ministr Vojtěch a hygienici proto sáhli k dalším opatřením. V Praze si budou od pondělí muset lidé povinně dezinfikovat ruce hned u vstupu do obchodu nebo provozovny služeb. V opačném případě nesmí být obslouženi.

Střední Čechy přistoupily k podobným opatřením jako Praha - od pondělí musí každá restaurace v kraji zavřít nejpozději o půlnoci. Hygienici se tak snaží potlačit šíření viru mezi návštěvníky barů, diskoték a nočních podniků.


Nejčastěji se virus šíří v rodinách a v zaměstnání

Dobře na tom není ani zbytek země. Na semaforu totiž včera náhle "zezelenalo" 40 regionů. Jsou to: Benešov, Kutná hora, Mladá Boleslav, Nymburk, Rakovník, České Budějovice, Český Krumlov, Písek, Strakonice, Tábor, Plzeň-město, Plzeň-jih, Rokycany, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Litoměřice, Louny, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Hradec Králové, Náchod, Trutnov, Chrudim, Pardubice, Svitavy, Jihlava, Pelhřimov, Žďár nad Sázavou, Brno-město, Brno-venkov, Olomouc, Prostějov. Přidaly se tak k okresům Hodonín, Praha-západ, Třebíč, Blansko, Příbram nebo Mělník, které byly v zeleném stupni pohotovosti už dříve.
Zelená znamená první riziko nákazy zatím bez přenosu v komunitě. Definice semaforu zelený stupeň popisuje jako situaci, kdy se vyskytují sporadické případy, lokální klastry a lokální epidemie. Více v článku Covidový semafor začal výhrůžně blikat. Virus se šíří v rodinách a v práci

Nejčastěji se koronavirus šíří v rodinách a v zaměstnání. Pak následují návštěvy společenských akcí a nákaza se objevuje i ve sportovních klubech, a to jak profesionálních, tak i amatérských. Se začátkem školního roku jsou ve větší míře hlášeny případy ve školách, a to jak u studentů, tak i u pedagogického sboru.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům