Hlavička
10/09/2021

Další změny pro žáky. Do bazénu a na sportoviště mohou už bez testů

Vláda dnes schválila další uvolnění protiepidemiologických opatření pro žáky a studenty. Nově už nebudou potřebovat testy či doklady o bezinfekčnosti u školních aktivit. Vláda naopak zpřísnila pravidla pro zaměstnance a klienty zařízení následné péče. Platí stejná jako už od začátku září v domovech pro seniory.

reklama

reklama

Nová školní pravidla se týkají vždy jen studentů jedné školy, pokud by se potkávali například v bazénech se studenty jiných škol, omezení platí dál. Částečné rozvolnění pak platí také pro studenty vysokých škol.


Bez rozestupů i testů

reklama

Cílem této dohody ministerstva zdravotnictví a školství je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jednodušší život a provoz na školách. „Ve spolupráci s ministerstvem školství jsme zjednodušili podmínky pro školáky. Nově tak nebudou muset prokazovat bezinfekčnost účastníci školních aktivit, jako jsou například plavecké výcviky. Jednoduše řečeno, pokud půjdou v rámci výuky žáci třeba plavat, nebudou se muset prokazovat potvrzením OTN,“ vysvětlil důvody změny mimořádného opatření ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Z povinnosti doložení bezinfekčnosti a dodržení rozestupů tak aktuálně zmizí vnitřní sportoviště a bazény, a to v rámci výuky tělesné výchovy pro žáky jedné školy. Už při těchto společných aktivitách nemusejí dodržovat rozestupy 1,5 metru. Na základních školách je přitom plavání povinné a až do páté třídy musí žáci v jednom ročníku absolvovat nejméně 40 hodin jeho výuky.

Zároveň jsou jasněji upravená i pravidla při vzdělávacích akcích a zkouškách na vysokých školách. Studenti těchto škol se nebudou muset prokazovat potvrzením OTN. Toto nařízení zůstává v platnosti pouze pro vzdělávací akce a zkoušky, které jsou mimo studium na vysokých školách.


Nová pravidla pro pacienty i zaměstnance léčeben

Vláda ovšem zároveň upravila a zpřísnila opatření pro další nemocniční zařízení. Jde o takzvanou následnou lůžkovou péči, kam patří ústavy pro rehabilitace, doléčení stabilizovaných pacientů nebo třeba léčebny dlouhodobě nemocných.

Nově musí od pondělí i jejich pacienti a také zaměstnanci jednou týdně podstoupit test nebo se prokázat potvrzením o prodělání nemoci či o očkování proti nákaze covid-19. Podle nařízení vlády se tak musí jak u pacientů tak u zaměstnanců nejpozději do 20. září.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0reklama

reklama

reklama

reklama